Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sołectwo Chynowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sołectwo Chynowie."— Zapis prezentacji:

1 Sołectwo Chynowie

2 z 1383r. Została ona założona przez Krzyżaków pod koniec XIV w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1383r. Została ona założona przez Krzyżaków pod koniec XIV w. W 1490r. po raz pierwszy pojawiło się w dokumentach nazwisko Chynowskich, jako rodu osiadłego w Chynowie. W 1590r. Chynowscy byli jednym z najbogatszych rodów w powiecie lęborskim i bytowskim. W 1904r. właścicielem Chynowia został Emil Bloch, a po 1945r. utworzono tu PGR. Później majątek stał się własnością AWR Skarbu Państwa.

3 Nasza wioska Chynowie

4 Stadnina koni Kościół Dom Sołecki Pałac

5 Powstał w połowie XVIII wieku.
Pałac w Chynowiu Powstał w połowie XVIII wieku.

6 Dziś jest własnością prywatną.

7 Kościół filialny pw. Miłosierdzia Bożego w Chynowiu (parafia św
Kościół filialny pw. Miłosierdzia Bożego w Chynowiu (parafia św. Ottona w Kostkowie)

8 Kościół w Chynowiu został zbudowany w 1990r - mieszkańcy z zapałem wsparli inwestycję modlitwą, ofiarnością i pracą. Jest niewielką salą przekrytą dwuspadowym dachem. Skromną bryłę dopełnia wolnostojąca konstrukcja dzwonnicy, na której zawieszono dzwon poświęcony przez Ojca Świętego w Krakowie na Błoniach podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku.

9 Prezbiterium

10 W 1998r. sprowadzono relikwie
św. Faustyny Kowalskiej. Wpisały one kaszubską wieś w propagowany przez papieża Jana Pawła II kult Miłosierdzia Bożego.

11 Opiekunem jest sołtys - Jadwiga Szulc.
Dom Sołecki Powstał w 2002r. i spełnia funkcje miejsca, które służy do organizowania licznych imprez na terenie naszego sołectwa. Opiekunem jest sołtys - Jadwiga Szulc.

12 W świetlicy odbywają się cyklicznie różne imprezy i festyny pod opieką Sołtysa, Radnego i Rady Sołeckiej: Ferie zimowe dla dzieci Festyn z okazji Dnia Dziecka Zabawa taneczna „Sobótki” Spotkania wakacyjne Mikołajki Spotkanie z Magikiem

13 Mikołajki Spotkanie z Magikiem Dzień Dziecka

14 Ośrodek agroturystyczny „Hajduki”
Jest to stadnina koni, której właścicielem jest Małgorzata Rudzińska. Ośrodek Jeździecki „Hajduki” to wspaniałe miejsce na wypoczynek oraz naukę jazdy konnej. Są tu organizowane różne obozy dla młodzieży zarówno zimowe jak i letnie.

15

16 W Chynowiu znajdują się dwa sklepy spożywczo – przemysłowe
„Gniemix” K.L. Kożyczkowscy „W. Ornal”

17 Inwestycje w Chynowiu W 2012 r. rozpoczęto budowę NOWEGO SYSTEMU KANALIZACJI, którego prace podzielono na trzy części: 1. przebudowę i modernizację kanalizacji 2. budowę sieci przesyłowej 3. budowę sieci rozdzielczych

18 2013 r. - Rewitalizacja Chynowia poprzez remont chodnika

19 Od kwietnia 2012 r. pojawiły się w Chynowie nowe pojemniki na śmieci w kształcie piłki nożnej. Kształt ten miał przypominać nam o rozgrywkach EURO, odbywających się w Polsce. Śmietniki przystosowane są do segregacji śmieci: osobno na szkło i plastik.

20 Natomiast od 2012r. jest Jadwiga Szulc.
Od 1958 r. do 1988 r. sołtysem Chynowia był Adam Ornal. Następnie przez 12 lat tę funkcję pełnił Antoni Dąbrowski. Długoletnim sołtysem naszej miejscowości CHYNOWIE był Mikołaj Piotrowski. Natomiast od 2012r. jest Jadwiga Szulc. W skład Rady Sołeckiej wchodzą: Halina Szymańska, Sławomir Schiplak i Łukasz Miotk, natomiast Radnym jest Tadeusz Nawrocki.

21 Bibliografia Strony internetowe
1. Ellwart J., Powiat wejherowski, Wydanie I, Gdynia 2003 2. Ellwart J. , Kaszuby – Przewodnik Turystyczny, Wydanie VIII, Gdynia 2003 3. Dettlaff D., Jan P., Kościoły Diecezji Pelplińskiej, Wydawnictwo Ikona, Pelplin 2010 Strony internetowe


Pobierz ppt "Sołectwo Chynowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google