Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

i jego wpływ na zdrowie człowieka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "i jego wpływ na zdrowie człowieka"— Zapis prezentacji:

1 i jego wpływ na zdrowie człowieka
HAŁAS i jego wpływ na zdrowie człowieka

2 Co to jest hałas? Hałas to dźwięki zazwyczaj zbyt głośne w danym miejscu i czasie, odbierane jako: bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe i szkodliwe. W starożytnych Chinach hałas stosowany był jako wyjątkowo ciężka tortura. "Kto obraża Najwyższego, nie będzie powieszony, lecz fleciści, dobosze i heroldzi będą wokół niego czynić hałas dniem i nocą, póki nie padnie martwy, albowiem to jest właśnie najcięższa kaźń„

3 Jak zmierzyć hałas? Poziom głośności dźwięków mierzymy w jednostce o nazwie decybel, który oznaczmy - dB. Poziom hałasu o częstotliwości odpowiadającej progowi słyszenia przypisano wartość 0dB, natomiast tzw. granicy bólu odpowiada wartość 130dB.

4 Jaki dźwięk nam szkodzi?
decybele dźwięk 10 oddech 10-20 Szum liści szept 30 Tykanie zegara 35-40 Cicha muzyka 45-55 Normalna rozmowa 55 Odgłos jadącego samochodu Suszarka do włosów 60 odkurzacz 70 Głośna rozmowa Szkodliwy poziom hałasu 80 Kosiarka do trawnika klakson 85-90 Ruchliwa ulica 90 (nawet do 110) Przerwa w szkole 100 Młot pneumatyczny Krzyk 110 Trzaskające drzwi 120 Silnik samolotu Głośna muzyka Próg bólu 130 Wybuch petardy Start rakiety

5 HAŁAS W SZKOLE Szkoła to miejsce, w którym dzieci spędzają kilka godzin dziennie. Na lekcjach zdobywają wiedzę, a na przerwach rozmawiają, biegają, grają w różne gry, gadają przez telefony komórkowe. Badania wykazały, że poziom hałasu podczas lekcji w typowej polskiej klasie, waha się między decybeli. Natomiast krajowe przepisy podają, że skrajna wartość poziomu hałasu, która pozwala jeszcze na niezakłócony odbiór mowy wynosi 35-40dB.

6 HAŁAS W SZKOLE Na korytarzach w czasie przerw uczniowie spędzają kilka minut, ale jeśli na taką zamkniętą powierzchnię wyjdzie kilkaset uczniów, to hałas jaki powodują może sięgać nawet 110 decybeli. Długotrwałe przebywanie w takim hałasie może nawet doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Według badań ponad 19% pierwszoklasistów i 21,5% uczniów szóstych klas ma zaburzenia słuchu.

7 Jak hałas wpływa na zdrowie?
Hałasy o poziomie poniżej 35 dB nie są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące (np. szum wody, brzęk przekładanych naczyń lub narzędzi). Hałasy te mogą przeszkadzać w pracy wymagającej skupienia np. pisaniu, czytaniu. Hałasy o poziomie od 35 do 70 dB wywierają ujemny wpływ na człowieka. Pociąga to za sobą zmęczenie i spadek wydajności pracy. Może to utrudnić zasypianie i wypoczynek. Hałasy o poziomie od 70 dB do 85 dB trwające stale, mogą powodować zmniejszenie wydajności pracy, trwałe osłabienie słuchu, bóle głowy i ujemny wpływ na ustrój nerwowy człowieka.

8 Jak hałas wpływa na zdrowie?
Hałasy o poziomie od 85 do 130 dB powodują liczne uszkodzenia słuchu i różne schorzenia, jak zaburzenia układu krążenia, nerwowego, równowagi i inne oraz uniemożliwiają zrozumiałość mowy nawet z odległości 0,5 metra. Hałasy o poziomie od 130 dB do 150 dB pobudzają do drgań niektóre wewnętrzne organy ludzkiego ciała, powodując ich trwałe schorzenie, a niekiedy zupełne zniszczenie. Ludzie pracujący w takim hałasie mają z reguły poważnie osłabiony, a najczęściej uszkodzony słuch. Hałasy o poziomie powyżej 150 dB już po 5 minutach całkowicie paraliżują działanie organizmu, powodują mdłości, zaburzenia równowagi, uniemożliwiają wykonywanie skoordynowanych ruchów kończyn, zmieniają proporcje zawartości składników we krwi, wytwarzają u człowieka stany lękowe i depresyjne, powodują inne objawy chorób psychicznych. Wśród ludzi zatrudnionych w hałasie o tym poziomie (np. w hamowniach silników odrzutowych) aż 80 % zapada na nieuleczalne choroby.

9 Co możemy zrobić sami, aby zredukować poziom hałasu w najbliższym otoczeniu?
Jeśli lubisz słuchać muzyki przez słuchawki, rób to z umiarem (2-3 godziny dziennie wystarczą). Nie nastawiaj głosu „na full”. Jeśli muzykę ze słuchawek słyszy ktoś stojący obok, to znaczy, że jest za głośna. Pamiętaj! Lekarze radzą przynajmniej godzinę dziennie spędzić w ciszy. Podstawową metodą walki z hałasem jest likwidowanie jego źródeł i nietworzenie nowych.


Pobierz ppt "i jego wpływ na zdrowie człowieka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google