Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Split jest miejskim, kulturalnym i komunikacyjnym centrum Dalmacji położonym nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Z około 180 tys. mieszkańcami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Split jest miejskim, kulturalnym i komunikacyjnym centrum Dalmacji położonym nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Z około 180 tys. mieszkańcami."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Split jest miejskim, kulturalnym i komunikacyjnym centrum Dalmacji położonym nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Z około 180 tys. mieszkańcami jest drugim pod tym względem miastem Chorwacji. Split czaruje urokiem historycznego miasta i pięknem śródziemnomorskiego wybrzeża.

4 Początki miasta związane są ze starożytną grecką osadą Aspalathos położoną koło miasta Salona (obecnie przedmieście Splitu). Rzymianie podbili te tereny pod koniec II wieku p.n.e. W okresie panowania Rzymu osadę nazywano Spalatum (od łac. palatium-pałac). W latach 295-305 n.e. cesarz Dioklecjan wybudował tu swój pałac. W jego obrębie powstało z czasem miasto. Frontowy fragment historycznego pałacu cesarza rzymskiego Dioklecjana. Czworoboczny pałac ma wymiary 215m na 181m.

5 W obrębie pałacowych murów stoi 220 budynków (głównie z XVIII ), w których mieszka ok. 3 tys. ludzi

6 Najbardziej widocznym obiektem starówki jest wieża dzwonnicza o wysokości 61m stojąca obok katedry św. Dujama ( św. Domniusa). W VII w. dawne ośmioboczne mauzoleum cesarza Dioklecjana przekształcono w katedrę, którą przez wieki wielokrotnie przebudowywano. Koło wejścia do wieży katedralnej siedzi egipski sfinks z czarnego granitu, który ma już 3500 lat, a wygląda jakby wykonano go niedawno.

7 Katedralny, bogato złocony, dwustronny ołtarz św. Domniusa (po chorwacku - Sveti Dujam) oraz św. Anastazego ( chorwacki Sveti Stas) Św. Domnius z Salony był pierwszym biskupem Splitu, który zginął męczeńską śmiercią w 304 r. za panowania cesarza Dioklecjana.

8 Zaułki starówki

9

10 Trogir to przepiękne miasteczko zajmujące całą wyspę i najlepiej zachowane romańsko-gotyckie miasto w Europie centralnej. Trogir jest obecnie mekką turystów ciągnących tysiącami by podziwiać wąziutkie uliczki, zaułki, kamienne domy, sznury z suszącą się bielizną, a nade wszystko bardziej monumentalne zabytki. Trogir jest notowany na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

11 Turyści na Placu Jana Pawła II w Trogirze Wieża Katedy św. Lovre ( św. Łazarza) ma 47 metrów wysokości i góruje nad miastem. Katedra to najcenniejszy zabytek nie tylko Trogiru, ale całej Chorwacji. Katedrę budowano przez cztery wieki.

12 Lwy św. Marka przy wejściu do Katedry św. Łazarza. Fragment wnętrza katedry Widok z wieży katedralnej na wieżę zegarową przy placu JPII

13 Twierdza Kamerlengo jest czworoboczną budowlą obronną z wewnętrznym dziedzińcem i wieżą od strony morza. Zbudowana przez wenecjan w XV wieku jako element fortyfikacji miejskich.

14 Widok z mostu łukowego

15

16 Park Narodowy Jeziora Plitwickie to skarb chorwackiego dziedzictwa przyrodniczego. Główną atrakcją tego unikatowego na skalę światową Parku jest 16 jezior połączonych 92 wodospadami powstałymi w wyniku osadzania się skał wapiennych. Turkusowa woda i zielona roślinność tworzą prawdziwie rajską kompozycję. Woda jest tak czysta, że dokładnie widać przez nią ryby i dno.

17 Jeziora podziwiać można z wąskich drewnianych kładek zbudowanych nad powierzchnią wody. Łączna długość kładek wynosi 18 km. Szlaki turystyczne piesze na terenie rezerwatu mają różne długości i różne stopnie trudności. Najkrótszy spacer wytyczonymi ścieżkami i kładkami zajmuje 2 godziny, a najdłuższy 8 godzin.

18 Długość wszystkich jezior wynosi łącznie 8,2 km, a ich łączna powierzchnia – ok. 200 hektarów. Jezioro Kozjak o powierzchni 80 ha i głębokości 49,5 m jest największym ze wszystkich jezior.

19 Po jeziorze Kozjak kursuje prom wycieczkowy, a po parku elektryczna kolejka z przeszklonymi wagonami.

20

21 W Parku naliczono ponad 90 wodospadów, w tym największy wodospad Chorwacji 78 m Veliki slap.

22 Wodospady Krka - Park Narodowy "Krka" jest jest siódmym i najmłodszym parkiem narodowym Chorwacji, obejmuje powierzchnię 111 km2 wzdłuż rzeki Krki. Różnice wysokości Krka niweluje małymi i dużymi wodospadami oraz kaskadami wodnymi o łącznym spadzie 242 m.

23 W przeciwieństwie do Jezior Plitvickich jest tu dozwolona kąpiel

24


Pobierz ppt "Split jest miejskim, kulturalnym i komunikacyjnym centrum Dalmacji położonym nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Z około 180 tys. mieszkańcami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google