Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cudze chwalicie, swego nie znacie …

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cudze chwalicie, swego nie znacie …"— Zapis prezentacji:

1 Cudze chwalicie, swego nie znacie …

2 Wodospad przy Młynie Wodospad w Iwli znajdziemy na trasie
Iwla-Chyrowa. Jest on jednym z nielicznych w Beskidzie Niskim.  Znajduje się on w górnej części wsi i o drogę do niego najlepiej spytaj samych mieszkańców.

3 Pomnik na Wzgórzu 534 Podczas II wojny światowej we wrześniu i październiku 1944 r. w okolicach Przełęczy Dukielskiej rozegrała się wielka bitwa, którą nazwano ,,Operacją karpacko–dukielską”. Od września do listopada 1944 r. miejsce to stało się terenem zaciętych walk, w których zginęło ok. 99 tys. żołnierzy. Dla upamiętnienia ich bohaterstwa i poświęcenia na wzgórzu postawiono pomnik z widniejącym na nim napisem: ,,Cześć poległym żołnierzom Armii Radzieckiej i Czechosłowackiej Armii Ludowej w latach 1944–1945”.

4 Wzgórze Franków Wzgórze Franków góruje nad Duklą i drogą wiodącą na Przełęcz Dukielską. We wrześniu 1944 ruszyła ofensywa Armii Czerwonej, której celem była pomoc powstaniu na Słowacji, nazywana jest ona Bitwa o Przełęcz Dukielską. Wzgórze Franków od 11 września szturmowały oddziały I Korpusu Czechosłowackiego, które toczyły o nie ciężkie walki, podczas których wzgórze kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk. Wzgórze zostało ostatecznie zdobyte dopiero po kilku dniach.

5 Góra Cergowa Cergowa (inne nazwy: Cergowska Góra, Wielka Góra, 716 m n.p.m.) – zalesiony szczyt w Beskidzie Niskim, w paśmie Beskidu Dukielskiego, na południowy wschód od Dukli. Posiada trzy wierzchołki: (od zachodu) 716 m n.p.m. (z żelaznym krzyżem), 683 m n.p.m. i 681 m n.p.m. Jej sylwetka góruje nad Duklą. Występują tu liczne wychodnie piaskowca cergowskiego oraz jaskinie.

6 Wzgórze Zaśpit Wzgórze Zaśpit, które słynie z pustelni św. Jana z Dukli, znajduje się niedaleko miejscowości Trzciana. Przebywał tam święty Jan z Dukli, który urodził się około 1414 roku. Został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku.

7 Góra Piotruś Piotruś – szczyt w Beskidzie Niskim w paśmie Beskidu Dukielskiego, górujący nad przełomem Jasiołki. Na stokach Piotrusia odkryto jaskinie, bije tu także źródełko związane legendą ze św. Janem z Dukli.

8 Góra Ostra Ostra Góra (759 m n.p.m.) – góra w północnej części Beskidu Niskiego. Nazwa zapewne nawiązuje do ukształtowania szczytowych partii góry. Wydłużony w kierunku północno-zachodnim wierzchołek, o dość stromych i słabo rozczłonkowanych zboczach, oglądany z Bodaków sprawia wrażenie „ostrego”.

9 Góra Baranie Góra Baranie (752 m n.p.m.) znajduje się w Beskidzie Niskim na granicy polsko-słowackiej. Słowacy szczyt nazywają Stavok. Północno-wschodnie stoki góry są częścią Magurskiego Parku Narodowego, pokryte są pięknymi lasami bukowymi. W 2006 roku została otwarta wieża widokowa mająca siedemnaście metrów wysokości.

10 Złota Studzienka ZŁOTA STUDZIENKA - jest znanym miejscem kultu św. Jana z Dukli. Tradycja głosi, że tu właśnie rozpoczynał on swe pustelnicze życie. Drewniana kaplica z figurą Świętego ochrania bijące tu źródło, któremu przypisuje się moc uzdrawiania chorych. Obecnie miejsce to licznie odwiedzają pielgrzymi.

11 Wieś Stasiane

12 Pustelnia św. Jana z Dukli
Pustelnia św. Jana z Dukli znajduje się na wzgórzu Zaśpit (dawniej zwane Korodół) ok. 1,5 kilometra od miejscowości Trzciana, położonej przy drodze Dukla - Barwinek. Pustelnia założona została w 1769 roku, już po beatyfikacji bł. Jana. Obecna kaplica, wzniesiona z początkiem XX-go wieku jest już trzecią w historii tego miejsca.

13 Źródło Bełkotka Bełkotka − najstarsze źródło w Iwoniczu-Zdroju, położone na stokach góry Przedziwnej. Źródło to jest pomnikiem przyrody. Nazwa pochodzi od wydobywającego się gazu ziemnego, wywołującego bełkot wody. W przeszłości uważane było za najcenniejsze źródło lecznicze.

14 Diabli Kamień (Folusz)
Grupa skał stanowiących pomnik przyrody, znajdująca się na skraju Magurskiego Parku Narodowego (woj. podkarpackie), na zboczu Góry Kosma. Obiekt zlokalizowany jest w miejscowości Folusz (pow. jasielski, gm. Dębowiec) i prowadzi do niego czarny szlak ok min. drogi wzdłuż potoku Kłopotnica. Diabli Kamień to w rzeczywistości dosyć liczna grupa dużych głazów z gruboziarnistego piaskowca magurskiego, z których najwyższy wybija się na ponad 10 metrów.

15 Magura Małostowska Magura Małostowska – szczyt w Beskidzie Niskim, o wysokości 813 m n.p.m., leżący w powiecie gorlickim między miejscowościami Nowica (od zachodu) , a Małastów (od wschodu). Na jednej z kulminacji wzniesienia (południowo-wschodniej) wzniesiono w 1955 schronisko im. prof. St. Gabriela , należące do oddziału PTTK w Gorlicach.

16 Góra Chyrowa Chyrowa (t. Magura; 694 m n.p.m.) – zalesiony szczyt w paśmie Beskidu Dukielskiego we wschodniej części Beskidu Niskiego. U podnóża Chyrowej, po stronie zachodniej, leży miejscowość o tej samej nazwie.

17 Jezioro Klimkowskie Jezioro Klimkowskie (Klimkówka) – zbiornik zaporowy utworzony na rzece Ropie w 1994 roku w pobliżu miejscowości Łosie i Klimkówka w powiecie gorlickim. Woda w zbiorniku jest wykorzystywana do celów energetycznych. Poza funkcjami przyrodniczymi i krajobrazowymi zbiornik posiada również znaczenie przeciwpowodziowe, turystyczno-rekreacyjne oraz jest źródłem wody pitnej i przemysłowej dla Gorlic i Jasła..

18 Grzywacka Góra nad Kątami
Grzywacka Góra nad Kątami (567 m n.p.m.) – szczyt w zachodniej części Beskidu Niskiego, w paśmie Beskidu Dukielskiego. Na jej wierzchołku stoi krzyż milenijny z platformą widokową. Ze szczytu rozciąga się panorama w wielu kierunkach. Na stokach Grzywackiej Góry, na wschód (północny wschód) od jej wierzchołka znajduje się mniejsze wzgórze Zamczysko, obecnie zalesione, na którym znaleźć można grodzisko – ruiny dawnej warowni.

19 Przymiarki (grzbiet górski )
Przymiarki – grzbiet górski w Beskidzie Niskim, w paśmie Wzgórz Rymanowskich.Grzbiet położony jest na wschód od górnej części Lubatowej i na zachód od Rymanowa-Zdroju. Południowe stoki schodzą do Bałucianki, północne do pól nieistniejącej wsi Wólka.

20 Koniec


Pobierz ppt "Cudze chwalicie, swego nie znacie …"

Podobne prezentacje


Reklamy Google