Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mucha domowa (Musca domestica) Mucha domowa Musca domestica) pospolita mucha domowa jest owadem występującym na całym świecie. Owad ten tworzy olbrzymie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mucha domowa (Musca domestica) Mucha domowa Musca domestica) pospolita mucha domowa jest owadem występującym na całym świecie. Owad ten tworzy olbrzymie."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Mucha domowa (Musca domestica)

4 Mucha domowa Musca domestica) pospolita mucha domowa jest owadem występującym na całym świecie. Owad ten tworzy olbrzymie zagrożenie epidemiologiczne: badania dowiodły, że na powierzchni swego drobnego ciała mucha może przenieść do 6 milionów, a a w jelicie czterokrotnie więcej – prawie 30 milionów mikroorganizmów– powodujących groźne choroby.

5

6 Mucha o kolorowych oczach

7

8 Głowa osy

9 Jakiś gatunek muchy w bardzo dużym powiększeniu

10 Mucha plujka Calliphora vomitoria

11 Mucha plujka Calliphora vomitoria (głowa muchy) Larwy tej muchówki rozwijają się w padlinie, czasami w ropiejących ranach żywych zwierząt. Samica składa do kilkunastu jaj o długości 1,5 mm. Larwy wylęgają się po dwóch dniach.

12 TROPICAL CATERPILLAR

13 Komar

14 Pchła kocia (Ctenocephalides felis)

15 Pchła psia ( Ctenocephalides canis)

16 Krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus)

17 Roztocza kurzu domowego

18 Rozkruszek mączny (Acarus siro) – gatunek roztocza. Występuje w magazynach. Roztocz ma długość 0,5 mm. Jaja składa na produktach i opakowaniach. Żeruje na suszach, mąkach – nagryza je, zjada, zawilgaca oraz zanieczyszcza odchodami i wylinkami, co prowadzi do pleśnienia. Mąka zaatakowana przez tego rozkruszka pachnie stęchlizną i nie nadaje się do spożycia. Wywołuje świąd i podrażnienie skóry zwane "świądem magazynierów". Włoski pokrywające jego ciało działają drażniąco na drogi oddechowe. Mogą również powodować alergiczne zapalenie spojówek. Spożyty z produktami spożywczymi powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Nie odpowiada za przenoszenie innych chorób.

19 Rozkruszek mączny (Acarus siro) – gatunek roztocza

20 Rozkruszek mączny

21 Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) – Jego nazwa wzięła się od srebrzystej łuseczki pokrywającej ciało oraz zwinnego poruszania się. Uważany jest niekiedy za szkodnika, jednak nie ma większego znaczenia ani gospodarczego, ani dla zdrowia człowieka. Naturalnym wrogiem rybika cukrowego jest skorek pospolity (Forficula auricularia). Skuteczną bronią na rybika cukrowego są chemiczne środki owadobójcze.

22 Rybik cukrowy

23 Tribolium castaneum– szkodnik ten występuje w ryżu

24 Tribolium castaneum

25 Nasosznik trzęś (Pholcus phalangioides) niewielki pająk z długimi odnóżami.

26 Ciało tego pająka jest niemalże przezroczyste. Zamieszkuje domostwa, mieszkania i piwnice. Lubi suche i ciepłe pomieszczenia. Jest często spotykany. Czasami mylony z kosarzem. Pająki te wiją nieregularne sieci zazwyczaj na rogach ścian i pod sufitami w piwnicach. Mimo delikatnego wyglądu nasoszniki są w stanie zaatakować i zjeść o wiele większe kątniki domowe. Miejska legenda głosi, że posiadają najsilniejszy jad ze wszystkich gatunków pająków, ale nie potrafią przebić ludzkiej skóry. Pająki te oczywiście posiadają jad, lecz jest on absolutnie niegroźny dla człowieka. Legenda prawdopodobnie bierze się stąd, że gatunek ten często odżywia się innymi pająkami, nawet czarnymi wdowami, więc przyjęło się, że muszą mieć one bardziej trujący jad od swoich ofiar. Nasosznik trzęś (Pholcus phalangioides)

27 Nasosznik trzęś (duże powiększenie)

28 Pchła ludzka (Pulex irritans) – Poza człowiekiem pchła ludzka może pasożytować na psie, kocie, lisie, borsuku, a nawet na kaczce, kurze czy szczurze wędrownym.

29 Cuchna nawozowa (Scathophaga stercoraria L. ) Spotkać ją można wszędzie. Najczęściej na pastwiskach (szczególnie na krowich odchodach), ale występuje również w wielu innych siedliskach. Często odwiedza kwiaty.

30 Cuchna nawozowa, głowa

31 Skakunowate, skakuny, skaczele (Salticidae) - kosmopolityczna rodzina pająków, które nie tkają sieci, tylko polują skacząc na swoją ofiarę, Skakuny na ogół są niewielkich rozmiarów, większość osiąga 2-12 mm,

32 Skaczel (głowa)

33 Pluskwa domowa (Cimex lectularius). Gatunek owada. Żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, w tym człowieka. Była prawie wytępiona w krajach rozwiniętych (z użyciem DDT), ale współcześnie obserwowany jest jej powrót. Potrafi być uciążliwa w warunkach domowych, często poprzez aktywność nocą w łóżkach. W przeszłości pokruszone pluskwy były często używane przez ludowych medyków do leczenia trudno gojących się ran. Ostatnie badania wykazały, że krew pluskwy zawiera substancje, które zabijają bakterie. Inne popularne nazwy pluskwy domowej to wesz ścienna, purpurowy wędrowiec, soczewa lub mahoniowy tępak. Bułgarscy chłopi, aby chronić się przed pluskwami, kładli wokół łóżek liście fasolki szparagowej – być może włoski na liściach zatrzymywały owady.

34 Pluskwa domowa (Cimex lectularius), głowa

35

36 Kleszcz pospolity występuje obecnie na terenie całej Polski Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) - gatunek pajęczaka. Żyje głównie w lasach, na paprociach, roślinach leśnych. Przenosi choroby takie jak borelioza, wirusowe zapalenie płuc, anaplazmoza oraz kleszczowe zapalenie mózgu, rzadziej babezjoza, tularemia i riketsje.

37 Kleszcz

38 www.rotfl.com.pl Canta Nat king Cole Fascinación. oprac. na podst.WEB jokoretsina


Pobierz ppt "Mucha domowa (Musca domestica) Mucha domowa Musca domestica) pospolita mucha domowa jest owadem występującym na całym świecie. Owad ten tworzy olbrzymie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google