Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Błogosławiony Edmund Bojanowski patron Szkoły Podstawowej w Bojanowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Błogosławiony Edmund Bojanowski patron Szkoły Podstawowej w Bojanowie"— Zapis prezentacji:

1 Błogosławiony Edmund Bojanowski patron Szkoły Podstawowej w Bojanowie

2 Narodziny Edmund Stanisław Bojanowski urodził się listopada 1814r. we wsi Grabonóg. Cała rodzina Edmunda była bardzo religijna i patriotyczna.

3 Cudowne uzdrowienie W roku 1818r. czteroletni Edmund zaczyna chorować na gruźlicę. Medycyna nie dawała Edmundowi szans na przeżycie. Jego matka udała się na Świętą Górę do pobliskiego Gostynia. Prosiła Matkę Bożą, aby jej syn wyzdrowiał. Maryja uzdrowiła małego Edmunda. Matka Bojanowskiego w wyrazie wdzięczności ofiarowała OKO OPATRZNOŚCI.

4 Studia Edmund studiował we Wrocławiu oraz w Berlinie. Miał zdolności literackie. Pisał eseje, tłumaczył autorów niemieckich i angielskich.

5 Edmund traci swych najbliższych – rodziców.
Śmierć najbliższych Edmund traci swych najbliższych – rodziców. Jego matka, Teresa zmarła w roku 1834. Ojciec zaś, Walenty zmarł w 1836 roku.

6 Początki dzieła Edmund w roku 1838r. powrócił do Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Zaangażował się bardzo mocno w prace tzw. „Kasyna w Gostyniu”. Przystąpił do zakładania czytelni ludowych, aby ubodzy mogli wypożyczać książki.

7 Ochronki Bojanowski podjął prace wychowawcze. Bardzo ważną rolę odgrywały założone przez niego ochronki. Poszukiwał młodych dziewcząt do pomocy przy opiece, wychowywaniu sierot i dzieci wiejskich.

8 W roku 1849r. Gostyń i okolice nawiedza epidemia cholery.
Bojanowski odwiedzał chorych, wykonywał wszelkie pomoce pielęgniarskie, starał się zapewnić chorym opiekę duchową i sakramenty święte.

9 Edmund uroczyście otworzył
Pierwsza ochronka W roku 1849, Franciszka Przewoźna, zaproponowała by urządzić ochronkę w jej domu. Na wzór tej, która znajduje się w Gostyniu. Dom wieśniaczki mieścił się w Podrzeczu. Edmund uroczyście otworzył tę ochronkę 3 maja 1850r.

10 Założenie zgromadzenia
W roku 1856 Edmund założył żeński zakon. Zakon Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który pobłogosławił papież Pius IX.

11 Siostry Służebniczki dzielimy na:
Siostry Służebniczki Wielkopolskie, Siostry Służebniczki Starowiejskie, Siostry Służebniczki Śląskie, Siostry Służebniczki Dębickie.

12 Śmierć Edmund Bojanowski, zmarł 7 sierpnia 1871r. w Górce Duchownej.
Na zdjęciu: Pokój, w którym umarł Edmund Bojanowski.

13 Edmund Bojanowski patronem naszej szkoły
W roku 1995 Edmund Bojanowski stał się patronem naszej szkoły.

14 Beatyfikacja Dnia 13 czerwca 1999r. w Warszawie ojciec święty Jan Paweł II wyniósł na ołtarze Edmunda Bojanowskiego.

15 „Nie dla ciebie laurki, drukowane wiersze Trąba szerokiej sławy, długie komplementy –  Boisz się kanonizacji siedząc cicho w niebie Jak każdy przyzwoity i porządny święty.” Ks. Jan Twardowski

16 Porozumienie o współpracy szkół
Dnia 12 marca 2007r. kilka szkół im. bł. Edmunda Bojanowskiego podjęło porozumienie o współpracy.

17 Członkami porozumienia są:
Szkoła Podstawowa w Bojanowie (inicjator) Szkoła Podstawowa w Górce Duchownej Szkoła Podstawowa w Kunowie Szkoła Podstawowa w Kuźnicy Czeszyckiej Zespół Szkół w Szelejewie Pierwszym Szkoła Podstawowa w Wycisłowie

18

19 Prezentację wykonał: Oskar Stankiewicz kl. Vb
Dziękuję za uwagę! Prezentację wykonał: Oskar Stankiewicz kl. Vb


Pobierz ppt "Błogosławiony Edmund Bojanowski patron Szkoły Podstawowej w Bojanowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google