Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poznajemy sylwetkę wybitnego etnografa Oskara Kolberga

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poznajemy sylwetkę wybitnego etnografa Oskara Kolberga"— Zapis prezentacji:

1 Poznajemy sylwetkę wybitnego etnografa Oskara Kolberga
Refleksje po wycieczce do Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze

2

3 18 września 2014 r. uczniowie klas I i II lic. a i b pod opieką p
18 września 2014 r. uczniowie klas I i II lic. a i b pod opieką p. Doroty Kasperowicz, p. Ewy Cudzich-Wolińskiej, p. Justyny Pakulak i p. Pawła Markuszewskiego wyjechali na wycieczkę do Przysuchy k. Radomia. Wyjazd miał charakter edukacyjny, a cel jaki mu przyświecał, to uzupełnienie wiedzy uczniów z zakresu życia i twórczości Oskara Kolberga. Z okazji 200 rocznicy urodzin wybitnego etnografa i kompozytora, uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, rok 2014 został ogłoszony rokiem Oskara Kolberga.

4

5 Harmonogram „praktycznej lekcji” obejmował trzy główne punkty: zapoznanie się z oryginalnymi materiałami dotyczącymi życia i twórczości kompozytora, poszerzenie własnej wiedzy z zakresu historii, historii muzyki i historii sztuki oraz poznanie kultury ludowej regionu radomskiego i opoczyńskiego.

6

7 Stała wystawa biograficzna „Oskar Kolberg (1814- 1890)
Stała wystawa biograficzna „Oskar Kolberg ( ). Etnograf, folklorysta, kompozytor” stanowi trzon programu ekspozycyjnego muzeum. Wystawa biograficzna przedstawia życie i okresy twórczości Oskara Kolberga: jego rodzinę i dzieciństwo, związki z Przysuchą, lata nauki i młodość w środowisku warszawskim, pracę kompozytora i krytyka muzycznego, jego twórczość naukowo-badawczą w dziedzinie etnografii i folklorystyki, działalność edytorską, realizację programu „Lud”, okres spędzony w Modlnicy i ostatnie lata życia w Krakowie.

8

9

10 Obejrzeliśmy również fragmenty wystawy multimedialnej „Dzieło Oskara Kolberga. Podstawa źródłowa i inspiracja”, która w całości zostanie udostępniona wkrótce i zapewni atrakcyjną formę prezentacji muzealnych zasobów, dokumentujących spuściznę Oskara Kolberga oraz jej oddziaływanie jako materiału źródłowego w przestrzeni współczesnej kultury i nauki.

11

12 Po zakończeniu zwiedzania muzeum wybraliśmy się na główny plac Przysuchy, który nosi imię kompozytora i gdzie stoi ławeczka pana Oskara. Tam zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia z mistrzem „przekraczania granic”. Wycieczka do muzeum okazała się bardzo trafnym pomysłem, aby w sposób „lekki” i sympatyczny zdobywać wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Lekcja „Oskar Kolberg” dała nam szansę poznania zbiorów muzeum, zwłaszcza archiwum rękopiśmiennego. Jesteśmy przekonani, że nie była to nasza ostatnia wizyta w murach tegoż muzeum.

13

14

15

16

17

18 Prezentację przygotowały: Ewa Cudzich-Wolińska, Dorota Kasperowicz; zdjęcia: Paweł Markuszewski.


Pobierz ppt "Poznajemy sylwetkę wybitnego etnografa Oskara Kolberga"

Podobne prezentacje


Reklamy Google