Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Nowak - Jeziorański

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Nowak - Jeziorański"— Zapis prezentacji:

1 Jan Nowak - Jeziorański
Radio Wolna Europa

2 Kto to jest ? Jan Nowak Jeziorański, tak naprawdę Zdzisław Antoni Jeziorański był znanym dziennikarzem Radia Wolna Europa, którego na pewno pamiętają nasi dziadkowie, a może i nawet rodzice.

3 Co to jest Radio Wolna Europa ?
Radio Wolna Europa to rozgłośnia nadająca w krajach, gdzie rządził i rządzi reżim. Polska sekcja radia podawało prawdziwe informacje z Polski i ze świata. W kraju były trzy programy Polskiego Radia, które nadawały informacje propagandowe. Radio było systematyczne zagłuszane przez PRL-owskie władze.

4 Radia w PRL-u Radio Wolności Radio Propagandy

5 Dzieciństwo i młodość Urodził się 2 października 1914 roku w Berlinie.
Ojcem był Wacław (urzędnik), a matką Elżbieta. Studiował ekonomię w Warszawie. Po ukończeniu studiów pojechał do pracy do Poznania gdzie uczęszczał przez rok do szkoły artylerii.

6 II wojna światowa ( ) W kampanii wrześniowej (1939) wzięty został do niewoli na Wołyniu. Na szczęście uciekł z transportu i przeżył. Był żołnierzem Armii Krajowej, brał udział w misjach zagranicznych „Kurier z Warszawy” W czasie Powstania Warszawskiego pracował w radiu „Błyskawica”.

7 Radio Wolna Europa Po wojnie pracował w Anglii ( polska sekcja radia BBC ). 3 maja 1952 roku oficjalnie startuje „Radio Wolna Europa – Głos Wolnej Polski”. Jeziorański był dyrektorem stacji do 1976 roku.

8 Propaganda PRL wobec RWE
Władze PRL robiły wszystko, aby zakłócać nadawanie radia.

9 Emerytura Po zakończeniu pracy w RWE zamieszkał z żoną w Alpach.
W 1978 roku został konsultantem w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa w Waszyngtonie. Na emigracji w USA wydaje książkę z jego wspomnieniami „Wojna w eterze”.

10 Słynne publikacje „Wojna w eterze” „Kurier z Warszawy”

11 Powrót do ojczyzny W 1989 Lech Wałęsa wysłał list do Jana Nowaka Jeziorańskiego, aby przyjechał do Polski. Radiowiec odwiedzał Polskę regularnie, udzielał wywiadów. W 2002 roku zostaje na stałe w Polsce. Do końca życia zabierał głos we wszystkich sprawach naszego kraju.

12 Jeziorański w telewizji
Rok Jan Nowak Jeziorański uczestniczy w debacie prezydenckiej Lech Wałęsa – Aleksander Kwaśniewski.

13 Jan Nowak Jeziorański

14 Śmierć Jan Nowak Jeziorański zmarł 21 stycznia 2005 roku w Warszawie.
Został pochowany na Powązkach. W 2006 powstała ławka radiowca.

15 Nagroda im. Jana Nowaka Jeziorańskiego
Nagroda została ustanowiona w 2004 roku. Dostają ją ludzie, którzy opierają się na idei: „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”. W 2014 roku nagrodę dostał Zbigniew Brzeziński.

16 Dziękuję za obejrzenie prezentacji 
Koniec Dziękuję za obejrzenie prezentacji  Kamil Florczak II B


Pobierz ppt "Jan Nowak - Jeziorański"

Podobne prezentacje


Reklamy Google