Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TiK w edukacji wczesnoszkolnej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TiK w edukacji wczesnoszkolnej"— Zapis prezentacji:

1 TiK w edukacji wczesnoszkolnej
wykorzystanie technologii i komunikacji w klasie Ia SP w Zespole Szkół Nr 3 w Pile

2 „Używanie nowoczesnych technologii nie może być celem samym w sobie
„Używanie nowoczesnych technologii nie może być celem samym w sobie. Celem powinno być takie korzystanie z nowoczesnych technologii, aby wspomagać uczniów w zdobywaniu i pogłębianiu potrzebnej im wiedzy i umiejętności (także społecznych i cyfrowych) w XXI wieku”. cyt. Jolanta Okuniewska, „Technologie są dla dzieci”, epub

3 Klasa Ia ma swoją własną stronę internetową, prowadzoną przez ich wychowawczynię Aleksandrę Schoen-Kamińską. Nazwa strony została wymyślona przez dzieci, a związana była z zabawą. Są na niej zamieszczane najważniejsze wydarzenia klasowe, efekty pracy realizowanych projektów oraz gry dydaktyczne (przygotowywane przez ich nauczycielkę), ułatwiające dzieciom zapamiętanie treści.

4 zamiast słupków i tzw. kserówek…
uczniowie poszerzają i bogacą swą wiedzę oraz utrwalają poznane wiadomości i umiejętności dzięki grom dydaktycznym, przygotowywanym przez wychowawcę na platformach edukacyjnych. To dla dzieci atrakcyjna forma pracy, efekty znakomite. uczenie ortografii

5 graj i utrwalaj czyli… gamifikacja pozwala dzieciom w nauce i przygotowaniu się do sprawdzianów. Założone konta uczniowskie na platformie dają możliwość obserwować wyniki całej klasy i poszczególnych uczniów. Po analizie wyników nauczyciel wie, co jeszcze należy ćwiczyć.

6 Założone na konta dla każdego ucznia pozwalają dokonać nauczycielowi wnikliwej analizy wyników podczas gamifikacji.

7 Uczniowie wspólnie napisali książeczkę
Uczniowie wspólnie napisali książeczkę. Wykorzystali do niej programy chmurowe. Rymy i teksty napisali w swoim udostępnionym dokumencie google. Dzieci wiedzą, że wspólne pisanie to odpowiedzialność za powierzone im zadanie. Uczą się też systematyczności i obowiązkowości. Mają świadomość, że autorem dokumentu może być kilka osób.

8 Tablety w pierwszej klasie?

9 Pierwszy projekt Patyczaków - wykorzystanie urządzeń mobilnych czyli…
Patyczaki – Tableciaki. Projekt rozpoczął się w styczniu 2014r. Dzieci pracują na własnym prywatnym sprzęcie. Zaczęły od 10 sztuk na 20 osób – był jeden tablet na parę. Teraz tablety mają wszyscy.

10 tablet – współczesne wyposażenie piórnika
Uczniowie doskonalą swą wiedzę z zakresu rozmaitych edukacji dzięki aplikacjom tabletowym lub stworzonym przez n-la grom (aplikacje: Zondle, Zondle Beta, LearningApss). Oczywiście wszystkie są darmowe. I tak n-l realizuje treści programowe przy wykorzystaniu tabletów np. uczniowie zrobili kartki walentynkowe i plakaty o zwierzętach. Potrafią zapisać proste zdania, dokonują analizy i syntezy wzrokowej, utrwalają litery, poznane zasady ortograficzne.

11 Układanki tangram rozwijały logiczne myślenie, zaś mapa myśli pozwoliła zapisać najważniejsze wiadomości o zwierzętach (to już inny projekt, o którym dalej).

12 Dzieci mają tabletowe czwartki. Uwielbiają te zajęcia.

13

14 Wychowawczyni wykorzystuje aplikacje, pozwalające w realnym czasie zobaczyć wyniki głosowania, sondażu czy badania na dany temat. Jest to szybka, efektowna i efektywna metoda zobaczenia „live” wyników uczniów.

15 drugi projekt - webquest „Zwierzęta zagrożone wyginięciem”
Patyczaki zrealizowały międzyszkolny projekt webquest. Ich partnerami była klasa I ze szkoły podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim. Zapraszamy na stronę projektu.

16 Dzięki wykorzystaniu narzędzi TiK uczniowie poszerzyli wiedzę nt
Dzięki wykorzystaniu narzędzi TiK uczniowie poszerzyli wiedzę nt. gatunków zagrożonych wyginięciem oraz sposobach niesienia im pomocy. Ponadto poznali nowych kolegów, ich miejscowość, szkołę i zainteresowania.

17 prezentacja podsumowująca projekt webquest http://www. youtube

18 trzeci projekt – „Poznajemy tajemnice komputera”
Dzieci poznały wiele programów „chmurowych”, dzięki którym wzbogaciły swe umiejętności TiK. Praca w tych programach sprawiała wiele radości nie tylko dzieciom, również ich rodzicom. To „szalony obraz”.  

19 Praca z programem do animacji http://pivotanimator.net/

20 edytowanie zdjęć i dodawanie efektów http://www.tuxpi.com/

21 muzykowanie na ekranie czyli jak zrobić muzyczną grafikę tonematrix

22 „Włączając umiejętnie w proces edukacyjny różne narzędzia TIK, umożliwiamy uczniom zdobycie wiadomości i umiejętności przewidzianych zapisami podstawy programowej”. cyt. Jolanta Okuniewska, „Technologie są dla dzieci”, epub Realizujemy również jedną z kompetencji w ramach EO/EPC (kompetancja 10 – korzystanie z różnorodnych źródeł informacji).

23 Dziękuję za uwagę Aleksandra Schoen-Kamińska


Pobierz ppt "TiK w edukacji wczesnoszkolnej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google