Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Błogosławiony Jan Paweł II o człowieku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Błogosławiony Jan Paweł II o człowieku"— Zapis prezentacji:

1 Błogosławiony Jan Paweł II o człowieku

2 Każdy człowiek ma prawo, by szanowane było jego życie i godność, które stanowią dobra nienaruszalne.
Audiencja generalna r.

3 Jedynie prawda i sprawiedliwość mogą zrodzić wolność i pokój
Jedynie prawda i sprawiedliwość mogą zrodzić wolność i pokój. Na tych wartościach można budować życie godne człowieka. Audiencja generalna r.

4 Trzeba patrzeć na ludzi starszych w świetle ich godności ludzkiej, która nie znika w miarę upływu lat i pogorszenia się staniu psychicznego i fizycznego. Watykan, r.

5 Starsi nie powinni być traktowani jako ciężar dla społeczeństwa, ale jako bogactwo, które może przyczyniać się do dobrobytu. Watykan, r.

6 X Światowy Dzień Młodzieży
Nie można zagwarantować rzeczywistego poszanowania godności człowieka i przestrzegania jego praw, dopóki jednostki i społeczności nie przezwyciężą egoizmu, lęku chciwości i żądzy władzy. X Światowy Dzień Młodzieży 

7 Godność, wolność i szczęście nigdy nie będą w pełni możliwe bez
solidarności. Watykan, r.

8 Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Przemówienie do mieszkańców Tondo, dzielnicy slumsów. Manila, 18 lutego 1981.

9 Jedyną drogą do pokoju jest przebaczenie
Jedyną drogą do pokoju jest przebaczenie. Przyjęcie i ofiarowanie przebaczenia umożliwia nadanie nowej jakości relacjom między ludźmi, przerywa spirale nienawiści i zemsty, kruszy kajdany zła, krępujące serca przeciwników. Watykan, r.

10 Rozwój i postęp gospodarczy nie może dokonywać się kosztem człowieka i uszczuplania jego podstawowych wymagań. Musi to być rozwój, w którym człowiek jest podmiotem, czyli najważniejszym punktem odniesienia. Ełk, 8 czerwca 1999 r.

11 Zarzewia konfliktów znajdują się tam, gdzie
zabija się sprawiedliwość, czy też wszędzie tam, gdzie drwi się z godności ludzkiej. Gwatemala r.

12 Do lekarzy katolickich 07.07.2000 r.
Każdy człowiek prawdziwie szanujący prawa istoty ludzkiej winien odważnie przeciwstawiać się wszelkim zamachom na zdrowie i życie człowieka. Do lekarzy katolickich r.

13 Życie ludzkie jest święte
Życie ludzkie jest święte. Nikt w żadnej sytuacji nie może rościć sobie prawa do bezpośredniego zniszczenia niewinnej istoty ludzkiej. Evangelium vitae 53 Każde dziecko ma naturalne i niezbywalne prawo posiadania własnej rodziny: rodziców i rodzeństwa. Łowicz r.

14 Bóg obdarza godnością osobową w równej mierze mężczyznę i kobietę, ubogacając ich w niezbywalne prawa i odpowiedzialne zadania właściwe osobie ludzkiej. Adhortacja Familiaris consortio 1981 r. Człowiek nigdy nie zazna szczęścia kosztem drugiego człowieka, niszcząc jego wolność, depcząc jego godność i hołdując egoizmowi. Sopot 1999 r.


Pobierz ppt "Błogosławiony Jan Paweł II o człowieku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google