Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POŻAROWO Pałac marzeń.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POŻAROWO Pałac marzeń."— Zapis prezentacji:

1 POŻAROWO Pałac marzeń

2 Oryginalne dwory i pałace są znakiem rozpoznawczym wielu miejscowości w Powiecie Szamotulskim. Niewiele z nich szuka jednak gospodarza, a jeszcze mniej zachowanych jest w stanie pozwalającym potencjalnemu nabywcy myśleć o zagospodarowaniu obiektu przy zaangażowaniu relatywnie niewielkich środków. Taki właśnie jest pałac w Pożarowie.

3 Atutem pałacu jest też położenie i brak uciążliwego sąsiedztwa
Atutem pałacu jest też położenie i brak uciążliwego sąsiedztwa. Przyszły właściciel może być spokojny o dojazd do nieruchomości, gdyż znajduje się ona przy drodze wojewódzkiej nr 145 Chojno - Biezdrowo. Na drodze tej natężenie ruchu jest jednak niewielkie. Droga jest asfaltowa w kierunku Biezdrowa, zapewniając dogodne połączenia z tą miejscowością i dalej z miastem Wronki.

4 W przeciwnym kierunku nawierzchnia asfaltowa drogi, kończy się w pobliskiej letniskowej wsi Pakawie. Dalej gruntowy odcinek drogi nr 145 prowadzi do niskotonażowego i służącego wyłącznie transportowi lokalnemu promu przez Wartę. Taka specyfika tej szosy i bliskość Sierakowskiego Parku Krajobrazowego nie pozwalająca na powstanie w tym rejonie uciążliwych zakładów pracy powoduje, iż nie należy spodziewać się znaczącego wzrostu natężenia ruchu na tej drodze, a tym samym gwarantuje zawsze ciszę i spokój w pożarowskim pałacu i parku.

5 Nieruchomość, na której znajduje się pałac w Pożarowie jest ogrodzona, w jednym miejscu ograniczona budynkiem położonym na sąsiedniej działce. Od drogi nieruchomość oddzielona jest kutym płotem na słupach z cegły ceramicznej. Wjazd bramą, przy niej utwardzone miejsce do parkowania pojazdów i funkcjonalny budynek portierni

6 Od bramy do pałacu wiedzie obudowana krawężnikiem aleja parkowa
Przy niej duży skalniak

7 Wzdłuż bocznej alei sporych rozmiarów drzewa – w tym rzadko spotykany, co prawda obecnie ogłowiony ze względów pielęgnacyjnych, tulipanowiec amerykański, okazała wierzba i mniejsze krzewy iglaste.

8

9

10

11 Pięknie prezentuje się rosnący tuż przy budynku pałacowym platan – jedno z drzew zabytkowych w otoczeniu obiektu, największe pod względem obwodu – który wynosi ponad 6 metrów.

12 Pałac jest wymarzonym obiektem dla amatorów fotografii, ale i ciekawostką dla miłośników historii. Wzniesiony w XVIII wieku przez Aleksandra Kurnatowskiego, senatora i generała wojsk polskich Pod koniec XIX wieku skrzydła oraz wieżę dobudował Stanisław Kurnatowski, wieloletni marszałek sejmu prowincjonalnego.

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22 Do budynku wchodzić można przez efektowną kolumnadę…

23 …lub przez wejście główne, wykonane jako portyk wgłębny, zamknięty portalem w postaci arkady wspartej na dwóch jońskich kolumnach, z górującym nad nim trójkątnym frontonem. Do tego wejścia wiedzie funkcjonalny podjazd dla osób niepełnosprawnych.

24 W obu przypadkach niesamowite wrażenie wywierają elementy nawiązujące do zdobień stosowanych w czasach antycznych

25 Wnętrze budynku jest dobrze utrzymane, dzięki temu, że obiekt od dawna ma odpowiedzialnych gospodarzy Po powojennych grabieżach pałac wraz z parkiem przeszedł w zarząd Wojewódzkiego Wydziału Oświaty w Poznaniu jako ośrodek wypoczynkowo - kolonijny, a od 1970 jest siedzibą domu pomocy społecznej. Niektóre pomieszczenia, zwłaszcza na parterze, urządzone są w widocznym również z zewnątrz stylu klasycystycznym. Sztukateria została odnowiona w latach 1991 – 1994 przez specjalistyczny zakład remontowy. W holu na suficie umieszczono nawiązujące do ogólnego wystroju kasetony. „Perełkami” wśród pożarowskich salonów są tzw. sala lustrzana, a zwłaszcza odrestaurowany dekoracyjny sufit. Ciekawie prezentuje się też pomieszczenie wykorzystywane w domu pomocy społecznej jako stołówka.

26

27

28

29

30

31

32

33 Oryginalnie wygląda klatka schodowa, wiodąca na piętra, w których obecnie znajdują się pokoje mieszkańców i pracownie

34 Pomieszczenia utrzymane są na poziomie zapewniającym obecnie bardzo dobry poziom działania domu pomocy społecznej. Jedynym powodem jego wygaszenia i zamiaru zbycia nieruchomości przez samorząd jest niemożność likwidacji części barier architektonicznych w budynku – ze względu na jego zabytkowy charakter. W każdym innym zakresie budynek zapewnia swoim mieszkańcom należyte warunki bytowe. Posiada odpowiednie pokoje mieszkalne, sanitariaty i infrastrukturę.

35

36

37

38 Ciekawie prezentuje się taras budynku i zejście do północnej części parku

39 Imponujący jest też widok z tarasu na park

40 Park z tyłu budynku ma różne formy
Park z tyłu budynku ma różne formy . Przechadzając się za pałacem spotykamy najpierw typowo parkowe krzewy, w tym magnolie, później otwarty teren łąkowy, wreszcie gęsto nasadzone drzewa. Występują tu dorodne olsze czarne, topole balsamiczne, brzozy, świerki, daglezje i modrzewie.

41

42

43

44

45

46 Jest piękny, stylowy pałac, rozległy wielogatunkowy park
Jest piękny, stylowy pałac, rozległy wielogatunkowy park. Czegóż więcej można oczekiwać na takiej posiadłości…?

47 Naturalnych stawów? Strugi z gustownymi mostami dla urozmaicenia romantycznych spacerów? To zostawiliśmy widzom prezentacji na pierwszy deser…

48

49 I jeszcze, dla miłośników dłuższych, kilkukilometrowych spacerów, piękna okolica Pożarowa – letniskowa wioska Pakawie przy granicy Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, Jezioro Pakawskie, Jezioro Pożarowskie z ośrodkiem rekreacyjnym i owiane legendami Sanktuarium w Biezdrowie.

50

51

52 Spełnij najskrytsze marzenia...

53 Zainteresowanych zapraszamy
Starostwo Powiatowe Wydział Gospodarki Nieruchomościami tel foto: Maciej Fliger, Jarosław Kałużyński - archiwum Starostwa Powiatowego


Pobierz ppt "POŻAROWO Pałac marzeń."

Podobne prezentacje


Reklamy Google