Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Choroby wywołane złym odżywianiem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Choroby wywołane złym odżywianiem"— Zapis prezentacji:

1 Choroby wywołane złym odżywianiem

2 Zaburzenia odżywiania
Zaburzenia odżywiania (zaburzenia jedzenia) - jednostki chorobowe charakteryzujące się zaburzeniem łaknienia na podłożu psychicznym. Dzieje się tak, ponieważ zaburzenia odżywiania to objawy tego, co przeżywa osoba chora (ból, stres, strach, samotność, niska samoocena itp). Mechanizmy choroby często są niezrozumiałe dla samego chorego, a jego zachowania (np. objadanie się i wywoływanie wymiotów) to najczęściej działania kompulsywne. Zaburzenia odżywiania wymagają specjalistycznego leczenia (psycholog, psychiatra, czasem dietetyk). Nieleczone mogą doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet śmierci.

3 Leczenie zaburzeń odżywiania  jest bardzo trudne, ponieważ chorzy często nie chcą poddawać się terapii. Problem odmowy leczenia dotyczy zarówno anoreksji jak i bulimii. W przypadku tego pierwszego zaburzenia, osoby chore postrzegają anoreksję jako osiągnięcie kontroli nad sobą. Poddanie się leczeniu oznaczałoby powrót do poczucia braku autonomii. Dlatego też najtrudniejszym etapem jest dostrzeżenie faktu, iż jest się chorym i podjęcie decyzji o leczeniu. Bywa i tak, że osoby cierpiące na anoreksję są w stanie krytycznym, wymagającym natychmiastowej hospitalizacji – nawet wbrew woli pacjenta. Jest to konieczne, jednakże ogranicza niezależność, więc może powodować nasilenie choroby i próby oszukiwania personelu szpitalnego. Często stosuje się leczenie farmakologiczne w postaci leków przeciwdepresyjnych. Nie ma jasności co do tego, czy pomaga to zwalczać zaburzenie, czy jedynie ułatwia udział w psychoterapii.

4 Otyłość Otyłość (łac. obesitas) – parologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej. Nie tylko ilość, ale również rozmieszczenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej ma znaczenie. Zgromadzenie tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, nazywane otyłością brzuszną (otyłością androidalną), ma większe znaczenie patologiczne niż równomierne rozłożenie lub podskórne zgromadzenie tkanki tłuszczowej.

5 Choroby związane z otyłością i nadwagą
Konsekwencji zdrowotnych związanych z otyłością i nadwagą jest wiele, począwszy od większego ryzyka przedwczesnej śmierci a skończywszy na wielu dolegliwościach, które mogą mieć niepomyślny wpływ na jakość życia. Główne problemy zdrowotne związane z otyłością i nadwagą to: - Choroby sercowo-naczyniowe i nadciśnienie tętnicze - Choroby układu oddechowego (zespół bezdechu nocnego) - Niektóre nowotwory złośliwe - Choroby zwyrodnieniowe kości - Problemy psychologiczne - Spadek jakości życia - Cukrzyca typu 2

6 fot.1 Didier Vidal , CC BY SA 2.0

7 Anoreksja Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny często nazywa się „chorobą odchudzających się”, ale wbrew temu potocznemu określeniu, przyczyna choroby jest o wiele bardziej złożona niż proste pragnienie utraty wagi. Prowadzi także, w odróżnieniu od racjonalnej diety odchudzającej, do bardzo silnego uzależnienia psychicznego. Anoreksja jest poważnym problemem polegającym na braku łaknienia, dotykającym niemal wyłącznie młodych ludzi między 11 a 30 rokiem życia. Cierpią na nią częściej dziewczęta niż chłopcy. Psychiatrzy są zdania, że w niektórych nastolatkach bardzo głęboko tkwi lęk przed odpowiedzialnością, jaką niesie ze sobą dorosłe życie, i przed seksualnością. Kiedy ich ciała zaczynają zdradzać oznaki dojrzewania, dziewczęta podświadomie pragną uciec ze świata dorosłych i powrócić do neutralnej, aseksualnej figury dziecka.

8 Choroby związane z anoreksją
Należy jednak pamiętać, że anoreksja nie jest związana jedynie z niską wagą, charakteryzuje ją całe spectrum objawów. Może się tak zdarzyć, że osoby posiadające wagę w tzw. normie również cierpią na tę chorobę i odwrotnie – nie każda osoba, która niewiele waży choruje na anoreksję. Anoreksja to bardzo poważna choroba, która wywołuje wiele szkód w organizmie: - obniżenie ciśnienia krwi - obniżenie temperatury ciała - nieregularna praca serca - anemia - opóźnienie wzrostu kości - u kobiet zatrzymanie miesiączkowania. - w skrajnych przypadkach anoreksja może prowadzić do śmierci.

9 fot. 2, Geralt, Public Domain CCO

10 Bulimia Bulimia jest to choroba psychiczna. Jest ona spowodowana odchudzaniem. Jest to wstręt do jedzenia. Bulimia, a szczególnie wymioty, które są jej nieodłączną częścią, wywołuje wiele bardzo poważnych szkód w organizmie: - próchnica zębów - utrata płynów organicznych - zachwianie równowagi elektrolitów regulujących pracę serca - uszkodzenia serca - u kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego - w skrajnych przypadkach bulimia, tak jak i omawiane wcześniej anoreksja, może prowadzić do śmierci.

11 Leczenie bulimii najczęściej oparte jest na technikach behawioralno-poznawczych, polegających na pracy nad zmianą sposobów myślenia i wynikających z nich zachowań. Pacjenci uczą się rozpoznawać czynniki wywołujące epizody obżarstwa, kontrolować ilość spożywanych produktów, wprowadzać stopniowo „zakazane produkty” – te, których spożywanie wywołuje lęk, zmieniać sposób postrzegania ciała i wagi oraz modyfikować sposób myślenia nt. jedzenia. W przypadku leczenia anoreksji skuteczność tych technik jest mniejsza. fot. 3, Myriam Sanchez Foseca, CC BY SA 3.0

12 fot. 4, Myriam Sanchez Foseca, CC BY SA 3.0

13 Bibliografia Treść pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_odżywiania

14 Grafika Fot. 1 Didier Vidal, „Abdominal obesity in males”, Wikimedia commons, CC BY SA 2.0 Fot. 2 Geralt, „Model piękna Piękno Kobieta Silhouette Szczupły”, pixabay, Public Domain Fot.3 Myriam Sanchez Foseca, „Bulimia”, Wikimedia commons, CC BY SA 3.0 Fot.4 Myriam Sanchez Foseca, „Esto es el efecto de su transtorno”, wikimedia commons, CC BY SA 3.0


Pobierz ppt "Choroby wywołane złym odżywianiem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google