Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Imiona i ich znaczenie Klasa V c Część II 13-5-20.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Imiona i ich znaczenie Klasa V c Część II 13-5-20."— Zapis prezentacji:

1 Imiona i ich znaczenie Klasa V c Część II

2 MAREK Marek jest osobą skrytą, lojalną, spokojną, pracowitą. W każdej sytuacji potrafi się odnaleźć, z każdej opresji wyjść cało. Lubi wolność myśli oraz swobodę działania. Nie toleruje, gdy ktoś próbuje narzucać mu swoją wolę. Jest obiektywny, ma wielką pewność siebie, nie ulega wpływom. Czasami odgrywa nieśmiałego, ale są to jedynie pozory. Jest w stanie wiele zrozumieć, obserwuje innych uważnie i mądrze. Swoje uczucia czy miłość wyraża w sposób zrównoważony.

3 ZNANE OSOBY O IMIENIU MAREK:
Marek Dziuba (ur. 19 grudnia 1955 w Łodzi) – polski piłkarz, obrońca i trener piłkarski. Zdobywca trzeciego miejsca na MŚ 1982. Marek Michał Grechuta (ur. 10 grudnia 1945 w Zamościu, zm. 9 października 2006 w Krakowie) – polski piosenkarz, poeta, kompozytor i malarz, z wykształcenia architekt. Interesował się także rzeźbą i filozofią.

4 MARIKA To imię żeńskie pochodzące od Marii, będące również jej zdrobnieniem. W tej formie wywodzi się prawdopodobnie z języka węgierskiego, chociaż znana jest także w Bułgarii i na terenie byłej Jugosławii. Kobiety posiadające to imię często są odbierane przez świat jako pozostające wiecznymi dziećmi. Charakteryzuje je bowiem delikatność, nie tylko w zachowaniu, ale również w sposobie życia. Nie lubią zajmować się sprawami trudnymi, a ponad wszystko chcą być szczere i uczciwe. Dziwią je także wszystkie złe strony współczesności. Dzięki takiej postawie jest osobą wyjątkowo sympatyczną, przez co akceptowaną praktycznie przez wszystkich. Posiada więc mnóstwo znajomych i przyjaciół. Czasem jednak zdarza się, że Marika ma swoje miejsce towarzystwie tylko wtedy, gdy trwa zabawa i nie dzieje się nic istotnego, a pomijana jest przy poważniejszych planach i przedsięwzięciach.

5 ZNANE OSOBY O IMIENIU MARIKA:
Marika, właśc. Marta Kosakowska – polska wokalistka i autorka tekstów, a także dziennikarka radiowa. Wykonawczyni muzyki z pogranicza gatunków reggae, dancehall, soul oraz funk. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

6 MARIUSZ Mariusz jest to osoba na ogół aktywna i ruchliwa. Do dobrego samopoczucia potrzebuje uczestnictwa w życiu świata, musi się do wszystkiego mieszać, doradzać, wybierać, zmieniać, inaczej czuje się niepotrzebny i nieszczęśliwy. Jego słabym punktem jest duma, pragnienie imponowania i zyskiwania aprobaty. Często służy radą innym. Często bierze na siebie odpowiedzialność. Jest filantropem, człowiekiem dobrodusznym. Jest również pracowity, zaradny i lubi spokój.

7 ZNANE OSOBY O IMIENIU MARIUSZ:
Mariusz Zbigniew Pudzianowski, pseudonim Pudzian (ur. 7 lutego 1977 w Białej Rawskiej) – zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), wcześniej utytułowany strongman i rugbysta. Mariusz Szczygieł (ur. 5 września 1966 w Złotoryi) – polski dziennikarz, reportażysta, pisarz, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej

8 MARTA Marta lubi kontakty z otoczeniem, ale nie ulega wcale wpływom. Jej charakter dojrzewa bardzo wcześnie, przez co skraca się czas beztroskiej młodości. Jest zaborcza i przekorna Jest osobą bardzo niezależną. Ceni wolność myśli i swobodę działania. Lojalna wobec władzy i własnych wcześniejszych postanowień. Nie lubi uzewnętrzniać swoich celów działania, ani też ujawniać tajemnicy zawodowej. Uparcie dąży do celu, konsekwentnie zwalcza przeszkody, osiąga sukcesy bardzo szybko.

9 ZNANE OSOBY O IMIENIU MARTA:
Marta Żmuda Trzebiatowska (ur. 26 lipca 1984 w Człuchowie) – polska aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna. Marta Lipińska (ur. 14 maja 1940 w Borysławiu) – polska aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna.

10 MARTYNA Osoba nosząca imię Martyna jest osobą bardzo ambitną, która ma swoje własne plany w życiu i ich się trzyma bez względu na wszystko. Martyny nie lubią, gdy narzuca się im coś, zawsze mają własne zdanie i choć czasem wiedzą, że jest to niepoprawne twierdzenie to się go trzymają. Martyny są bardzo wrażliwe na krzywdę innych

11 ZNANE OSOBY O IMIENIU MARTYNA:
Martyna Wojciechowska (ur. 28 września 1974 w Warszawie) – polska prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka i pisarka. W wieku 7 lat trenowała gimnastykę artystyczną. Absolwentka XXII Liceum. Martyna Jakubowicz (ur. 24 lutego 1955 w Krakowie)[1] – polska wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku.

12 MARZENA Marzena żyje nieco na uboczu od światowego gwaru. Nie jest przesadnie towarzyska. Stara się chronić swoją intymność i odrębność przed wścibskim okiem. Posiada wiele swoich ulubionych zakątków, pamiątek, melodii i innych szczegółów, które pobudzają ich fantazję, choć dla innych ludzi mogą być bez znaczenia.

13 ZNANE OSOBY O IMIENIU MARZENA:
Marzena Kipiel-Sztuka (ur. 19 października 1965 w Legnicy) – polska aktorka. Od 1999 gra w serialu Świat według Kiepskich. Marzena Rogalska (ur. 13 kwietnia 1970 r. w Przasnyszu) – polska dziennikarka telewizyjna i radiowa. Obecnie pracuje w TVP.

14 MATEUSZ Mateusz jest niezwykle odpowiedzialny, prawdomówny, sprawiedliwy, dobroduszny. Raz podjęte ustalenia i raz dane słowo, realizuje z żelazną konsekwencją. Nawet, jeśli miałoby mu to przynieść straty. W swych przekonaniach jest konserwatystą. Ofiarnie służy sprawie publicznej, udziela pomocy innym osobom.

15 ZNANE OSOBY O IMIENIU MATEUSZ:
Mateusz Damięcki (ur. 19 maja 1981 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Matt Pokora, właśc. Matthieu Tota (ur. 26 września 1985 w Strasburgu) – francuski piosenkarz, tancerz i kompozytor polskiego pochodzenia.

16 MICHALINA Michalina – to imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego. Jest to żeński odpowiednik imienia Michał. Oznacza “któż jest jak Bóg”. W Polsce w tej formie było nadawane dopiero od XIX w. W rankingu najpopularniejszych imion nadawanych w 2009 roku Michalina zajmowała 35 miejsce. Jest to kobieta pozornie łagodna, uwodzicielska. Potrafi się opanować, jest zrównoważona, czasami nieśmiała.

17 ZNANE OSOBY O IMIENIU MICHALINA:
Michelle Rodriguez, właściwie Mayte Michelle Rodriguez – amerykańska aktorka. Michelle ma dwie przyrodnie siostry od strony ojca i dwóch braci. Michelle LaVaughn Robinson Obama – żona 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. 20 stycznia 2009 została pierwszą damą Stanów Zjednoczonych. Z zawodu jest prawniczką.

18 MICHAŁ Michał posiada skłonność do zamykania się w sobie i osądzania innych z pewną surowością. Jest bardzo subiektywny, rzadko próbuje postawić się na czyimś miejscu. Kieruje się logiką, stąd charakterystyczna sztywność zachowań i sądów oraz całkowity brak dyplomacji. Jego ulubione powiedzenie to „Wóz albo przewóz”. Czułym punktem Michała jest duma. Można wszystko osiągnąć, zręcznie wykorzystując jego pragnienie bycia najlepszym. Posiada bardzo dobrą pamięć, zwłaszcza w dziedzinie uczuć. Nie zapomina ani o tym, co mu zrobiono dobrego, ani o wyrządzonych krzywdach.

19 ZNANE OSOBY O IMIENIU MICHAŁ:
Michał Jurecki – polski piłkarz ręczny, grający na pozycji lewego rozgrywającego, reprezentant Polski, uczestnik igrzysk olimpijskich, wicemistrz świata z 2007, brązowy medalista Mistrzostw Świata Brat Bartosza. Michał Kubiak – polski siatkarz, grający na pozycji przyjmującego, reprezentant Polski.

20 MIKOŁAJ Imię męskie pochodzące od greckiego słowa ‚Nikolaos’ (‚nike’ – „zwycięstwo” i ‚laos‚ – „lud”). Największą popularnością cieszy się w krajach wyznających prawosławie. Mikołaj bardzo troszczy się o sprawy finansowe i, mało tego, doskonale wie, jak o nie zadbać. Zazwyczaj bierze aktywny udział w życiu społecznym. Priorytetem jest dla niego rodzina, do której jest mocno przywiązany.

21 ZNANE OSOBY O IMIENIU MIKOŁAJ:
Mikołaj Kopernik – polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata. Mikołaj Krawczyk (ur. 27 stycznia 1981 roku w Katowicach) – polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

22 MILENA Milena – imię żeńskie pochodzenia słowiańskiego, które występuje w wielu językach słowiańskich – polskim, czeskim, słowackim, serbskim, chorwackim, słoweńskim. Imię to pochodzi od słowiańskiego członu mil-, oznaczającego „miły”. Męskim odpowiednikiem tego imienia jest Milan. Kobiety o imieniu Milena są spokojnymi, silnymi i opanowanymi osobami, choć bywają często postrzegane jako bardzo wrażliwe, delikatne i słabe psychicznie.

23 ZNANE OSOBY O IMIENIU MILENA:
Milena Maria Rosner – polska siatkarka grająca na pozycji przyjmującej, reprezentantka kraju. Obecnie występuje w ORLEN Lidze, w drużynie Impel Wrocław. Milena Lisiecka (ur. 14 stycznia 1971) – polska aktorka i lektorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

24 MIŁOSZ Miłosz – imię to ma pochodzenie słowiańskie, jednak jego etymologia nie jest do końca jasna. Najczęściej uznaje się, że pierwotnie imię to było zdrobnieniem imion dwuczłonowych, takich jak na przykład Miłowit, Miłobrat, Miłgost, Miełosław czy Miłobor. Przyjmuje się, że wywodzi się od rdzenia mił- i oznacza uprzejmy, miły, umiłowany albo też miłujący.

25 ZNANE OSOBY O IMIENIU MIŁOSZ:
Miłosz Biedrzycki – poeta, tłumacz, inżynier geofizyk. Jeden z najbardziej znanych autorów tzw. pokolenia brulionu. Publikował m.in. w brulionie, Tygodniku Powszechnym, Czasie Kultury, Nowym Nurcie, Chicago Miłosz I Teodorewić Obrenowić – książę Serbii w latach 1817–1839 i 1858–1860, założyciel dynastii Obrenowiciów. W historiografii serbskiej zwany często kniaziem Miłoszem. Ojciec Michała I.

26 MONIKA Monika jest osobą spokojną, lubiącą ład i porządek. Uwielbia towarzystwo, ceni sielankę rodzinną. Dzięki łagodnemu charakterowi, umiejętnościom dyplomatycznym posiada dobre kontakty i bezkonfliktowe życie. Ceni sobie dobre stosunki w rodzinie i środowisku, dba o przyjaźń, ale zaniedbuje siebie. Jej sprawy osobiste zawsze schodzą na dalszy plan. Bywa również rozrzutna, dlatego neraz w życiu ma kłopoty gospodarcze.

27 ZNANE OSOBY O IMIENIU MONIKA:
Monika Brodka – polska wokalistka popowa. Laureatka trzeciej edycji programu telewizyjnego Idol. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Debiut fonograficzny Brodki zatytułowany Album ukazał się w 2004. Monika Mrozowska – polska aktorka i była piosenkarka dziecięca z zespołu Fasolki. Jako aktorka stała się rozpoznawalna dzięki udziałowi w serialu Rodzina zastępcza emitowanym w telewizji Polsat.

28 NATALIA Natalia ma subtelny charakter, choć w ważnych chwilach potrafi być stanowcza, stała i nawet groźna. Bywa skłonna do melancholii, jak i również depresji. Nie ulega wpływom. Gdy coś postanowi, jest nie tylko trudno, ale i niebezpiecznie namawiać ją do zmiany decyzji. Posiada niezachwianą pewność siebie, rzadko ufa innym. Jest bardzo subiektywna, widzi wszystko po swojemu. Nie może zgodzić się z poglądem, który nie pochodzi od niej. Jest bardzo czuła na porażki, które uważa za osobistą zniewagę. Nie zapomina o niczym i mści się za każdą niesprawiedliwość.

29 ZNANE OSOBY O IMIENIU NATALIA:
Natalia Maria Kukulska – polska piosenkarka, autorka tekstów i producent muzyczny. Córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Natalia Lesz – polska piosenkarka oraz aktorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Za promocję Gruzji otrzymała honorowe obywatelstwo tego kraju.

30 NATASZA Natalia (łac. Dies Natalis Domini – w dniu urodzin Pana, tj. Jezusa Chrystusa) – imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, nadawane początkowo osobom urodzonym w dniach chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia. Inna forma to Noelia, znaczeniowo tożsama z imieniem Natalia. Ta jednak forma pochodzi z języka francuskiego od słowa "Noel". Na obszarze półwyspu bałkańskiego i na Wschodzie ewoluowało ono do imienia Natasza. ZNACZENIE IMIENIA NATASZA Imienniczki są pełne temperamentu i energii. Nuda i siedzenie w miejscu nie są dla nich. Mają łatwość do przystosowywania się do nowych sytuacji. Chcą żyć aktywnie i intensywnie. Jest postrzegana jako osoba pogodna i energiczna. Jest wrażliwą istotą, jednak potrafi być stanowcza. Ma zatem zmienne nastroje. Jest dobrą gospodynią i opiekunką domu

31 ZNANE OSOBY O IMIENIU NATASZA:
Natasza Urbańska – polska piosenkarka i tancerka, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralno-musicalowa. Od 1995 związana ze Studio Buffo. Współwłaścicielka domu mody "MUSES – Urbańska & Komornicka". W 2011 prowadziła program Taniec z gwiazdami.

32 NIKOLA Jest obdarzona przez naturę dużą inteligencją i mądrością życiową. Posiada dar obserwacji tego, co się wokół niej dzieje i wyciągania właściwych wniosków oraz doskonale rozwiniętą intuicję.

33 ZNANE OSOBY O IMIENIU NIKOLA:
Nicole Mary Kidman – australijska aktorka i piosenkarka urodzona w Stanach Zjednoczonych, laureatka Oscara za rolę Virginii Woolf w filmie Godziny Nicole Prescovia Elikolani Valiente Scherzinger – amerykańska piosenkarka. Do 2010 r. była główną wokalistką grupy taneczno-muzycznej The Pussycat Dolls.

34 NIKOLINA

35 ZNANE OSOBY O IMIENIU NIKOLINA:
Nikolina Szterewa, bułg. Николина Павлова Щерева (ur. 25 stycznia 1955 w Sofii) – bułgarska lekkoatletka, specjalizująca się w biegach średniodystansowych i długich, dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich w latach 1976 i 1980, srebrna medalistka olimpijska z 1976 r. z Montrealu, w biegu na 800 metrów.

36 NORBERT Norbert doskonale zna naturę ludzką. Jest człowiekiem inteligentnym, kulturalnym, starannie się noszącym, żądnym władzy. Charakteryzuje go twórczy umysł, ujmująca osobowość, elegancka powierzchowność, a także duża doza humoru. Doskonale potrafi zabawić towarzystwo swoimi żartami i anegdotami. Nie znosi obłudy, kłamstwa, nonszalancji i nietolerancji.

37 ZNANE OSOBY O IMIENIU NORBERT:
Norbert Elias – niemiecki filozof i socjolog pochodzenia żydowskiego, twórca socjologii procesu i socjologii figuracyjnej. Norbert Bonczyk (także Bonczek, Bończyk, Bontzek; ur. 6 czerwca 1837 w Miechowicach, zm. 18 lutego 1893 w Bytomiu) – ksiądz katolicki, poeta, autor artykułów do "Zwiastuna Górnośląskiego", działacz narodowy na rzecz polskości Górnego Śląska i orędownik czystości mowy polskiej na Górnym Śląsku. Zwany "Śląskim Homerem".

38 OLIWIA Imię Oliwia wskazuje na osobę o pogodnym i spokojnym nastawieniu do otoczenia. Cechami Oliwi są również wyrozumiałość, wrażliwość, wierność oraz sprawiedliwość. Od dziecka wykazują zdolności artystyczne - zarówno plastyczne jak i wokalne i taneczne. Oliwie są osobami bardzo przyjaznymi i szybko nawiązują nowe znajomości. Jako dzieci potrafią troszczyć się o młodsze rodzeństwo, a w życiu dorosłym o swoją rodzinę. Są bardzo ambitne, szybko się uczą i dzięki temu osiągają w życiu sukcesy.

39 ZNANE OSOBY O IMIENIU OLIWIA/OLIVIA
Olivia Jane Wilde – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Zaczęła występować około roku 2000 i od tamtej pory zagrała w wielu filmach i serialach, m.in. w Życiu na fali oraz The Black Donellys. Olivia Newton-John – australijska piosenkarka i aktorka, wnuczka Maxa Borna ze strony matki. Jej ojciec Brian Newton-John był oficerem MI6 i brał udział w pracach nad Enigmą oraz aresztował Rudolfa Hessa.

40 OLIWIER To osobowość dość złożona, gdyż z jednej strony cechuje go duża inteligencja, bystrość umysłu, refleks i dobra pamięć, a z drugiej strony chimeryczność, upór, a w obliczu trudności szybka rezygnacja z prowadzonych przedsięwzięć. Dzięki swojej sympatycznej powierzchowności, poczuciu humoru i dużemu urokowi osobistemu cieszy się dużą sympatią otoczenia.

41 ZNANE OSOBY O IMIENIU OLIWIER:
Piotr Olivier Janiak (ur. 17 maja 1974 w Krotoszynie) – polski dziennikarz, prezenter telewizyjny i konferansjer, model. Olivier Dacourt (ur. 25 września 1974 roku w Montreuil we Francji) – były zawodowy piłkarz grający na pozycji defensywnego pomocnika. Karierę zakończył w 2010 roku.

42 OSKAR To życiowy lisek chytrusek. Zanim podejmie jakieś działanie, musi to sobie dokładnie przemyśleć i przygotować się. Ryzyko i hazard są mu obce. Nie lubi uzewnętrzniać swoich przeżyć. Jeśli zabiera głos, jest to zwykle kwestia wcześniej dobrze przemyślana. Chętnie przychodzi z bezinteresowną pomocą osobom tego potrzebującym

43 ZNANE OSOBY O IMIENIU OSKAR:
Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde (ur w Dublinie, zm w Paryżu) irlandzki poeta, prozaik, dramatopisarz i filolog klasyczny. Przedstawiciel modernistycznego estetyzmu. Oskar Kolberg, właśc. Henryk Oskar Kolberg (ur. 22 lutego 1814 w Przysusze, zm. 3 czerwca 1890 w Krakowie) – polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

44 PATRYCJA Patrycja jest ekstrawertyczką. Robi wszystko, by ją zauważono. Ubiera się w pstrokate materiały, w ubrania o dziwacznym kroju. Bardzo zaborcza, potrzebuje stale publiczności. Nie ulega wpływom, umie wywinąć się z każdej sytuacji. Patrycja wiele czasu poświęca sprawom społecznym, patriotycznym. W swoim postępowaniu jest subtelna, ale zasadna i konserwatywna. W przypadku różnicy zdań zdecydowanie broni swoich racji. Ten upór często staje się źródłem konfliktów i niepowodzeń. Jest osobą lojalną w stosunku do przełożonych, mimo iż ceni samodzielność.

45 ZNANE OSOBY O IMIENIU PATRYCJA:
Patrycja Markowska – polska piosenkarka popowa. Patrycja Szczepanowska (ur. 19 września 1979 w Białymstoku) – polska aktorka filmowa i teatralna.

46 PATRYK Patryk jest osobą subtelną, ale jednocześnie zasadniczą i konserwatywną. W przypadku różnicy zdań, potrafi bronić własnych racji. Jest bardzo uparty, co często jest przyczyną jego problemów towarzyskich. Jest lojalny wobec przełożonych i rodziny. Ceni sobie samodzielność. Wierzy w wyższą sprawiedliwość. Zazwyczaj nie znosi wszelkich kombinacji i matactw. Są bardzo oddanymi przyjaciółmi.


Pobierz ppt "Imiona i ich znaczenie Klasa V c Część II 13-5-20."

Podobne prezentacje


Reklamy Google