Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Julia Syc – rozmawia z mamą Panią Marią Puścizna – Syc, ówczesnym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Julia Syc – rozmawia z mamą Panią Marią Puścizna – Syc, ówczesnym"— Zapis prezentacji:

1 Julia Syc – rozmawia z mamą Panią Marią Puścizna – Syc, ówczesnym
Pracownikiem Urzędu Gminy Gorlice

2 -Jak wyglądało życie w małej wiosce – w Dominikowicach 25 lat temu
-Jak wyglądało życie w małej wiosce – w Dominikowicach 25 lat temu? Ogólnie życie toczyło się normalnym rytmem. Ludzie pomagali sobie nawzajem, występowały trudności w zakupie podstawowych towarów, szczególnie AGD. Mieszkańcy wsi pomagali mieszkańcom Gorlic, znajomym, przede wszystkim dostarczając artykuły żywnościowe.

3 Gorlice przed 1989 rokiem Miasto było szare. W większości sklepów półki świeciły pustkami. Ogromne rzesze ludzi na ulicach, szczególnie po zakończeniu pracy w dużych zakładach przemysłowych. Przepełnione autobusy komunikacji miejskiej. W okresie stanu wojennego idąc z pracy ulicą 1 Maja (obecnie ul. 3 Maja), byłam świadkiem przejazdu wojskowych wozów opancerzonych. Zrobiło to na mnie wielkie wrażenie. W pracy okres stanu wojennego kojarzy mi się z zamykaniem maszyn do pisania na kłódkę, kontrolowanymi rozmowami telefonicznymi i rozliczaniem się z każdej kartki papieru oraz nadzorem wojskowym.

4 -Jak zareagowali ludzie, kiedy dowiedzieli się o obradach Okrągłego Stołu w 1989 r.?
Wszyscy bardzo się cieszyli i uważali, że w Polsce zmieni się sytuacja, do głosu i władzy dojdą ludzie Solidarności i nie będziemy już uzależnieni od ZSRR.

5

6 -Jak zmieniła się mamy praca zawodowa po 1989 roku?
Odbyły się pierwsze wolne wybory do samorządów wszystkich szczebli i były to faktycznie wolne wybory. Zniknęły z zakładów pracy Podstawowe Organizacje Partyjne, które miały decydujący głos we wszystkich działaniach urzędów. Gminy z nowymi ludźmi stały się naprawdę samorządne.

7 -Kto jest dla mamy symbolem tego okresu?
Dla mnie postacią tego okresu jest Jan Paweł II. Była to osoba, która całym sercem wierzyła, że Polska będzie wolna i niepodległa. Zniknie system komunistyczny, a będzie demokracja. Podczas pierwszej pielgrzymki powiedział te słynne słowa: „Niech stąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi” ,dając Polakom nadzieję, że nasza ojczyzna będzie wolna.

8

9 -Największe sukcesy i rozczarowania z perspektywy 25 lat
Sukcesem – wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i NATO. Rozczarowaniem – brak jedności i szacunku pośród ludzi oraz dużo skandali, afer i korupcji.


Pobierz ppt "Julia Syc – rozmawia z mamą Panią Marią Puścizna – Syc, ówczesnym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google