Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rekordy Świata Przyrody

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rekordy Świata Przyrody"— Zapis prezentacji:

1 Rekordy Świata Przyrody
Adam Grzesiak kl. IIgc Mateusz Przybyła kl. IIgc

2 SPIS TREŚCI Rekordy klimatyczne Rekordy wysokościowe Rekordy wodne
Rekordy szaty roślinnej

3 Rekordy Klimatyczne Najwyższa temperatura powietrza na Ziemi
Najniższa temperatura powietrza na Ziemi Największy średni opad deszczu na Ziemi Najmniejszy średni opad deszczu na Ziemi Najwyższe ciśnienie atmosferyczne na Ziemi Najniższe ciśnienie atmosferyczne na Ziemi

4 Najwyższa temperatura powietrza na Ziemi
Najwyższą temperaturę na świecie zanotowano 10 lipca 1913 w Dolinie Śmierci w Kalifornii; wynosiła ona +56,7 °C. Do 2012 roku za rekord temperatury powietrza uznawano pomiar z 13 września 1922 roku. W Al-Azizijja w Libii odnotowano wtedy temperaturę 57,8 °C; przez 90 lat była ona uznawana za najwyższą odnotowaną temperaturę powietrza w historii; ponowne analizy tych pomiarów wykazały, że badacz popełnił błąd, odnotowując temperaturę wyższą o około 7 stopni od rzeczywistej. Dolina Śmierci USA

5 Najniższa temperatura powietrza na Ziemi
Najniższa odnotowana temperatura powietrza, -93,2 °C została zmierzona 10 sierpnia 2010 roku w najwyższych partiach lądolodu antarktycznego. Pomiar ten został wykonany zdalnie przez satelitę Landsat i z tego względu nie jest uznawany za rekord przez Światową Organizację Meteorologiczną.

6 Największy średni opad deszczu na Ziemi
Czerapuńdżi jest miastem o największej na świecie średniej ilości opadów atmosferycznych, która wynosi ok mm. Między sierpniem 1960 roku a lipcem 1961 roku zanotowano największy na świecie roczny opad deszczu, wynoszący mm.

7 Najmniejszy średni opad deszczu na Ziemi
Najniższą średnią opadów zanotowano w Aricę mieście na północy Chile. Wynosiła ona 0,76mm.

8 Najwyższe ciśnienie atmosferyczne na Ziemi
Najwyższe na świecie zarejestrowano 19 grudnia roku 2001 w miejscowości Tosontsengel w Mongolii – wyniosło wtedy 1086 hPa

9 Najniższe ciśnienie atmosferyczne na Ziemi
Najniższe ciśnienie atmosferyczne, wynoszące 870 hPa, spowodowane przejściem tajfunu Tip, zarejestrowano 12 października roku 1979 na Północnym Pacyfiku.

10 Rekordy wysokościowe Najwyższy łańcuch górski
Najwyższy szczyt na Ziemi Największa wysokość absolutna Najwyższy wulkan na Ziemi Najniższy punkt na lądzie na Ziemi

11 Najwyższy łańcuch górski
Najwyższy łańcuch górski znajduję się w Himalajach. Rozciąga się na terenach należących do Pakistanu, Indii, Chin, Nepalu i Bhutanu. Długość to około 2500 km, a szerokość wynosi ok.250 km. Składa się z trzech głównych pasm: Wielkie Himalaje na północy, Małe Himalaje w środku i Siwalik na południu.

12 Najwyższy szczyt na Ziemi
Najwyższym szczytem na Ziemi jest Mount Everest, który ma 8850 m wysokości. Jest położony w Himalajch Wysokich (centralnych).

13 Największa wysokość absolutna
Największą wysokością absolutną jest wulkan w Himalajach, który nosi nazwę Mauna Kea. Ma metrów od dna Oceanu Spokojnego. Wulkan jest w stanie drzemiącym.

14 Najwyższy wulkan na Ziemi
Guallatiri jest najwyższym wulkanem na Ziemi. Ma wysokość 6071 metrów. Jest najbardziej aktywnym wulkanem w północnym Chile oraz jest najwyższym aktywnym wulkanem w Ameryce Południowej.

15 Rekordy wodne Najgłębszy rów oceaniczny Najgłębsze jezioro świata
Największe jezioro świata Największa zatoka świata Największa rzeka świata Najdłuższa cieśnina świata Największy wodospad świata

16 Najgłębszy rów oceaniczny
Rów Mariański ma głębokość maksymalną metrów Jest miejscem, gdzie ścierają się dwie płyty: pacyficzna i filipińska. Ciągnie się łukiem o długości blisko 2000 km.

17 Najgłębsze jezioro świata
Bajkał ma głębokość maksymalną równą 1642m. Jest ono najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, a ponadto – pod względem powierzchni – drugim jeziorem w Azji i siódmym na świecie.

18 Największe jezioro świata
Morze Kaspijskie to bezodpływowe słone jezioro reliktowe w Azji i w niewielkiej części w Europie. Jest największym jeziorem świata z powierzchnią wynoszącą ok. 370 tys. km² (zmieniającą się wskutek wahań poziomu wody)

19 Największa zatoka świata
Zatoka Bengalska - Jej powierzchnia wynosi 2,191 mln km², średnia głębokość 2586 m, a maksymalna dochodzi do blisko 5258 m.

20 Największa rzeka świata
Długość Amazonki jest sprawą kontrowersyjną. Niektóre źródła podają długość 6400 km, jednak według innych źródeł jest to pierwsza rzeka na świecie pod względem długości (7040 km), o 390 km dłuższa od Nilu.

21 Najdłuższa cieśnina świata
Cieśnina Malakka - Cieśnina, łącząca Morze Andamańskie z Morzem Południowochińskim, oddziela Półwysep Malajski od Sumatry. Jej długość wynosi 937km.

22 Największy wodospad świata
Salto del Angel - najwyższy wodospad świata, położony w Wenezueli, na wyżynie La Gran Sabana. Wysokość wodospadu wynosi ok. 979 metrów.

23 Rekordy szaty roślinnej
Największe drzewa świata Najstarsze drzewo świata

24 Największe drzewa świata
Mamutowiec olbrzymi to  gatunek drzew iglastych, wyróżniających się potężnymi rozmiarami. Osiągają wiek lat Współczesne drzewa dorastają do 95 m wysokości i 10 m średnicy.

25 Najstarsze drzewo świata
Najstarszym drzewem jest świerk znajdujący się w Szwecji w regionie Dalarnia. System korzeniowy tego drzewa ma 9550 lat, czyli powstał pod koniec epoki lodowcowej.


Pobierz ppt "Rekordy Świata Przyrody"

Podobne prezentacje


Reklamy Google