Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością słuchały lub czytały jego wiersze. Wiersze dla dzieci to ta.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością słuchały lub czytały jego wiersze. Wiersze dla dzieci to ta."— Zapis prezentacji:

1

2  Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością słuchały lub czytały jego wiersze. Wiersze dla dzieci to ta część twórczości Juliana Tuwima, którą wszyscy znamy i z którą najbardziej kojarzy nam się ów poeta. Wiersze te, to rymowane opowiastki o różnych postaciach, przedmiotach, jedzeniu i zwierzętach. Wszystkie są napisane dowcipnym językiem, wszystkie opisują jakiś fragment rzeczywistości, wiele z nich ma ukryty morał lub przesłanie.

3 Napisał:  „Lokomotywa”  „Bambo”  „Pstryk”  „Rzepka”  „Okulary”  „Ptasie radio”  „Kotek”  „Abecadło” I wiele, wiele innych…

4  Poeta i satyryk, z zawodu adwokat, specjalista w dziedzinie prawa autorskiego. Do literatury przeszedł głównie jako autor utworów dla dzieci, które przyniosły mu ogromną popularność i zdobyły wielu naśladowców. Wiersze Jana Brzechwy to klasyka literatury dziecięcej. Wierszowane historyjki poety są lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wiersze Jana Brzechwy to świat pełen przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta i rośliny.

5 Napisał:  „Na straganie”  „Kaczka dziwaczka”  „Kwoka”  „Entliczek-pentliczek”  „Mucha”  „Katar”  „Samochwała”  „Leń” I wiele, wiele innych…

6  Wanda Chotomska jest poetką, dziennikarką, współpracowniczką czasopism dziecięcych, autorką wielu książek dla dzieci, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Jest laureatką wielu konkursów literackich i Damą Orderu Uśmiechu. W swoich utworach kontynuuje najlepsze tradycje Tuwima i Brzechwy. Główną rolę gra tu zabawa słowem, trawestacja przysłów, konkretne ujmowanie przenośni, nieoczekiwane i pełne fantazji skojarzenia. W klimacie życzliwości podkreśla wagę przyjaźni, kształtuje kulturę uczuć i obyczaje.

7 Napisała:  „Brązowa piosenka”  „Czy tutaj mieszka Królewna Śnieżka ?”  „Dzień dobry, panie Andersenie”  „I to jest to!”  „Kabaret na jednej nodze”  „Kolęda”  „Motyle” I wiele, wiele innych…

8  Konopnicka była pierwszą autorką, która podniosła rangę i znaczenie twórczości dla dzieci w kontekście innych rodzajów literatury. Wprowadziła do niej elementy tradycyjnych opowieści i pieśni ludowych,. Jej utwory zmieniły nieco moralizatorski charakter dotychczas pisanych opowieści i wierszyków. Konopnicka wzbogaciła twórczość dla dzieci o elementy liryczne, kształtujące wrażliwość na piękno i przyrodę, poczucie estetyczne młodych odbiorców. Ukazuje ona codzienne życie małych dzieci, ich zabawy oraz otaczający ich świat.

9 Napisała:  „O Janku Wędrowniczku”  „O krasnoludkach i sierotce Marysi”  „Nasza szkapa”  „ Dym”  „Na jagody”  „Stefek burczymucha”  „Bocian” I wiele, wiele innych…

10


Pobierz ppt " Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością słuchały lub czytały jego wiersze. Wiersze dla dzieci to ta."

Podobne prezentacje


Reklamy Google