Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ABC udanych wakacji 2014.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ABC udanych wakacji 2014."— Zapis prezentacji:

1 ABC udanych wakacji 2014

2 ABC udanych wakacji 2014 Wakacyjne wyjazdy wiążą się najczęściej ze zmianą stylu życia. Zmiany dotyczyć mogą przede wszystkim zachowań higienicznych i żywieniowych. Brak właściwych zachowań zdrowotnych może prowadzić do występowania różnorodnych chorób, których przyczyną jest między innymi niezachowanie zasad higieny osobistej, otoczenia, czy higieny żywienia. Konsumpcja potraw wyprodukowanych w innych warunkach i zawierających odmienną florę bakteryjną od tej, z którą się stykamy w domu rodzinnym, może wywołać zmianę samopoczucia a nawet objawy chorobowe nazywane „biegunkami podróżnymi”. Objawia się w postaci wzdęć, biegunek, przelewania w jelitach i sporadycznie innych cięższych objawów ze strony przewodu pokarmowego.

3 ABC udanych wakacji 2014 Zakażenia bakteryjne przewodu pokarmowego nie zawsze przebiegają pod postacią łagodnych biegunek, czasami są to zatrucia pokarmowe o ciężkim przebiegu. Do zatruć dochodzi w konsekwencji spożycia zakażonej żywności, wypicia zakażonych napojów lub spożywania posiłków na skażonych naczyniach lub zakażonymi rękami. Często do zatruć pokarmowych może dojść po zakupie żywności lub jej spożyciu w lokalach o niskim standardzie sanitarno-higienicznym.

4 ABC udanych wakacji 2014 10 zasad bezpiecznych wakacji:
1. Dokładnie myj ręce mydłem pod bieżącą wodą przed posiłkami, a już bezwzględnie po każdym skorzystaniu z toalety. 2. Dbaj o higienę osobistą. Unikaj używania wspólnie z innymi osobami ręcznika, grzebienia i przyborów toaletowych. 3. Starannie myj owoce i warzywa przed jedzeniem, najlepiej pod bieżącym strumieniem wody. Pamiętaj o zabezpieczeniu żywności przed muchami. 4. Unikaj kupowania lodów i ciastek pochodzących od nieznanych wytwórców i przygodnych sprzedawców. 5. Nie przechowuj poza lodówką środków spożywczych łatwo ulegających zepsuciu (ciastek z kremem, jogurtów, kefirów, serków, wędlin) – może spowodować to wystąpienie zatrucia pokarmowego. Nie przygotowuj potraw, jeśli masz zaburzenia jelitowe.

5 ABC udanych wakacji 2014 6. Nie spożywaj żywności z objawami nieświeżości lub zepsucia (zmieniony zapach, barwa, konsystencja, itp.). 7. Pij tylko wodę przegotowaną lub butelkowaną. 8. Korzystaj tylko z kąpielisk odpowiednio zorganizowanych i zawsze pod opieką dorosłych. Mimo że umiesz pływać, nie przeceniaj swoich możliwości. Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu – noś nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, stosuj kremy z filtrami ochronnymi. 9. Noś odpowiednią odzież w lesie, zakrywającą jak najwięcej części ciała. Po wizycie w lesie obejrzyj całe ciało. Jeśli zauważysz kleszcza, zwróć się o pomoc w jego usunięciu. 10. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zasięgnij porady lekarza.

6 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w podróży
Wyjazd na wakacje to przyjemne i ekscytujące wydarzenie W podróży należy przestrzegać kilku zasad, przede wszystkim znać numery alarmowe: 112 centrum powiadamiania ratunkowego 997 policja 998 straż pożarna 999 pogotowie ratunkowe kontakt ICE w książce adresowej telefonu. (Skrót ICE w telefonie jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie. Powinieneś pod nim zapisać numer telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Tak zapisany kontakt pozwala ratownikom na zadzwonienie pod wskazany numer i uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanej osobie, takich jak grupa krwi, przyjmowane leki itp. źródło:bw.org.pl

7 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w górach
Pamiętaj i stosuj wszystkie wskazówki dotyczące górskich wędrówek. Ubieraj się ciepło i wygodnie, noś kilka warstw odzieży, zabezpiecz skórę kremem z filtrem ochronnym. Przemyśl trasę wycieczki, oszacuj jej czas, zostaw wiadomość gdzie się wybierasz. Wychodząc, nie zapomnij o nakryciu głowy. W górach łatwo o udar cieplny nawet w pochmurne dni. A jak mawiają górale "coby siyły storcyło nada się i krapka moskola (żeby sił starczyło przyda się i kawałek owsianego placka)". Kilka kanapek i cukierków oraz butelka z napojem w plecaku to doskonały pomysł! Zawsze pamiętaj o zabraniu ze sobą podręcznej apteczki.

8 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie nad morzem Zapamiętaj!
przebywając na świeżym powietrzu chroń się przed słońcem szczególnie między , jest to okres największego narażenia na szkodliwe działanie promieni UV; stosuj kosmetyki zawierające filtry przeciwsłoneczne; przebywając w morzu, jeziorze bądź basenie również jesteś narażony na szkodliwe działanie słońca – promienie UV przenikają przez wodę często przebywaj w cieniu, noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz odpowiednią, chroniącą przed słońcem odzież; koniecznie pamiętaj o nakryciu głowy, najlepiej noś czapkę z daszkiem.

9 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu
Zagrożenie wścieklizną, zapamiętaj! zdrowe zwierzęta unikają człowieka, zabawa z dzikimi zwierzętami, to ryzyko zarażenia się wścieklizną, udaj się natychmiast do lekarza po oślinieniu, zadrapaniu lub ugryzieniu przez dzikie zwierzę; zwierzęta domowe także mogą być groźne; Groźne kleszcze, zapamiętaj! chroń się przed atakiem kleszczy, czyli stosuj środki odstraszające, noś ubrania ochronne, nie siadaj i nie leż na trawie i pod drzewami, dokładnie oglądaj ubrania i całą powierzchnię ciała po wyjściu z miejsc, gdzie mogą występować kleszcze;

10 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu
Groźna bąblowica bąblowica jest chorobą, która przenosi się ze zwierząt na ludzi, powodowaną przez larwy tasiemca; larwy mogą przedostać się do organizmu człowieka zarówno przez bliski kontakt z odchodami zakażonych psów i lisów, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, jak i spożycie skażonej jajami żywności lub wody. Zapamiętaj! po powrocie z grzybobrania lub leśnej wędrówki, dokładnie myj ręce; przed zjedzeniem owoców leśnych umyj je pod strumieniem bieżącej, ciepłej wody.

11 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu
Groźny tężec! tężec jest chorobą zakaźną. Zapamiętaj! do zakażenia może dojść wskutek zranienia przedmiotami zanieczyszczonymi glebą; zagrożone są osoby, które nigdy nie były szczepione przeciwko tężcowi oraz, te które były szczepione ponad 10 lat temu; nawet małe rany mogą być groźne, po odkażeniu rany należy się udać do lekarza.

12 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu
Niebezpieczne owady owady nie atakują nie sprowokowane; użądlenia są groźniejsze dla alergików, w przypadku bólu w miejscu użądlenia, obrzęku, osłabieniu, nudności, dreszczy i duszności należy natychmiast udać się do lekarza; użądlenia w usta i krtań mogą spowodować uduszenie; można się chronić przed przykrymi ukąszeniami komarów i meszek stosując repelenty i odpowiednio się ubierając.

13 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu
Niebezpieczne gady Żmija zygzakowata jest jedynym gatunkiem węża jadowitego w Polsce: żmije lubią miejsca suche i nagrzane, takie jak zręby polany łąki; ukąszenie, to dwa ślady po zębach, po których następuje ból i szybko rosnący obrzęk, gorączka, nudności, wymioty, zaburzenia krążenia i drgawki; natychmiast po odkażeniu rany udaj się do lekarza; unikaj wykonywania ruchów ukąszoną kończyną. Zapamiętaj: do lasu, na łąki, skałki ubieraj zawsze wysokie obuwie; patrz pod nogi, nie dotykaj, nie zaczepiaj żmii, pozwól jej uciec; zawsze uprzednio oglądaj miejsce gdzie chcesz usiąść lub oprzeć się rękami.

14 ABC udanych wakacji 2014 Profilaktyka chorób zakaźnych związanych z wyjazdami zagranicznymi, dobre rady: zaplanuj wizytę u lekarza na 6-8 tygodni przed wyjazdem, masz wtedy pewność, że wykonasz wszystkie niezbędne badania i szczepienia; zawsze podróżuj z podręczną apteczką, która będzie zawierać niezbędne leki i środki opatrunkowe; zadbaj o higienę i dietę (zanieczyszczone produkty spożywcze i woda są częstym źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A), zawsze myj i susz ręce przed posiłkiem, pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę, unikaj kostek lodu, myj i obieraj wszystkie owoce i warzywa, chroń jedzenie przed owadami, unikaj niegotowanego mięsa oraz skorupiaków.

15 ABC udanych wakacji 2014 Profilaktyka chorób zakaźnych związanych z wyjazdami zagranicznymi, dobre rady: uważaj na owady , na przykład komary, które mogą przenosić szereg chorób (np. malarię, żółtą gorączkę), stosuj preparaty odstraszające insekty; korzystaj ze słońca z umiarem, unikaj słońca, gdy jego oddziaływanie jest najsilniejsze, stosuj preparaty ochronne.

16 ABC udanych wakacji 2014 Profilaktyka chorób zakaźnych związanych z wyjazdami zagranicznymi, ważne!: Jeśli po powrocie z zagranicznej podróży Twoje samopoczucie nie będzie najlepsze, bezzwłocznie udaj się do lekarza i zasięgnij jego porady. Szczegółowe informacje związane ze szczepieniami ochronnymi dla osób wyjeżdżających za granicę można uzyskać na stronie w zakładce szczepienia.

17 Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji 2014
ABC udanych wakacji 2014 Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji 2014


Pobierz ppt "ABC udanych wakacji 2014."

Podobne prezentacje


Reklamy Google