Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ABC udanych wakacji 2014. Wakacyjne wyjazdy wiążą się najczęściej ze zmianą stylu życia. Zmiany dotyczyć mogą przede wszystkim zachowań higienicznych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ABC udanych wakacji 2014. Wakacyjne wyjazdy wiążą się najczęściej ze zmianą stylu życia. Zmiany dotyczyć mogą przede wszystkim zachowań higienicznych."— Zapis prezentacji:

1 ABC udanych wakacji 2014

2 Wakacyjne wyjazdy wiążą się najczęściej ze zmianą stylu życia. Zmiany dotyczyć mogą przede wszystkim zachowań higienicznych i żywieniowych. Brak właściwych zachowań zdrowotnych może prowadzić do występowania różnorodnych chorób, których przyczyną jest między innymi niezachowanie zasad higieny osobistej, otoczenia, czy higieny żywienia. Konsumpcja potraw wyprodukowanych w innych warunkach i zawierających odmienną florę bakteryjną od tej, z którą się stykamy w domu rodzinnym, może wywołać zmianę samopoczucia a nawet objawy chorobowe nazywane „biegunkami podróżnymi”. Objawia się w postaci wzdęć, biegunek, przelewania w jelitach i sporadycznie innych cięższych objawów ze strony przewodu pokarmowego.

3 ABC udanych wakacji 2014 Zakażenia bakteryjne przewodu pokarmowego nie zawsze przebiegają pod postacią łagodnych biegunek, czasami są to zatrucia pokarmowe o ciężkim przebiegu. Do zatruć dochodzi w konsekwencji spożycia zakażonej żywności, wypicia zakażonych napojów lub spożywania posiłków na skażonych naczyniach lub zakażonymi rękami. Często do zatruć pokarmowych może dojść po zakupie żywności lub jej spożyciu w lokalach o niskim standardzie sanitarno-higienicznym.

4 ABC udanych wakacji 2014 10 zasad bezpiecznych wakacji: 1. Dokładnie myj ręce mydłem pod bieżącą wodą przed posiłkami, a już bezwzględnie po każdym skorzystaniu z toalety. 2. Dbaj o higienę osobistą. Unikaj używania wspólnie z innymi osobami ręcznika, grzebienia i przyborów toaletowych. 3. Starannie myj owoce i warzywa przed jedzeniem, najlepiej pod bieżącym strumieniem wody. Pamiętaj o zabezpieczeniu żywności przed muchami. 4. Unikaj kupowania lodów i ciastek pochodzących od nieznanych wytwórców i przygodnych sprzedawców. 5. Nie przechowuj poza lodówką środków spożywczych łatwo ulegających zepsuciu (ciastek z kremem, jogurtów, kefirów, serków, wędlin) – może spowodować to wystąpienie zatrucia pokarmowego. Nie przygotowuj potraw, jeśli masz zaburzenia jelitowe.

5 ABC udanych wakacji 2014 6. Nie spożywaj żywności z objawami nieświeżości lub zepsucia (zmieniony zapach, barwa, konsystencja, itp.). 7. Pij tylko wodę przegotowaną lub butelkowaną. 8. Korzystaj tylko z kąpielisk odpowiednio zorganizowanych i zawsze pod opieką dorosłych. Mimo że umiesz pływać, nie przeceniaj swoich możliwości. Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu – noś nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, stosuj kremy z filtrami ochronnymi. 9. Noś odpowiednią odzież w lesie, zakrywającą jak najwięcej części ciała. Po wizycie w lesie obejrzyj całe ciało. Jeśli zauważysz kleszcza, zwróć się o pomoc w jego usunięciu. 10. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zasięgnij porady lekarza.

6 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w podróży Wyjazd na wakacje to przyjemne i ekscytujące wydarzenie. W podróży należy przestrzegać kilku zasad, przede wszystkim znać numery alarmowe: 112 centrum powiadamiania ratunkowego 997 policja 998 straż pożarna 999 pogotowie ratunkowe kontakt ICE w książce adresowej telefonu. ( Skrót ICE w telefonie jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie. Powinieneś pod nim zapisać numer telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Tak zapisany kontakt pozwala ratownikom na zadzwonienie pod wskazany numer i uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanej osobie, takich jak grupa krwi, przyjmowane leki itp. źródło:bw.org.pl

7 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w górach Pamiętaj i stosuj wszystkie wskazówki dotyczące górskich wędrówek. Ubieraj się ciepło i wygodnie, noś kilka warstw odzieży, zabezpiecz skórę kremem z filtrem ochronnym. Przemyśl trasę wycieczki, oszacuj jej czas, zostaw wiadomość gdzie się wybierasz. Wychodząc, nie zapomnij o nakryciu głowy. W górach łatwo o udar cieplny nawet w pochmurne dni. A jak mawiają górale "coby siyły storcyło nada się i krapka moskola (żeby sił starczyło przyda się i kawałek owsianego placka)". Kilka kanapek i cukierków oraz butelka z napojem w plecaku to doskonały pomysł! Zawsze pamiętaj o zabraniu ze sobą podręcznej apteczki.

8 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie nad morzem Zapamiętaj! ● przebywając na świeżym powietrzu chroń się przed słońcem szczególnie między 10.00-15.00, jest to okres największego narażenia na szkodliwe działanie promieni UV; ● stosuj kosmetyki zawierające filtry przeciwsłoneczne; ● przebywając w morzu, jeziorze bądź basenie również jesteś narażony na szkodliwe działanie słońca – promienie UV przenikają przez wodę ● często przebywaj w cieniu, noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz odpowiednią, chroniącą przed słońcem odzież; ● koniecznie pamiętaj o nakryciu głowy, najlepiej noś czapkę z daszkiem.

9 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu Zagrożenie wścieklizną, zapamiętaj! ● zdrowe zwierzęta unikają człowieka, zabawa ● z dzikimi zwierzętami, to ryzyko zarażenia się wścieklizną, ● udaj się natychmiast do lekarza po oślinieniu, zadrapaniu lub ugryzieniu przez dzikie zwierzę; ● zwierzęta domowe także mogą być groźne; Groźne kleszcze, zapamiętaj! ● chroń się przed atakiem kleszczy, czyli stosuj środki odstraszające, noś ubrania ochronne, nie siadaj i nie leż na trawie i pod drzewami, dokładnie oglądaj ubrania i całą powierzchnię ciała po wyjściu z miejsc, gdzie mogą występować kleszcze;

10 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu Groźna bąblowica ● bąblowica jest chorobą, która przenosi się ze zwierząt na ludzi, powodowaną przez larwy tasiemca; ● larwy mogą przedostać się do organizmu człowieka zarówno przez bliski kontakt z odchodami zakażonych psów i lisów, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, jak i spożycie skażonej jajami żywności lub wody. ● Zapamiętaj! ● po powrocie z grzybobrania lub leśnej wędrówki, dokładnie myj ręce; ● przed zjedzeniem owoców leśnych umyj je pod strumieniem bieżącej, ciepłej wody.

11 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu Groźny tężec! ● tężec jest chorobą zakaźną. Zapamiętaj! ● do zakażenia może dojść wskutek zranienia przedmiotami zanieczyszczonymi glebą; ● zagrożone są osoby, które nigdy nie były szczepione przeciwko tężcowi oraz, te które były szczepione ponad 10 lat temu; ● nawet małe rany mogą być groźne, po odkażeniu rany należy się udać do lekarza.

12 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu Niebezpieczne owady ● owady nie atakują nie sprowokowane; ● użądlenia są groźniejsze dla alergików, w przypadku bólu w miejscu użądlenia, obrzęku, osłabieniu, nudności, dreszczy i duszności należy natychmiast udać się do lekarza; ● użądlenia w usta i krtań mogą spowodować uduszenie; ● można się chronić przed przykrymi ukąszeniami komarów i meszek stosując repelenty i odpowiednio się ubierając.

13 ABC udanych wakacji 2014 Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu Niebezpieczne gady Żmija zygzakowata jest jedynym gatunkiem węża jadowitego w Polsce: ● żmije lubią miejsca suche i nagrzane, takie jak zręby polany łąki; ● ukąszenie, to dwa ślady po zębach, po których następuje ból i szybko rosnący obrzęk, gorączka, nudności, wymioty, zaburzenia krążenia i drgawki; ● natychmiast po odkażeniu rany udaj się do lekarza; ● unikaj wykonywania ruchów ukąszoną kończyną. Zapamiętaj: ● do lasu, na łąki, skałki ubieraj zawsze wysokie obuwie; ● patrz pod nogi, nie dotykaj, nie zaczepiaj żmii, pozwól jej uciec; ● zawsze uprzednio oglądaj miejsce gdzie chcesz usiąść lub oprzeć się rękami.

14 ABC udanych wakacji 2014 Profilaktyka chorób zakaźnych związanych z wyjazdami zagranicznymi, dobre rady: ● zaplanuj wizytę u lekarza na 6-8 tygodni przed wyjazdem, masz wtedy pewność, że wykonasz wszystkie niezbędne badania i szczepienia; ● zawsze podróżuj z podręczną apteczką, która będzie zawierać niezbędne leki i środki opatrunkowe; ● zadbaj o higienę i dietę (zanieczyszczone produkty spożywcze i woda są częstym źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A), zawsze myj i susz ręce przed posiłkiem, pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę, unikaj kostek lodu, myj i obieraj wszystkie owoce i warzywa, chroń jedzenie przed owadami, unikaj niegotowanego mięsa oraz skorupiaków.

15 ABC udanych wakacji 2014 Profilaktyka chorób zakaźnych związanych z wyjazdami zagranicznymi, dobre rady: ● uważaj na owady, na przykład komary, które mogą przenosić szereg chorób (np. malarię, żółtą gorączkę), stosuj preparaty odstraszające insekty; ● korzystaj ze słońca z umiarem, unikaj słońca, gdy jego oddziaływanie jest najsilniejsze, stosuj preparaty ochronne.

16 ABC udanych wakacji 2014 Profilaktyka chorób zakaźnych związanych z wyjazdami zagranicznymi, ważne!: Jeśli po powrocie z zagranicznej podróży Twoje samopoczucie nie będzie najlepsze, bezzwłocznie udaj się do lekarza i zasięgnij jego porady. Szczegółowe informacje związane ze szczepieniami ochronnymi dla osób wyjeżdżających za granicę można uzyskać na stronie http://psse.walbrzych.ibip.wroc.pl/public/ w zakładce szczepienia.

17 ABC udanych wakacji 2014 Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji 2014


Pobierz ppt "ABC udanych wakacji 2014. Wakacyjne wyjazdy wiążą się najczęściej ze zmianą stylu życia. Zmiany dotyczyć mogą przede wszystkim zachowań higienicznych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google