Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alkoholizm to choroba Tutaj wyjaśnię do czego może doprowadzić nadmierne spożywanie alkoholu, jakie mogą być skutki dla poszczególnych części organizmu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alkoholizm to choroba Tutaj wyjaśnię do czego może doprowadzić nadmierne spożywanie alkoholu, jakie mogą być skutki dla poszczególnych części organizmu."— Zapis prezentacji:

1 Alkoholizm to choroba Tutaj wyjaśnię do czego może doprowadzić nadmierne spożywanie alkoholu, jakie mogą być skutki dla poszczególnych części organizmu i krótko scharakteryzuję wybrane choroby alkoholowe. Autor: Piotr Adamczyk kl. II B G

2 Wprowadzenie Czym jest alkoholizm? Skutki nadmiernego spożywania alkoholu Odziaływanie alkoholu na poszczególne części organizmu (grafika) Charakteryzacja wybranych chorób alkoholowych

3 Czym jest alkoholizm? Alkoholizm nazywany jest również toksykomanią alkoholową, chorobą alkoholową lub uzależnieniem od alkoholu. Polega na utracie kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Spożywanie dużej ilości alkoholu nie podlega woli osoby uzależnionej. Jest raczej spowodowane wewnętrzną potrzebą, która ma charakter psychiczny i fizyczny. Alkoholicy tracą kontrolę nad ilością wypijanego trunku i nad swoimi emocjami odnośnie picia. Z czasem pije z powodu wewnętrznego przymusu. U alkoholików, którzy przestali pić, występuje tzw. zespół abstynencyjny lub syndrom abstynencyjny. Jego objawy trwają najczęściej około dwóch tygodni. Należy jednak uważać, żeby nie pomylić tych objawów z kacem.

4 Skutki nadmiernego spożywania alkoholu
Bardzo ważne w piciu alkoholu jest trzymanie się nieprzekraczalnej granicy. Rozsądny limit określany jest jako nie więcej niż 4 porcje standardowe 5 razy w tygodniu dla mężczyzn, oraz nie więcej niż 2 standardowe porcje 5 razy w tygodniu dla kobiet. Przyjmuje się, że porcja standardowa to 10 gramów czystego alkoholu etylowego. W przeliczeniu na alkohole spożywane przez ludzi jest to: ok. 250 ml piwa (5%), ok. 100 ml wina (12%) lub ok. 30 ml wódki (40%). Alkohol działa właściwie na cały organizm. Atakuje niemal wszystkie układy narządów wewnętrznych, siejąc spustoszenie m.in. w mózgu, żołądku, wątrobie, sercu, naczyniach krwionośnych i wszędzie, gdzie uda mu się dotrzeć. Powoduje wiele rozmaitych schorzeń. Można powiedzieć, że jest zabójcą o kompleksowym działaniu. Więcej na:

5 Odziaływanie alkoholu na poszczególne części organizmu (grafika)

6 Charakteryzacja wybranych chorób alkoholowych
Marskość wątroby, zwłóknienie wątroby – postępujące włóknienie miąższu wątroby, niszczące strukturę narządu. Marskość wątroby charakteryzuje się zastępowaniem komórek włóknami tkanki łącznej, które zaburzają jej prawidłową budowę, doprowadzając do upośledzenia funkcji metabolicznych, utrudnienia odpływu żółci oraz są przyczyną powstania nadciśnienia wrotnego. Przyczynami marskości mogą być m.in. toksyny (w tym alkohol), choroby metaboliczne, zakażenie wirusem. Uszkodzenie wątroby jest nieodwracalne.

7 Charakteryzacja wybranych chorób alkoholowych cd.
Otępienie alkoholowe – cechą charakterystyczną jest problem niewydolności umysłowej. Osoba chora nie jest świadoma tego co się dzieje, nie ma kontroli nad swoim zachowanie oraz nie potrafi zaspokajać własnych potrzeb. Potrzebuje pomocy przy wykonani podstawowych spraw, nie potrafi sama przygotować posiłku i zadbać o higienę osobistą. Kolejnym z objawów są ciężkie problemy z pamięcią. Towarzyszyć mogą także problemy z układem nerwowym i niewydolność fizyczna. Choroba ta zalicza się do przewlekłych i z biegiem czasu pogarsza się. Następuje to w efekcie zanikania pewnych części mózgu. Więcej na:

8 Dzięki za obejrzenie prezentacji !
Zakończenie Dzięki za obejrzenie prezentacji ! Materiały użyte w prezentacji pochodzą z : Grafika pochodzi z: Ogólne informacje pochodzą z Wikipedii


Pobierz ppt "Alkoholizm to choroba Tutaj wyjaśnię do czego może doprowadzić nadmierne spożywanie alkoholu, jakie mogą być skutki dla poszczególnych części organizmu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google