Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Debata (także: obrady) – dyskusja o sformalizowanej formie, wymiana poglądów na dany temat, najczęściej w większym gronie osób, np. na zebraniu, posiedzeniu,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Debata (także: obrady) – dyskusja o sformalizowanej formie, wymiana poglądów na dany temat, najczęściej w większym gronie osób, np. na zebraniu, posiedzeniu,"— Zapis prezentacji:

1

2 Debata (także: obrady) – dyskusja o sformalizowanej formie, wymiana poglądów na dany temat, najczęściej w większym gronie osób, np. na zebraniu, posiedzeniu, zgromadzeniu, zjeździe. Dyskusja dotyczy wyboru najlepszego rozwiązania omawianego problemu lub sprawy.

3 Publiczna dyskusja, której celem jest rozstrzygnięcie jakiejś ważnej kwestii. Sejmowa rozmowa Dyskusja, rozprawianie, roztrząsanie problemów Rozprawa. Rozmawianie.

4 Debatę prowadzi zazwyczaj jedna osoba. Osoba prowadząca podaje temat, na który osoby uczestniczące dyskutują. W trakcie debaty głos zabiera tylko jedna osoba, która sygnalizuję chęć wypowiedzenia przez podniesienie ręki. Osoba, która chce przedstawić swój argument, musi być do tego wyznaczona przez prowadzącego debatę.

5 Debata ma na celu wybór najlepszego rozwiązania omawianego problemu. Można ją porównać do swoistego widowiska, rozprawy sądowej, sportowej rywalizacji i przedstawienia teatralnego.

6 Przygotowanie – musimy ustalić z uczestnikami zasady, właściwie sformułować i przedstawić tezę, przygotować do obrony przedstawicieli dwóch przeciwstawnych stanowisk, wylosować te stanowiska, powołać moderatora i jurorów; Przeprowadzenie debaty – tu ważne są: strategia, linia, typy argumentów i kontrargumentów oraz dowody; Zakończenie – wskazanie przez jurorów zwycięzców; Podsumowanie i ocena debaty – omówienie kluczowych momentów debaty i określenie korzyści z jej przeprowadzenia.

7 Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Unikaj wyrażania skrajnych sądów. Zrób wszystko, żeby utrzymać kontakt z adwersarzami, używając właściwych zwrotów. Postaraj się wykorzystać humor. Naucz się przewidywać argumenty przeciwnika. Popracuj nad właściwą dykcją i modulacją głosu. Wprowadzaj do swoich wypowiedzi celowe pauzy. Umiejętnie operuj mimiką i gestykulacją. Postaraj się zrobić wrażenie swobodnego i pewnego siebie. Zadbaj o efekt końcowy.


Pobierz ppt "Debata (także: obrady) – dyskusja o sformalizowanej formie, wymiana poglądów na dany temat, najczęściej w większym gronie osób, np. na zebraniu, posiedzeniu,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google