Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oparzenia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oparzenia."— Zapis prezentacji:

1 oparzenia

2 Pierwsza pomoc to podstawowe czynności wykonywane przed przybyciem lekarza, pogotowia ratunkowego lub innych wykwalifikowanych osób, mające na celu ratowanie zdrowia bądź życia ludzi, którzy odnieśli obrażenia lub nagle zachorowali.

3 OPARZENIE to silne uszkodzenie skóry spowodowane:
Wysoką tempraturą powyżej C Działaniem prądu elektrycznego Tarciem silne lub długotrwałe pocieranie skóry Naświetlaniem (np. światłem słonecznym) Kontaktem ze środkami chemicznymi

4 W zależności od wysokości jak i czasu oddziaływania temperatury, rozróżniamy trzy (cztery) stopnie oparzeń

5 Oparzenie I stopnia - obejmuje wyłącznie naskórek
Oparzenie I stopnia - obejmuje wyłącznie naskórek. Objawy polegają jedynie na wystąpieniu rumienia i obrzęku

6 Do urazu dochodzi w wyniku krótkotrwałego kontaktu z wysoką temperaturą lub długotrwałym oddziaływaniem promieniowania np. opalanie się

7 Oparzenie II stopnia Miejsce oparzone jest mocno zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne. Pojawiają się pęcherze wypełnione wodnistą cieczą. Dookoła miejsc z pęcherzami skóra jest mocno zaczerwieniona.

8 Oparzenie III stopnia Miejsca oparzone są czarne lub białe, nie są bolesne. Często wokół oparzeń III stopnia znajdują się bolesne oparzenia I i II stopnia.

9 PIERWSZA POMOC W OPARZENIACH

10 Najważniejsze czynności w przypadku oparzeń
jeżeli na kimś zapali się ubranie, należy palącego przewrócić, okryć kocem i poturlać po ziemi, a po ugaszeniu płomieni pozostawić w pozycji zastanej w przypadku oparzenia ręki należy zdjąć z palców pierścionki i zegarek (wykonujemy to tylko bezpośrednio po oparzeniu- zapobiegnie to ewentualnej martwicy tkanek) jeżeli odzież przylgnęła do ciała nie odrywamy jej!!!

11 1. Jeśli to możliwe zdejmij odzież, starając się nie urazić oparzonej części ciała 2. Natychmiast przystąp do schładzania powierzchni oparzonej wykorzystując w tym celu polewanie rany zimną wodą Zabieg ten należy prowadzić przez 20 do 30 minut!

12 Jeżeli oparzenie jest rozległe wezwij pomoc lekarską !!
Po ochłodzeniu, kiedy rana wyschnie przyłóż suchy, jałowy opatrunek i unieruchom kończynę (nie może on wywierać żadnego nacisku na miejsce oparzenia) Osobie przytomnej można podać do picia lekko osolony napój i środek przeciwbólowy Jeżeli oparzenie jest rozległe wezwij pomoc lekarską !!

13 NIE WOLNO!!!! podawać niczego doustnie przy oparzeniach
wewnętrznych i rozległych oparzeniach zewnętrznych smarować oparzonej skóry maściami, kremami, spirytusem lub tłuszczami spożywczymi przekłuwać pęcherzy z płynem surowiczym zostawiać ratowanego samego , zwłaszcza jeśli oparzenie jest rozległe

14 OPARZENIA CHEMICZNE

15 Oparzenia chemiczne wywołują substancje żrące takie jak kwasy i zasady
Usuń ubranie jeżeli jeszcze nie przywarło do skóry i całą powierzchnię dokładnie spłukuj pod bieżącą wodą. Substancje stężone przed spłukaniem winny być usunięte „na sucho” Pamiętaj o ochronie swoich rąk poprzez używanie rękawic!

16 Po dokładnym spłukaniu oparzonego miejsca i zmniejszeniu stężenia środka chemicznego można zastosować neutralizację środka poprzez oddziaływanie przeciwstawne

17

18 Przy oparzeniach jamy ustnej, u osób z zachowaną świadomością zalecić picie dużej ilości płynów w celu rozcieńczenia wypitej substancji nie wolno prowokować wymiotów –grozi to ponownym oparzeniem przełyku!!! nie stosować neutralizacji mlekiem!!!!

19 Dalsze postępowanie jest takie samo jak przy oparzeniach termicznych

20 Porażenie prądem Objawy : ból poparzenie skóry zaburzenia oddychania
utrata przytomności

21 Pierwsza pomoc : Odłącz natychmiast ratowanego od źródła prądu
wyłącz bezpieczniki, wyjmij z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego odsuń kabel elektryczny od ratowanego przedmiotem, który nie przewodzi prądu ( np.suchym kijem od szczotki) Sprawdź, czy poszkodowany nie wymaga reanimacji 3. Wezwij Pogotowie Ratunkowe

22 Nie wolno dotykać osoby porażonej prądem, zanim
Ważne!!! Nie wolno dotykać osoby porażonej prądem, zanim nie odłączy się jej od źródła prądu !!!

23 Wezwanie pomocy Jeśli stan poszkodowanego jest
poważny, musisz jak najszybciej zaalarmować odpowiednie służby medyczne!! - POGOTOWIE RATUNKOWE 998 – STRAŻ POŻARNA 997 – POLICJA 112 - ALARMOWY

24 Pamiętaj !!! W nieszczęśliwych wypadkach
i w schorzeniach przebiegających ostro często pierwsze minuty decydują o dalszych losach pacjenta! Szybka i właściwa pomoc może uratować życie!!!!

25 Opracował: Adam Szczerba klasa V c


Pobierz ppt "Oparzenia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google