Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moja szkoła dawniej i dziś

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moja szkoła dawniej i dziś"— Zapis prezentacji:

1 Moja szkoła dawniej i dziś

2 Szkoła Podstawowa w Janowicach położona jest w centrum wsi
Szkoła Podstawowa w Janowicach położona jest w centrum wsi. Do lat 80-tych XIX wieku dzieci chodziły do szkoły do Bestwiny. Potem jedną izbę na zajęcia szkolne odstąpił mieszkaniec Janowic Józef Ślosarczyk. Tymczasem mieszkaniec Janowic Antoni Kubik, który czynił starania, aby powstała szkoła Janowicach. Na ten cel przekazał kawałek ziemi. Pierwsze zbudowano tam jeden budynek, z jedną salą lekcyjną. W roku rozpoczęto budowę obiektu tzw. nowej szkoły, w której były tylko dwie sale lekcyjne. W obu budynkach dzieci uczyły się do 1964 roku. W 1787 r. zawarty został kontrakt mieszkańców Janowic z nauczycielem Józefem Giełdanowskim względem uczenia dzieci podług przepisu narodowego. Za nauczanie otrzymywał rocznie 100 złotych reńskich oraz 10 siąg drewna. Szkoła finalna zaczęła funkcjonować około 1853 roku, uczęszczało do niej około 60 dzieci, a nauczycielem był Jan Grzybowski.

3 Hymn szkoły „Nasza szkoła” 1. Wśród pagórków zielonych, wśród ukwieconych łąk, tam, gdzie wiosną na drzewach wyrasta świeży pąk. Tam stanęła przed laty, by służyć do dziś, szkoła, w której codziennie uczymy się żyć. Ref. Nasza szkoła w Janowicach, tu przychodzisz co dnia, żeby w głowie była wiedza, a nie tylko hulał wiatr. Chociaż mała, chociaż skromna mapę życia Ci da. Drogowskazy: Serce, Wiedza poprowadzą Cię w świat. 2. Tu przychodzisz, gdy jeszcze nie wiesz, co to świat. Nauczyciel ci daje klucz do wiedzy bram. Wkoło są przyjaciele, więc nie jesteś sam. Jedno jest takie miejsce, spotkamy się tam.

4 Patron szkoły Patronką naszej szkoły od r. jest Maria Konopnicka. Od tamtej pory w maju obchodzony jest Dzień Patrona Szkoły. Co roku jest to okazja do wspaniałej zabawy. Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska, urodziła się 23 maja w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 we Lwowie. Polska poetka i nowelistka okresu realizmu, krytyk literacki, publicystka i tłumaczka. Miała cztery siostry i brata. Dzieciństwo i młodość Maria spędziła w Kaliszu. Po śmierci ukochanej żony pan Wasiłowski postanowił zadbać o przyszłość swoich dzieci – posłał dwie córki na znakomitą pensję sióstr Sakramentek w Warszawie. Tam Maria poznała i zaprzyjaźniła się z Elizą Orzeszkową. Dwudziestoletnia Maria wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego, z którym przeniosła się do Bronowa. Mąż pisarki Jarosław nazywany przez nią "wąsatym aniołem" był szalenie przystojny, początkowo szarmancki i świetnie tańczył. Konopnicka wkrótce powiła ośmioro swoich dzieci – dwoje z nich zmarło wkrótce po urodzeniu. Sielankę małżeństwa przerwały kłopoty finansowe oraz kłótnie. Niestety z czasem mąż Marii zaczął nadużywać alkoholu i bywał brutalny. Poetka była rozczarowana. Po dziesięciu latach zdecydowała się porzucić męża. Przeprowadziła się do małego dwupokojowego mieszkania i zaczęła udzielać korepetycji oraz pisać. Angażowała się społecznie, broniła szczególnie praw kobiet. Gdy jej dzieci podrosły, Maria zaczęła podróżować po całej Europie W latach 80. Konopnicka redagowała pismo dla kobiet „Świt”. Do jej najsłynniejszych utworów możemy zaliczyć: zbiory nowel „Dym”, „Mendel Gdański”, „Nasza szkapa”, utwory dla dzieci „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Na jagody”, wiersze „Rota”, „Stefek Burczymucha”, „Memu miastu”, „Zimowy poranek”.  

5 Historia szkoły z opowiadań mojej babci
W 1963 roku wbudowano kamień węgielny pod budowę szkoły. Otwarcie szkoły nastąpiło w 1964 roku. Szkoła była budowana w Czynie Społecznym. Mieszkańcy Janowic pomagali w pracach fizycznych przy budowie szkoły. Byli opodatkowani i składali kwoty pieniężne. Dyrektorem szkoły był pan Antoni Kwaśny. W szkole oprócz klas lekcyjnych była sala gimnastyczna, pracownia fizyko-chemiczna, pracownia robót ręcznych. W szkole prowadzona była stołówka. Obiady przygotowywała pani Maria Ciszczoń. Uczniowie klas ósmych brali udział w olimpiadach przedmiotowych i zajmowali dobre miejsca. Na koniec roku szkolnego organizowane były wycieczki szkolne. Po odejściu pana Antoniego Kwaśnego na emeryturę dyrektorką została pani Irena Nycz, a po niej pani Anna Urbańczyk. W szkole prowadzona była drużyna harcerska. Często organizowano biwaki, ogniska, rajdy.

6 Szkoła dzisiaj Szkoła ma teraz 6 sal lekcyjnych, stołówkę, świetlicę, bibliotekę, salę gimnastyczną, przedszkole, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora oraz dyżurkę. Dyrektorką szkoły jest pani Urszula Kal., a sekretarką pani Barbara Gołuszek. W naszej szkole uczą: w klasach I-III pani Ewelina Olejak, pani Ela Żmij oraz pani Magda Nycz, a w klasach IV- VI pani Jolanta Kuczyńska, pani Monika Krężelok, pani Ilona Wójtowicz, pani Marlena Handzlik, pani Anna Marek, pani Dorota Pollak, pani Iwona Pieczka oraz pani Danuta Uniwersał.

7 Autorzy: Karolina Klasa, Martyna Popielarczyk, Julia Bogusz Źródło: babcia Julki, Internet


Pobierz ppt "Moja szkoła dawniej i dziś"

Podobne prezentacje


Reklamy Google