Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum w Skrzydlowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum w Skrzydlowie"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum w Skrzydlowie
Konstanty Wolny Autor: Patrycja Świderska uczennica klasy II gimnazjum Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie Gimnazjum w Skrzydlowie

2 Kim był Konstanty Wolny? Działalność polityczna
Spis treści Kim był Konstanty Wolny? I wojna światowa Rodzina Konstantego Działalność polityczna Edukacja Kostka Śmierć A co po studiach? Bibliografia

3 Kim był konstanty wolny?
Śląski działacz narodowy i społeczny Górnego Śląska, współpracownik Wojciecha Korfantego, współautor Statutu Organicznego Województwa Śląskiego, pierwszy marszałek Sejmu Śląskiego.

4 Rodzina Konstantego Konstanty Wolny  urodził się w rodzinie kowala Wawrzyńca i Ludwiny z domu Jarczyk.  Po śmierci matki Konstantego rodzina przeniosła się na Drajok do Zawodzia koło Katowic, gdzie Wawrzyniec podjął pracę jako kowal w hucie "Baildon".

5 EDUKACJA KOSTKA W Katowicach przyszły marszałek ukończył szkołę powszechną, a następnie średnią (w budynku tej drugiej obecnie mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie), gdzie poznał Wojciecha Korfantego, z którym łączyły go przyjaźń i zainteresowania polityczne.  W roku 1898 Wolny matrykulował się na fakultecie medycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, lecz już na pierwszym roku zmienił kierunek, zgodnie ze swymi zainteresowaniami społeczno-politycznymi, na prawo.

6 A co po studiach? Po ukończeniu studiów (1901 r.) pracował jako adwokat na Śląsku, angażując się jednocześnie politycznie. Po kilkuletniej praktyce sądowej zdał państwowy egzamin asesorski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Berlinie. Zamieszkał w Gliwicach, gdzie został pierwszym polskim adwokatem.

7 I WOJNA ŚWIATOWA Z chwilą wybuchu I wojny światowej został prewencyjnie aresztowany i osadzony w twierdzy w Nysie, następnie przez trzy lata odbywał służbę wojskową w armii pruskiej. Większość czasu spędził w Janowie Podlaskim. Po zdemobilizowaniu w listopadzie r. osiadł w Bytomiu, który w tym czasie stawał się głównym ośrodkiem polskiej działalności politycznej na Górnym Śląsku.

8 Działalność polityczna (CZ. i)
Od roku 1918 działał w Naczelnej Radzie Ludowej, przeniesionej później (1919) z powodu grożących aresztowań, z Bytomia do Sosnowca. Po zawarciu polsko-niemieckiej umowy amnestyjnej (1 października 1919) Wolny powrócił do Bytomia, by zostać obok Józefa Rymera (NPR) jednym z zastępców komisarza sekretariatu plebiscytowego (Korfantego). Wolny przewodniczył Komisji Samorządowej, która w ciągu dwóch miesięcy, od maja do lipca 1920 opracowała Statut Organiczny Województwa Śląskiego, który stał się integralną częścią ustawy konstytucyjnej Sejmu Ustawodawczego z 15 lipca 1920 r. a tym samym aktem normatywnym określającym kształt i zasady funkcjonowania autonomii Województwa Śląskiego.

9 Działalność polityczna (cz. II)
Po powrocie na Śląsk, osiadł w Katowicach i otworzył kancelarię adwokacką. W latach z wielkim zaangażowaniem włączył się w budowę różnych struktur i instytucji, kierujących polską działalnością narodową na Górnym Śląsku. Został posłem (ChZL), a następnie pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego, którym był przez trzy kadencje. Był dziekanem Rady Adwokackiej w Katowicach. Był długoletnim prezesem Automobilklubu Śląskiego od jego założenia w 1924 r. do ostatnich wyborów w kwietniu 1939 r. Konstanty Wolny był inicjatorem założenia Biblioteki Sejmu Śląskiego. Dzięki jego staraniom 9 lutego 1934 r. biblioteka ta została ustanowiona biblioteką okręgową dla województwa śląskiego (późniejsza Biblioteka Śląska). Był mecenasem sztuki, kultury i sportu, oraz publicystą (publikując m.in. w Przeglądzie Notarialnym). Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

10 ŚMIERĆ We wrześniu 1939 r., uciekając przed Niemcami, dotarł w połowie września do Lwowa, gdzie był jednym ze współzałożycieli Śląskiego Komitetu Uchodźców. Konstanty Wolny zmarł 9 listopada 1940 r. w wieku 63 lat i został pochowany w grobowcu OO. Jezuitów na cmentarzu Janowskim we Lwowie. Strona ukraińska zgodziła się na ekshumację, szczątki Konstantego Wolnego zostały przewiezione do Katowic, gdzie 6 czerwca 2012 roku pochowano je na cmentarzu przy ul. Francuskiej.

11 Tablica przy domu, w którym w 1877 roku urodził się mały Kostek
KU PAMIĘCI Tablica przy domu, w którym w 1877 roku urodził się mały Kostek Tablica i płaskorzeźba poświęcona Konstantemu Wolnemu ( ), pierwszemu Marszałkowi Sejmu Śląskiego Mikołów-Bujaków, ul. ks. F. Górka.

12 Bibliografia

13


Pobierz ppt "Gimnazjum w Skrzydlowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google