Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Patrycja Świderska uczennica klasy II gimnazjum Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie Gimnazjum w Skrzydlowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Patrycja Świderska uczennica klasy II gimnazjum Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie Gimnazjum w Skrzydlowie."— Zapis prezentacji:

1 Autor: Patrycja Świderska uczennica klasy II gimnazjum Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie Gimnazjum w Skrzydlowie

2 Kim był Konstanty Wolny? Kim był Konstanty Wolny? Edukacja Kostka Rodzina Konstantego A co po studiach? I wojna światowa Działalność polityczna Śmierć Bibliografia

3 Śląski działacz narodowy i społeczny Górnego Śląska, współpracownik Wojciecha Korfantego, współautor Statutu Organicznego Województwa Śląskiego, pierwszy marszałek Sejmu Śląskiego.

4

5 W Katowicach przyszły marszałek ukończył szkołę powszechną, a następnie średnią (w budynku tej drugiej obecnie mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie), gdzie poznał Wojciecha Korfantego, z którym łączyły go przyjaźń i zainteresowania polityczne. W roku 1898 Wolny matrykulował się na fakultecie medycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, lecz już na pierwszym roku zmienił kierunek, zgodnie ze swymi zainteresowaniami społeczno-politycznymi, na prawo.

6 Po ukończeniu studiów (1901 r.) pracował jako adwokat na Śląsku, angażując się jednocześnie politycznie. Po kilkuletniej praktyce sądowej zdał państwowy egzamin asesorski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Berlinie. Zamieszkał w Gliwicach, gdzie został pierwszym polskim adwokatem.

7 Z chwilą wybuchu I wojny światowej został prewencyjnie aresztowany i osadzony w twierdzy w Nysie, następnie przez trzy lata odbywał służbę wojskową w armii pruskiej. Większość czasu spędził w Janowie Podlaskim. Po zdemobilizowaniu w listopadzie 1918 r. osiadł w Bytomiu, który w tym czasie stawał się głównym ośrodkiem polskiej działalności politycznej na Górnym Śląsku.

8 Od roku 1918 działał w Naczelnej Radzie Ludowej, przeniesionej później (1919) z powodu grożących aresztowań, z Bytomia do Sosnowca. Po zawarciu polsko-niemieckiej umowy amnestyjnej (1 października 1919) Wolny powrócił do Bytomia, by zostać obok Józefa Rymera (NPR) jednym z zastępców komisarza sekretariatu plebiscytowego (Korfantego). Wolny przewodniczył Komisji Samorządowej, która w ciągu dwóch miesięcy, od maja do lipca 1920 opracowała Statut Organiczny Województwa Śląskiego, który stał się integralną częścią ustawy konstytucyjnej Sejmu Ustawodawczego z 15 lipca 1920 r. a tym samym aktem normatywnym określającym kształt i zasady funkcjonowania autonomii Województwa Śląskiego.

9

10 We wrześniu 1939 r., uciekając przed Niemcami, dotarł w połowie września do Lwowa, gdzie był jednym ze współzałożycieli Śląskiego Komitetu Uchodźców. Konstanty Wolny zmarł 9 listopada 1940 r. w wieku 63 lat i został pochowany w grobowcu OO. Jezuitów na cmentarzu Janowskim we Lwowie. Strona ukraińska zgodziła się na ekshumację, szczątki Konstantego Wolnego zostały przewiezione do Katowic, gdzie 6 czerwca 2012 roku pochowano je na cmentarzu przy ul. Francuskiej.

11 Tablica i płaskorzeźba poświęcona Konstantemu Wolnemu ( ), pierwszemu Marszałkowi Sejmu Śląskiego Mikołów-Bujaków, ul. ks. F. Górka. Tablica przy domu, w którym w 1877 roku urodził się mały Kostek

12 ow,Media,i=25657.html lwowie/konstanty-wolny/ photoshop/

13


Pobierz ppt "Autor: Patrycja Świderska uczennica klasy II gimnazjum Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie Gimnazjum w Skrzydlowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google