Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fotografia ODTWORZENIE WSPOMNIEŃ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fotografia ODTWORZENIE WSPOMNIEŃ."— Zapis prezentacji:

1 Fotografia ODTWORZENIE WSPOMNIEŃ

2 HISTORIA FOTOGRAFII W roku 1826 Francuz Joseph Nicephore Niepce odtworzył obraz ukazujący widok z okna jego pracowni, który przedstawiał spadzisty dach stodoły i rozłożystą gruszę z gołębnikiem. Ten niedoskonały, zamazany wizerunek został uznany za pierwszą na świecie fotografię wykonaną za pomocą urządzenia, które dzisiaj określamy mianem aparatu fotograficznego. Joseph Niepce ochrzcił swe dzieło i technikę, którą zastosował, mianem heliografii, czyli "obrazu namalowanego światłem słonecznym".

3 PIERWSZE APARATY Pierwowzór aparatu fotograficznego był znany już przed wiekami. Leonardo da Vinci ( ) narysował projekt urządzenia o nazwie camera obscura. W rzeczywistości była to światłoszczelna skrzynka z niewielkim otworem w przedniej ściance. Wpadające przez otwór światło rzucało na tylną ściankę odwrócony obraz oświetlonego przedmiotu, który znajdował się na zewnątrz. Twórcom czasów renesansu camera obscura służyła do badania zasad perspektywy, których stosowali podczas malowania i rysowania. Urządzenie najprawdopodobniej wynaleźli już starożytni Grecy. W średniowieczu wykorzystywano je do obserwacji zaćmień słońca. Dopiero jednak w wieku dziewiętnastym Niepce i inni pionierzy fotografii zastosowali światłoczułe substancje w celu utrwalenia na papierze otrzymanego wizerunku. Początkowo naświetlanie trwało bardzo długo, nawet osiem godzin. Joseph Niepce zmarł w 1833 roku, zaś cała sława i zasługi na polu rozwoju fotografii zostały przypisane jego partnerowi, z którym wspólnie pracował od 1829 roku, malarzowi i dekoratorowi o nazwisku Louis Jacques Mande Daguerre. Był on autorem metody umożliwiającej "wywoływanie" obrazów przy użyciu oparów rtęci, co skróciło proces naświetlania do około trzydziestu minut. Dopiero jednak w maju 1837 roku wpadł na genialny pomysł utrwalania obrazu na papierze poprzez zastosowanie roztworu soli kuchennej.

4 WSPÓŁCZESNA FOTOGRAFIA
Obecna era Internetu skłania głównie młodych ludzi do prezentowania siebie w sieci, w tym prezentowania własnego wyglądu. To z kolei oznacza, że człowiek taki musi zrobić sobie zdjęcie, by jednak wyglądać jak najlepiej, nawet jeśli nieprawdziwie, zdjęcie to upiększa i retuszuje w różny sposób. Dlatego właśnie współczesnej fotografii naprawdę daleko do jej pierwowzoru z wieku dziewiętnastego i nawet dwudziestego, gdzie priorytetem była właśnie prawda i autentyzm zdjęć. Teraz natomiast autentyzm przestaje się liczyć, a prawda tłamszona jest przez obrazowe kłamstwo, widoczne na milionach zdjęć. Największą karierę robią więc nie fotografowie, choćby i specjaliści w swoich dziedzinach, ale graficy, które zdjęcia potrafią odpowiednio wyretuszować i przerobić. Nic więc dziwnego, że fotografia przestała cokolwiek znaczyć, jest bowiem już jedną z dziedzin sztuki masowej.

5 nowoczesne APARATY Aparaty cyfrowe podobnie jak ich „tradycyjni koledzy” zapisują obraz na zasadzie skupienia wiązki światła na płaszczyźnie ogniskowej. Współczesne aparaty fotograficzne (cyfrowe) nie posiadają kliszy… Obraz, jaki otrzymujemy za ich pomocą zapamiętywany jest dzięki specjalnemu przetwornikowi czyli światłoczułemu układowi scalonemu. Przetwornik przetwarza docierające do niego wiązki światła na sygnał. Ten jest następnie przeobrażany w serię cyfr, które z kolei są przetwarzane przez umieszczony w aparacie komputer na … obraz. Obraz ten jest w ostateczności zapisywany w pamięci… a my możemy wykonać kolejne fascynujące zdjęcie.

6 Podczas zajęć artystycznych
Rafał :P Wykonał: Budziak Podczas zajęć artystycznych pod kierunkiem: Pani Anny Bogusz


Pobierz ppt "Fotografia ODTWORZENIE WSPOMNIEŃ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google