Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP Bydgoszcz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP Bydgoszcz"— Zapis prezentacji:

1 Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP Bydgoszcz
Tomasz Boroń Marcin Matysek

2 „Co wie o nas sieć?”

3 w wirtualnym świecie jakim jest Internet?
Czy można zachować swoją prywatność w wirtualnym świecie jakim jest Internet?

4 Google Ponad 2 % wszystkich serwerów na świecie pracuje w serwerowniach Google’a. Ponadto Google posiada ogromne przestrzenie dyskowe w kontenerach służących do przechowywania danych użytkowników swoich usług. Źródło:

5 - Halo, czy to pizzeria Giuseppe?
- Dzień dobry, nie, to pizzeria Google. - Źle się dodzwoniłem? - Nie, proszę pana, Google kupiło tę pizzerię. - OK. To chciałbym złożyć zamówienie. - Dobrze, czy zamawia pan to co zwykle? - To co zwykle? - A pan mnie zna? - Zgodnie z pańskim ID dzwoniącego, ostatnie 12 razy zamawiał pan pizzę serową z dodatkową porcją pepperoni i szynki. - OK! Taką zamawiam! - Czy mogę panu zasugerować tym razem zamiast sera ricottę z rukolą i suszonymi pomidorami? - Co? Nie, ja nie lubię warzyw! - Ale ma pan podwyższony cholesterol. - Skąd o tym wiecie?! - Z pańskiej karty pacjenta w klinice. Mamy wyniki pańskich badań z ostatnich 7 lat. - No dobrze...ale ja nie chcę pizzy z warzywami – już biorę leki na cholesterol - Cóż, nie brał pan ostatnio ich regularnie. 4 miesiące temu zamówił pan opakowanie 30 tabletek w aptece internetowej.

6 - Kupiłem więcej w innej aptece!
- Nie ma takiej płatności na pańskiej karcie kredytowej. - Zapłaciłem gotówką! - Ale nie wypłacił pan wystarczającej sumy z bankomatu według wyciągu z pańskiego konta. - Nie trzymam wszystkich zarobionych pieniędzy w banku. - Nie widać tego na pańskim ostatnim zeznaniu podatkowym, chyba, że jest to dochód, który zataił pan przed urzędem skarbowym. - WTF??? Dosyć! Mam powyżej uszu Google, Facebooka, Twittera i innych WatsAppów! Wynoszę się na jakieś zadupie, w Bieszczady, albo nie, wyjadę na wyspę – bez internetu, gdzie nie ma sieci komórkowych i gdzie nie będziecie mnie mogli szpiegować! - Rozumiem. Będzie pan musiał odnowić paszport, bo skończył swoją ważność miesiąc temu.

7 Co wie o nas Google? Informacja Usługa Google
czego szukasz w Internecie Google Search jakie jest Twoje publiczne IP jaka jest Twoja przybliżona lokalizacja geograficzna jakie są Twoje poglądy polityczne, preferencje personalne jaki będzie Twój kolejny prawdopodobny zakup jakie są Twoje zainteresowania Google Search, Gmail, YouTube jakie strony internetowe przeglądasz Google Search, Gmail, AdSense jakie czytasz blogi  Google Search, Google Reader twoje prawdziwe dane personalne i teleadresowe konto Google, Gmail gdzie ostatnio byłeś poza swoją domyślną lokalizacją np. na wakacjach konto Google [IP], Zdjęcia Google Źródło:

8 Co wie o nas Google? Informacja Usługa Google
dokąd w najbliż­szym czasie się udasz np. na urlop i którędy tam dojedziesz Gmail, Google Maps, Google Calender jak wyglądasz Ty i znajome Ci osoby  Zdjęcia Google, Gmail co ostatnio kupiłeś online i nie tylko Gmail jaką drogę edukacji przeszedłeś  Google Search, konto Google, Gmail, Google Docs nad jakimi dokumentami aktualnie pracujesz Google Docs, Gmail jaka jest Twoja praca, gdzie pracujesz, kim są Twoi współpracownicy i Twój szef Gmail, Google Hangouts, Google Docs kim są Twoi znajomi Gmail, Google Hangouts jak brzmi Twój głos Google search, Google Hangouts jakie dane przechowujesz na swoim komputerze Google Desktop (do 2011 r.) czy posiadasz, a jeśli tak, to jak bardzo popularna jest Twoja strona lub blog Google Analytics, Blogger Źródło:

9 Co wie o nas Google? Informacja Usługa Google
jakie są Twoje priorytety i co jest dla Ciebie bardzo ważne Google Alerts jakie są Twoje najbliż­sze plany np. kiedy Cię nie będzie lub jaki jest Twój plan dnia  Google Calendar jakie są Twoje dane finansowe Google AdSense wszystko co robisz online Google Chrome jakie teksty tłumaczysz Google Translate Źródło:

10 Co wie o nas Google? - https://myactivity.google.com

11 Co wie o nas Google? - https://myactivity.google.com

12 Co wie o nas Google? - https://myactivity.google.com
Historia lokalizacji

13 Co wie o nas Google? - https://myactivity.google.com
Historia lokalizacji – podróże

14 Mapy – google Aplikacja analizuje nasze ruchy, przemieszczanie się, pobyty i podpowiada - czas dojazdu do najczęściej odwiedzanych miejsc przy czym nie musimy używać do tego nawigacji. W tym przypadku, miejsca zamieszkania zostało zdefiniowane ręcznie (po wcześniejszej podpowiedzi przez telefon), natomiast praca została zdefiniowana już przez aplikację. Szpital i Przychodnia – nigdy nie były wyszukiwane jako miejsca docelowe. Aplikacja zapisała je z uwagi na częste przebywanie pod wskazanymi adresami (Szpital – to pobyt 9 i 5 dniowy, Przychodnia – leczenie)

15 Śledzenie przez Google-mapy
wtorek Śledzenie przez Google-mapy

16 Co wie o nas Google? Urządzenia

17 Co wie o nas Google? Dane osobowe

18 Co wie o nas Google? Personalizacja reklam

19 „Ukrainian Single Women” („ukraińskie singielki”)
Co wie o nas Google? Personalizacja reklam - przykład Tomasz Lis wszedł na portal niezalezna.pl, dostrzegł tam reklamę, która zwróciła jego uwagę. „Ukrainian Single Women” („ukraińskie singielki”)

20 Apple również wie o nas wiele

21 Co to jest Facebook? Serwis internetowy - miejsce, gdzie dowiemy się co słychać u naszych znajomych, porozmawiamy z daleko mieszkającym członkiem rodziny. Zapoznamy się z ofertą firmy, nawiążemy kontakt w sprawach biznesowych. Ponadto zapoznamy się z najnowszymi informacjami ze świata, a także dowiemy się co w tej chwili jest najbardziej po popularnej wśród wirtualnej społeczności Coraz więcej osób twierdzi, że nie da się dziś z tego społecznościowego serwisu nie korzystać. Łącznie liczba aktywnych użytkowników FB w pierwszym kwartale 2016 roku wynosi 1,65 miliarda internautów. To znaczy, że co 4 człowiek na Ziemi ma tam swoje konto. A takich, które codziennie wizytują portal jest ponad 1 miliard. Średni wiek użytkowników to 22 lata Jednak żeby serwis spełniał nasze oczekiwania musi zbierać informację o swoich użytkownikach. Źródło:

22 Co wie o nas Facebook? Kim jesteś Twoje mieszkanie Lokalizacja
Rodzaj posiadanego lokum Wiek Wartość posiadanego lokum Płeć Wielkość domu/ mieszkania Język Metraż lokum Wykształcenie Rok, w którym dom/ mieszkanie zostało wybudowane Specjalizacja Rozkład domu Szkoła Pochodzenie etniczne Przychód Źródło:

23 Co wie o nas Facebook? Twoje życie Twoje mieszkanie
Kto ma jakąś rocznicę w ciągu 30 dni Kto niedawno się przeprowadził Kto mieszka daleko od rodziny lub miejsca skąd pochodzi Kto niedługo będzie obchodzić urodziny Kto przyjaźni się z kimś, kto obchodzi rocznicę/ właśnie się ożenił/ zaręczył/ niedawno przeprowadził/ zbliżają się jego urodziny Kto ma dzieci Kto przebywa w związku na odległość Kto niedługo będzie miał dzieci Kto właśnie zaczął nowy związek Jakiego typu jesteś matką (sportowa, trendy, itd) Kto właśnie zaczął nową pracę Kto angażuje się w politykę Kto niedawno się zaręczył Kto ma poglądy konserwatywne, kto liberalne Kto niedawno zawarł małżeństwo Status związku Źródło:

24 Co wie o nas Facebook? Twoja praca Twój samochód Dla kogo pracujesz
Kto ma motocykl W jakiej branży Kto planuje zakup samochodu (kiedy i jaki) Jakie masz stanowisko Kto ostatnio kupił części samochodowe lub akcesoria Jakiego rodzaju masz biuro Kto może potrzebować nowych części lub usług samochodowych Zainteresowania Rodzaj i marka samochodu jaki posiadasz Ile osób pracuje w twojej firmie Rok w którym kupiłeś auto Kto ma małą firmę Wiek auta Kto jest na wysokim stanowisku w firmie Ile wydasz na następny samochód Gdzie kupisz następny samochód Źródło:

25 Co wie o nas Facebook? Twoje zachowanie
Kto wpłaca pieniądze na cele dobroczynne Kto zarządza stroną na Facebooku Jaki masz system operacyjny Kto ostatnio opublikował zdjęcia na Facebooku Kto gra w gry planszowe Z jakiej przeglądarki korzystasz Kto posiada konsolę do gier Z jakiej usługi mailowej korzystasz Kto utworzył wydarzenie na Facebooku Czy jesteś entuzjastą nowinek technologicznych czy raczej się ich boisz Kto korzystał z płatności Facebooka Czy jesteś wybitnym specjalistą który pracuje za granicą (jeśli tak, to skąd pochodzisz) Kto dużo wydaje za pośrednictwem płatności Facebooka Źródło:

26 Co wie o nas Facebook? Twoje płatności
Z jakich usług finansowych korzystasz (kredyt, konto w banku regionalnym/ krajowym) Kto słucha radia Kto inwestuje (i w co) Jakie programy telewizyjne lubisz (a jakich nie) Ile masz linii kredytowych Kto korzysta z urządzeń mobilnych (i jakich) Kto często korzysta z karty kredytowej Jakie masz połączenie internetowe Jaką masz kartę kredytową Kto ostatnio kupił smartfon lub tablet Kto ma kartę debetową Kto korzysta z internetu na smartfonie lub tablecie Kto zadłużył kartę kredytową Kto korzysta z kuponów Źródło:

27 Co wie o nas Facebook? Twoje zakupy
Kto inwestuje w wystrój wnętrz domu Jakie kupujesz ubrania Kto kupuje produkty dla dzieci albo zwierząt (jakich zwierząt) Kiedy w ciągu roku najwięcej kupujesz Które gospodarstwa wydają więcej niż średnia Kto kupuje dużo alkoholu Kto woli kupować online (albo offline) Kto kupuje w sklepach spożywczych (i co) W jakich restauracjach lubisz jeść Kto kupuje kosmetyki W jakich sklepach lubisz robić zakupy Kto kupuje leki na alergię, kaszel/ przeziębienie, przeciwbólowe Kto jest podatny na oferty takie jak sprzedaż ubezpieczenia samochodu online Źródło:

28 Co wie o nas Facebook? Twoje plany Jak długo mieszkasz w danym miejscu
Na jakie jeździsz wakacje Kto może się niedługo przeprowadzić Kto niedawno wrócił z podróży Kto interesuje się sportem Kto niedawno korzystał z aplikacji podróżniczych Kto dużo podróżuje albo pracuje dla przyjemności Kto wynajmował dom na wakacje Kto dojeżdża do pracy Źródło:

29 Co wie o nas Facebook? - dane udostępniane z innych serwisów
Aplikacja Endomondo Oferuje usługę publikowania swoich wyników treningowych na swoim koncie Facebook – zagrożenie – to pokazywanie swoich nawyków, planów dziennych co pozwala osobom o „niecnych” zamiarach również zaplanować np., włamanie do mieszkania, domu.

30 Co wie o nas Facebook? - dane udostępniane z innych serwisów

31 Co wie o nas Facebook? Personalizacja reklam
31

32 Co wie o nas Facebook? Personalizacja reklam

33 Co wie o nas Facebook? Personalizacja reklam

34 Co Facebook wie o naszych urządzeniach?
– parametry systemu operacyjnego, wersje komponentów sprzętowych, ustawienia urządzeń, nazwy i typy plików i oprogramowania, dane o stanie baterii i sile sygnału oraz identyfikatory urządzeń; – położenie urządzeń, w tym ich lokalizacja geograficzna, określona na podstawie danych z systemu GPS, sygnału Bluetooth lub sieci WiFi, danych informatycznych; – informacje o połączeniach, w tym nazwa operatora sieci komórkowej lub dostawcy usług internetowych, typ przeglądarki, język i strefa czasowa, numer telefonu komórkowego i adres IP. Źródło:

35 Regulamin prywatności
„Dajemy Ci możliwość dzielenia się informacjami, wypełniając naszą misję budowania otwartego świata i ułatwiania komunikacji.” „Gromadzimy też dane kontaktowe, które podajesz, przesyłając, synchronizując lub importując je (np. w formie książki adresowej) z dowolnego urządzenia.” „Gromadzimy informacje o tym, kiedy odwiedzasz korzystające z naszych usług aplikacje i witryny innych podmiotów (np. zawierające przycisk „Lubię to!” lub formularz logowania się na Facebooku, lub korzystające z naszych usług monitorowania i usług reklamowych). Do tej kategorii należą informacje o odwiedzanych przez Ciebie witrynach i aplikacjach, o korzystaniu przez Ciebie z dostępnych w tych witrynach i aplikacjach usług oraz informacje przekazywane nam lub Tobie przez twórców aplikacji i witryn oraz podmioty je publikujące.” „Nie udostępniamy informacji umożliwiających zidentyfikowanie Ciebie (np. nazwisk ani adresów , które same w sobie wystarczają do skontaktowania się z Tobą lub ustalenia Twojej tożsamości) partnerom świadczącym nam usługi w zakresie reklamy, pomiarów lub czynności analitycznych, chyba że nam na to zezwolisz.” Źródło:

36 Tomasz Boroń tomasz.boroń@bg.policja.gov.pl Marcin Matysek
Dziękuję za uwagę… Tomasz Boroń Marcin Matysek


Pobierz ppt "Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP Bydgoszcz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google