Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Licheń.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Licheń."— Zapis prezentacji:

1 Licheń

2 Licheń Stary to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, w środkowej Polsce. Należy do diecezji włocławskiej. Najbliższym dużym miastem jest niemal 90-tysięczny Konin. Rozkwit Lichenia zaczął się wraz z przybyciem do tutejszej parafii Księży Marianów w 1949 r. a zwłaszcza ks. Eugeniusza Makulskiego. Dzięki ich staraniom rozrosło się miejscowe Sanktuarium Maryjne. W ciągu 10 lat wybudowano tu największą świątynię w kraju. Wszystko to sprawia, że rocznie Licheń odwiedza około 1,5 mln. osób. Przybywają tutaj szukając pomocy w cierpieniach, kryzysach, zniewoleniach i uzależnieniach.

3

4

5 CUDOWNY OBRAZ MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
Słynący z cudów wizerunek Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki mniejszej w Licheniu. Pochodzi z drugiej połowy XVIII w. Nieznany malarz na cienkiej, modrzewiowej desce przedstawił pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę, spoglądającą na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie. Obraz przeznaczony był najpierw do prywatnych modlitw, szybko stał się jednak obiektem kultu.

6 15 sierpnia 1967 roku przedstawiciele Episkopatu Polski, na czele z Prymasem Tysiąclecia ks. kardynałem Stefanem Wyszyńskim, uroczyście koronowali obraz koronami papieskimi. Fakt ten uważa się za pośrednie uznanie objawień przez władzę kościelną.

7 Las w Grąblinie rozpoczyna pielgrzymkowy szlak, prowadzący do Sanktuarium w Licheniu. Tutaj, w pierwszej połowie XIX w., żołnierz napoleoński - Tomasz Kłossowski zawiesił na sośnie wizerunek Maryi. Kilka lat później w tym samym miejscu pasterzowi Mikołajowi Sikatce ukazała się Matka Boża, Bolesna Królowa Polski. Nawoływała do nawrócenia i modlitwy.. Wielu doznało tu uzdrowień. Wszystko to sprawiło, że maleńki obrazek Matki Bożej  uznano za cudowny

8 Kamień-symboliczne miejsce ukazania się Matki Bożej znajduje się w kaplicy objawień

9 Mikołaj Sikatka przed obliczem Matki Bożej
Obajwienie Tomasza Kłossowskiego

10 Stara część sanktuarium widziana z placu koronacyjnego

11 Kościół pod wezwaniem św. Doroty

12

13 Plac przed bazyliką mieszczący do 250 tys. wiernych
Kopuła świątyni z gloriettą i krzyżem wznosi się do wysokości 103,5 metra Bazylika licheńska - największa świątynia w Polsce Plac przed bazyliką mieszczący do 250 tys. wiernych

14

15 Dzwon Bogurodzica Maryja
Kopuła bazyliki pokryta jest aluminiowymi dachówkami anodowanymi na złoty kolor

16 Dzwonnica

17 Dzwon "Józef" ważący 11600 kg jest największym dzwonem wykonanym w dziejach polskiego ludwisarstwa

18

19 W bazylice jest 365 okien

20 Kolumny przy wejściu do świątyni

21 Nawa główna - widok z chóru

22

23

24

25

26

27

28

29 Relikwie św. Faustyny Kowalskiej w Kaplicy Miłosierdzia Bożego

30 Matka Boża Ostrobramska oraz Chrzest Litwy

31 Kaplica bł. 108 męczenników - podziemie świątyni

32 Kaplica Trójcy Św

33 Fontanna anioła

34 Golgota

35

36

37 Dom pielgrzyma "Arka" KIKUNIA


Pobierz ppt "Licheń."

Podobne prezentacje


Reklamy Google