Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Licheń Stary to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, w środkowej Polsce. Należy do diecezji włocławskiej. Najbliższym dużym miastem jest.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Licheń Stary to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, w środkowej Polsce. Należy do diecezji włocławskiej. Najbliższym dużym miastem jest."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Licheń Stary to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, w środkowej Polsce. Należy do diecezji włocławskiej. Najbliższym dużym miastem jest niemal 90-tysięczny Konin. Rozkwit Lichenia zaczął się wraz z przybyciem do tutejszej parafii Księży Marianów w 1949 r. a zwłaszcza ks. Eugeniusza Makulskiego. Dzięki ich staraniom rozrosło się miejscowe Sanktuarium Maryjne. W ciągu 10 lat wybudowano tu największą świątynię w kraju. Wszystko to sprawia, że rocznie Licheń odwiedza około 1,5 mln. osób. Przybywają tutaj szukając pomocy w cierpieniach, kryzysach, zniewoleniach i uzależnieniach.

4

5

6 CUDOWNY OBRAZ MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ Słynący z cudów wizerunek Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki mniejszej w Licheniu. Pochodzi z drugiej połowy XVIII w. Nieznany malarz na cienkiej, modrzewiowej desce przedstawił pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę, spoglądającą na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie. Obraz przeznaczony był najpierw do prywatnych modlitw, szybko stał się jednak obiektem kultu.

7 15 sierpnia 1967 roku przedstawiciele Episkopatu Polski, na czele z Prymasem Tysiąclecia ks. kardynałem Stefanem Wyszyńskim, uroczyście koronowali obraz koronami papieskimi. Fakt ten uważa się za pośrednie uznanie objawień przez władzę kościelną.

8 Las w Grąblinie rozpoczyna pielgrzymkowy szlak, prowadzący do Sanktuarium w Licheniu. Tutaj, w pierwszej połowie XIX w., żołnierz napoleoński - Tomasz Kłossowski zawiesił na sośnie wizerunek Maryi. Kilka lat później w tym samym miejscu pasterzowi Mikołajowi Sikatce ukazała się Matka Boża, Bolesna Królowa Polski. Nawoływała do nawrócenia i modlitwy.. Wielu doznało tu uzdrowień. Wszystko to sprawiło, że maleńki obrazek Matki Bożej uznano za cudowny

9 Kamień-symboliczne miejsce ukazania się Matki Bożej znajduje się w kaplicy objawień

10 Obajwienie Tomasza Kłossowskiego Mikołaj Sikatka przed obliczem Matki Bożej

11 Stara część sanktuarium widziana z placu koronacyjnego

12 Kościół pod wezwaniem św. Doroty

13

14 Kopuła świątyni z gloriettą i krzyżem wznosi się do wysokości 103,5 metra Bazylika licheńska - największa świątynia w Polsce Plac przed bazyliką mieszczący do 250 tys. wiernych

15

16 Kopuła bazyliki pokryta jest aluminiowymi dachówkami anodowanymi na złoty kolor Dzwon Bogurodzica Maryja

17 Dzwonnica

18 Dzwon "Józef" ważący 11600 kg jest największym dzwonem wykonanym w dziejach polskiego ludwisarstwa

19

20 W bazylice jest 365 okien

21 Kolumny przy wejściu do świątyni

22 Nawa główna - widok z chóru

23

24

25

26

27

28

29

30 Relikwie św. Faustyny Kowalskiej w Kaplicy Miłosierdzia Bożego

31 Matka Boża Ostrobramska oraz Chrzest Litwy

32 Kaplica bł. 108 męczenników - podziemie świątyni

33 Kaplica Trójcy Św

34 Fontanna anioła

35 Golgota

36

37

38 Dom pielgrzyma "Arka"


Pobierz ppt "Licheń Stary to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, w środkowej Polsce. Należy do diecezji włocławskiej. Najbliższym dużym miastem jest."

Podobne prezentacje


Reklamy Google