Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

J A S N A G Ó R A Pielgrzymki- po co i dlaczego? Ludzie od dawien dawna pielgrzymują na Jasną Górę. Często dziękują za cuda i łaski uczynione za przyczyną

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "J A S N A G Ó R A Pielgrzymki- po co i dlaczego? Ludzie od dawien dawna pielgrzymują na Jasną Górę. Często dziękują za cuda i łaski uczynione za przyczyną"— Zapis prezentacji:

1

2 J A S N A G Ó R A

3 Pielgrzymki- po co i dlaczego? Ludzie od dawien dawna pielgrzymują na Jasną Górę. Często dziękują za cuda i łaski uczynione za przyczyną Matki Bożej. Proszą również o uzdrowienia i pomoc w trudnych chwilach.

4 Cuda i łaski za przyczyną Jasnogórskiej Pani rok- mieszkanka Myślenic, Małgorzata Pierzchała w dwunastym roku życia straciła wzrok. Początkowo cierpliwie znosiła kalectwo, lecz z upływem lat zaczęła mieć pretensje do Boga.Gdy zjawiła się na Jasnej Górze z wielką nadzieją stał się cud: odzyskała wzrok rok-w jednej z kopalni w Olkuszu, górnicy zostali przysypani. Przez pięć dni modlili się. Ich rodziny także się modliły. Kiedy już wszyscy utracili nadzieję, a modlitwy nie ustawały kopiący odnaleźli górników. Całych i żywych.

5 Cuda... Część rok- pani Janina cierpiała na stwardnienie rozsiane. Bardzo cierpiała. Pewnego dnia miała sen: Maryja zaprosiła ją na Jasną Górę. Kobieta pojechała tam i sama nie wie jak to się stało, ale odrzuciła kule i wyzdrowiała rok-Włoszka została napadnięta przez złodzieja i doznała wielu ciężkich obrażeń i m.in. uszkodzenie prawego kolana. Pewnego razu wybrała się na pielgrzymkę. Noga bardzo ja bolała. Po Mszy św. zauważyła, iż ból całkowicie zniknął

6 Kilka ważnych dat w dziejach Jasnej Góry: Książę Władysław Opolczyk zakłada klasztor Paulinów w Częstochowie; ofiaruje Paulinom Cudowny Obraz Matki Bożej Podczas napadu rabunkowego na Jasną Górę Obraz zostaje uszkodzony Wzniesienie wokół klasztoru murów obronnych Obrona Jasnej Góry przed Szwedami Obranie Matki Bożej Królową Polski podczas ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza.

7 Kilka ważnych dat cz.2: Król Jan ||| Sobieski dziękuje na Jasnej Górze za zwycięstwo pod Wiedniem Największy w dziejach sanktuarium pożar niszczy kościół, ale oszczędza kaplicę z Obrazem Matki Bożej Pierwsza pielgrzymka warszawska na Jasną Górę – do dziś kontynuowana Pierwsza koronacja Obrazu Matki Bożej koronami przekazanymi przez papieża Klemensa X| Obrona Jasnej Góry przez konfederatów barskich Druga koronacja Obrazu Matki Bożej Poświęcenie Drogi Krzyżowej na Wałach.

8 Ceremonia zasłaniania i odsłaniania obrazu. Cudowny Obraz, umieszczony w ołtarzu Kaplicy Matki Bożej, jest zamykany srebrną zasłoną, która jest wybitnym dziełem sztuki złotniczej. Oprócz zdobniczych zasłona ta pełni również funkcje ochronne. Ceremonii odsłonięcia Obrazu i powitania Królowej Polski towarzyszą dźwięki hejnału królewskiego, tzw. Intrada. Wykonuje ją kapela oo. Paulinów, istniejąca od 1570 r.

9 Przebieg Apelu Jasnogórskiego: Odsłonięcie Cudownego Obrazu przy pieśni Bogurodzica. Trzykrotne powtórzenie słów Apelu: Maryjo Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam. Krótkie rozważanie maryjne. Dziesiątek Różańca i modlitwa Pod Twoją obronę. Zdrowaś Mario w intencji Ojca Świętego i błogosławieństwo. Zasłonięcie Obrazu przy pieśni maryjnej

10 Dzieje Cudownego Obrazu: Obraz Jasnogórski jest najbardziej znanym symbolem kultu Matki Bożej w Polsce. Otaczany jest wyjątkową czcią, a jego rolę w dziejach naszego narodu można porównać tylko ze znaczeniem Orła Białego. Oba te symbole skupiają wokół siebie Polaków nie tylko w trudnych chwilach, lecz także w radosnych.

11 Cudowny Obraz: Cudowny Obraz, choć od stuleci przyciąga uwagę wiernych, wciąż zostaje zagadką dla historyków sztuki. Nie udało się dotąd ustalić dokładnie czasu i miejsca jego wykonania. Tradycja głosi, iż namalowany został przez św.Łukasza Ewangelistę, który sporządził dwa egzemplarze obrazu- oba na desce stołu należącego do Najświętszej Rodziny. Jeden obraz ma znajdować się dziś we Włoszech. Drugi poprzez Konstantynopol trafił na Ruś.

12 Opis Cudownego Obrazu: Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej jest namalowany na drewnianej desce o wymiarach 122cm na 82cm i grubości 3,5cm. Przedstawia stojącą Najświętszą Maryję Pannę z dzieciątkiem na ręku. W lewej dłoni Jezusa znajduje się księga, prawą wznosi jak do błogosławieństwa. Twarze Maryi i dzieciątka są utrzymane w tonacji brązu. Kiedyś były jaśniejsze, ale ponieważ pokryto je wieloma warstwami werniksu, z upływem czasu pociemniały.

13 Cytaty Ojca Świętego Jana Pawła II na temat Jasnej Góry: Jasna Góra jest przecież miejscem pielgrzymek Polaków z polski i całego świata. Jasna Góra jest sanktuarium Narodu. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak płyną dzieje w sercach Polaków, trzeba przyjść tutaj.Trzeba przyłożyć ucho do tego miejsca. Częstochowa 4 VI 1979r. Ta która przemawiała pieśnią na ustach praojców, przemówiła w swoim czasie Wizerunkiem, poprzez który wyraziła się Jej macierzyńska obecność w życiu Kościoła i Ojczyzny.Ojciec Święty Jan Paweł II

14 Cytaty... Cz.2 Byłaś z nami, Maryjo, w czasie różnych dziejowych prób. Byłaś w czasie potopu- i w czasie rozbiorów- i w czasie okupacji.Ojciec Święty Jan Paweł II Mawiał także: Tu zawsze byliśmy wolni...

15 Autorzy: Angelika Ziółkowska Marta Woszczyna Szymon Binek Damian Otczak

16 Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do odwiedzenia JASNEJ GÓRY


Pobierz ppt "J A S N A G Ó R A Pielgrzymki- po co i dlaczego? Ludzie od dawien dawna pielgrzymują na Jasną Górę. Często dziękują za cuda i łaski uczynione za przyczyną"

Podobne prezentacje


Reklamy Google