Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

J A S N A G Ó R A.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "J A S N A G Ó R A."— Zapis prezentacji:

1 J A S N A G Ó R A

2 Pielgrzymki- po co i dlaczego?
Ludzie od dawien dawna pielgrzymują na Jasną Górę. Często dziękują za cuda i łaski uczynione za przyczyną Matki Bożej. Proszą również o uzdrowienia i pomoc w trudnych chwilach.

3 Cuda i łaski za przyczyną Jasnogórskiej Pani.
1495 rok- mieszkanka Myślenic, Małgorzata Pierzchała w dwunastym roku życia straciła wzrok. Początkowo cierpliwie znosiła kalectwo, lecz z upływem lat zaczęła mieć pretensje do Boga.Gdy zjawiła się na Jasnej Górze z wielką nadzieją stał się cud: odzyskała wzrok. 1609 rok-w jednej z kopalni w Olkuszu, górnicy zostali przysypani. Przez pięć dni modlili się. Ich rodziny także się modliły. Kiedy już wszyscy utracili nadzieję, a modlitwy nie ustawały kopiący odnaleźli górników. Całych i żywych.

4 Cuda... Część 2. 1979 rok- pani Janina cierpiała na stwardnienie rozsiane. Bardzo cierpiała. Pewnego dnia miała sen: Maryja zaprosiła ją na Jasną Górę. Kobieta pojechała tam i sama nie wie jak to się stało, ale odrzuciła kule i wyzdrowiała. 1994 rok-Włoszka została napadnięta przez złodzieja i doznała wielu ciężkich obrażeń i m.in. uszkodzenie prawego kolana. Pewnego razu wybrała się na pielgrzymkę. Noga bardzo ja bolała. Po Mszy św. zauważyła, iż ból całkowicie zniknął

5 Kilka ważnych dat w dziejach Jasnej Góry:
1382- Książę Władysław Opolczyk zakłada klasztor Paulinów w Częstochowie; ofiaruje Paulinom Cudowny Obraz Matki Bożej. 1430-Podczas napadu rabunkowego na Jasną Górę Obraz zostaje uszkodzony. 1621- Wzniesienie wokół klasztoru murów obronnych. 1655-Obrona Jasnej Góry przed Szwedami 1656- Obranie Matki Bożej Królową Polski podczas ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza.

6 Kilka ważnych dat cz.2: 1683- Król Jan ||| Sobieski dziękuje na Jasnej Górze za zwycięstwo pod Wiedniem. 1690- Największy w dziejach sanktuarium pożar niszczy kościół, ale oszczędza kaplicę z Obrazem Matki Bożej. 1711- Pierwsza pielgrzymka warszawska na Jasną Górę – do dziś kontynuowana 1717- Pierwsza koronacja Obrazu Matki Bożej koronami przekazanymi przez papieża Klemensa X|. Obrona Jasnej Góry przez konfederatów barskich. 1910- Druga koronacja Obrazu Matki Bożej. 1913- Poświęcenie Drogi Krzyżowej na Wałach.

7 Ceremonia zasłaniania i odsłaniania obrazu.
Cudowny Obraz, umieszczony w ołtarzu Kaplicy Matki Bożej, jest zamykany srebrną zasłoną, która jest wybitnym dziełem sztuki złotniczej. Oprócz zdobniczych zasłona ta pełni również funkcje ochronne. Ceremonii odsłonięcia Obrazu i powitania Królowej Polski towarzyszą dźwięki „hejnału królewskiego”, tzw. Intrada. Wykonuje ją kapela oo. Paulinów, istniejąca od 1570 r.

8 Przebieg Apelu Jasnogórskiego:
Odsłonięcie Cudownego Obrazu przy pieśni „Bogurodzica”. Trzykrotne powtórzenie słów Apelu: „Maryjo Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. Krótkie rozważanie maryjne. Dziesiątek Różańca i modlitwa „Pod Twoją obronę”. „Zdrowaś Mario” w intencji Ojca Świętego i błogosławieństwo. Zasłonięcie Obrazu przy pieśni maryjnej

9 Dzieje Cudownego Obrazu:
Obraz Jasnogórski jest najbardziej znanym symbolem kultu Matki Bożej w Polsce. Otaczany jest wyjątkową czcią, a jego rolę w dziejach naszego narodu można porównać tylko ze znaczeniem Orła Białego. Oba te symbole skupiają wokół siebie Polaków nie tylko w trudnych chwilach, lecz także w radosnych.

10 Cudowny Obraz: Cudowny Obraz, choć od stuleci przyciąga uwagę wiernych, wciąż zostaje zagadką dla historyków sztuki. Nie udało się dotąd ustalić dokładnie czasu i miejsca jego wykonania. Tradycja głosi, iż namalowany został przez św.Łukasza Ewangelistę, który sporządził dwa egzemplarze obrazu- oba na desce stołu należącego do Najświętszej Rodziny. Jeden obraz ma znajdować się dziś we Włoszech. Drugi poprzez Konstantynopol trafił na Ruś.

11 Opis Cudownego Obrazu:
Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej jest namalowany na drewnianej desce o wymiarach 122cm na 82cm i grubości 3,5cm. Przedstawia stojącą Najświętszą Maryję Pannę z dzieciątkiem na ręku. W lewej dłoni Jezusa znajduje się księga, prawą wznosi jak do błogosławieństwa. Twarze Maryi i dzieciątka są utrzymane w tonacji brązu. Kiedyś były jaśniejsze, ale ponieważ pokryto je wieloma warstwami werniksu, z upływem czasu pociemniały.

12 Cytaty Ojca Świętego Jana Pawła II na temat Jasnej Góry:
„Jasna Góra jest przecież miejscem pielgrzymek Polaków z polski i całego świata. Jasna Góra jest sanktuarium Narodu. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak płyną dzieje w sercach Polaków, trzeba przyjść tutaj.Trzeba przyłożyć ucho do tego miejsca. „ Częstochowa 4 VI 1979r. „Ta która przemawiała pieśnią na ustach praojców, przemówiła w swoim czasie Wizerunkiem, poprzez który wyraziła się Jej macierzyńska obecność w życiu Kościoła i Ojczyzny.”Ojciec Święty Jan Paweł II”

13 Cytaty... Cz.2 „Byłaś z nami, Maryjo, w czasie różnych dziejowych prób. Byłaś w czasie potopu- i w czasie rozbiorów- i w czasie okupacji.”Ojciec Święty Jan Paweł II Mawiał także: „ Tu zawsze byliśmy wolni”...

14 Autorzy: Angelika Ziółkowska Marta Woszczyna Szymon Binek
Damian Otczak

15 Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do odwiedzenia JASNEJ GÓRY


Pobierz ppt "J A S N A G Ó R A."

Podobne prezentacje


Reklamy Google