Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Początki miasta 753r.p.n.e Historia starożytnego Rzymu zaczyna się wraz z założeniem miasta w 753 roku p.n.e., a kończy obaleniem cesarza Romulusa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Początki miasta 753r.p.n.e Historia starożytnego Rzymu zaczyna się wraz z założeniem miasta w 753 roku p.n.e., a kończy obaleniem cesarza Romulusa."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Początki miasta 753r.p.n.e Historia starożytnego Rzymu zaczyna się wraz z założeniem miasta w 753 roku p.n.e., a kończy obaleniem cesarza Romulusa Augustulusa w 476 roku n.e. Legendy mówią o wychowaniu jego założycieli, braci Romulusa i Remusa, przez wilczycę, porwaniu Sabinek i ugodzie z władcą sabińskim Tytusem Tacjuszem jako faktach, które dały miastu początek. Najstarsze dzieje Rzymu mają w dużej mierze charakter legendarny.

5 Ewolucja ustroju w starożytnym Rzymie

6 Od czasów najdawniejszych do upadku imperium Rzymianie zmieniali oblicze swojego państwa poprzez liczne reformy ustrojowe. Na początku dziejów Rzym był monarchią. Według legendy pierwszym z 7 królów był Romulus, a ostatnim, wygnany przez poddanych Tarkwiniusz Pyszny. Od 509 r.p.n.e państwo rzymskie było republiką aż do objęcia władzy przez Oktawiana Augusta, który przejął władzę w państwie po zabiciu Juliusza Cezara w 44 r.p.n.e i wyniszczających kraj wojnach domowych. Pierwszy okres cesarstwa nosi nazwę pryncypat a od czasów cesarza Dioklecjana w III w n.e dominat i tak było aż do upadku państwa w 476 roku.

7 Republika rzymska Senat rzymski

8 Imperium rzymskie Rzymianie mieli wspaniałe wojsko - legiony rzymskie. Najpierw podbiły one Italię a następnie w okresie republiki i cesarstwa poprzez podboje nowych ziem w Europie, Azji i Afryce stworzyły Imperium Rzymskie. Rzym stał się starożytnym mocarstwem, bogatym i wspaniałym, gdzie rozwijały się wszystkie dziedziny życia społecznego, a Morze Śródziemne wewnętrznym morzem, o którym Rzymianie mówili : Mare Nostrum - nasze morze

9 Imperium rzymskie

10 Prawo rzymskie Prawo XII tablic

11 Język łaciński ALFABET ŁACIŃSKI odmiana starożytna składa się z 23 liter: A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T V X Y Z a b c d e f g h i k l m n o p q r s t u x y z

12 Literatura: Wergiliusz, Owidiusz, Horacy WERGILIUSZ ENEIDA

13 A teraz zapraszamy Was na wycieczkę drogami rzymskimi, które łączyły ziemie rozległego państwa. Budowę dróg Rzymianie opanowali do perfekcji. Kopali głębokie rowy, które wypełniali kilkoma warstwami kamieni, cementu i piasku. Wzdłuż dróg umieszczali kamienie milowe, które informowały o odległości do Rzymu. Dlatego do dziś znane jest przysłowie: Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu Drogi rzymskie

14 DROGI RZYMSKIE

15 Podobnie jak literatura i filozofia także architektura rzymska rozwijała sie pod wpływem kultury greckiej. Rzymianie dodali do wzorców etruskich i greckich wiele własnych rozwiązań i pomysłów, które podziwiamy do dziś. Starożytni inżynierowie i budowniczowie rzymscy udoskonalili i powszechnili konstrukcję łuku oraz kopułę, zastosowali beton. To pozwoliło im wznosić skomplikowane konstrukcje, wspaniałe budowle, które były i są naśladowane w architekturze do dziś. Architektura

16 Termy rzymskie były łaźniami publicznymi. Odgrywały także rolę ważnych ośrodków życia kulturalnego i towarzyskiego. Poza częścią kąpielową w skład kompleksu wchodziły: boiska do ćwiczeń, ogrody, czytelnie, bufety.

17 Architektura To łuk triumfalny wzniesiony w IV wieku. Budowle takie miały upamiętnić kolejne zwycięstwa legionów rzymskich i były wystawiane na cześć cesarzy i zwycięskich wodzów.

18 Architektura KOLOSEUM AMFITEATR FLAWIUSZY

19 Amfiteatry to wspaniałe budowle, w których odbywały się walki gladiatorów - ulubiona rozrywka Rzymian. Wznoszone były na planie koła lub elipsy, często piętrowe. Najsłynniejszym i największym amfiteatrem było rzymskie Koloseum budowane przez cesarzy Wespazjana i Tytusa z rodu Flawiuszów. 4 piętra, 80 wejść i widownia dla 50 tysięcy widzów nawet dziś robi duże wrażenie. To tu odbywały się walki gladiatorów, walki z dzikimi zwierzętami, a nawet po zalaniu areny wodą miniaturowe bitwy morskie. W okresie prześladowania wiele tysięcy chrześcijan straciło tu życie za wiarę. Do dzisiaj pozostały ruiny, które są symbolem współczesnego Rzymu - stolicy Włoch. Koloseum

20 Architektura Kolejną, charakterystyczną budowlą rzymską były akwedukty, których ruiny można dzisiaj spotkać na terenie Europy Zachodniej - tam gdzie były prowincje rzymskie. Rzymianie doprowadzali akweduktami wodę. Woda płynęła rurami glinianymi lub ołowianymi w górnej części budowli, a dolna część służyła do komunikacji

21 Forum RomanuM Architektura

22 Forum Romanum Rzymianie na terenie ogromnego imperium budowali miasta i miasteczka według podobnego, regularnego planu, pośrodku którego było forum czyli rynek. Najwspanialsze w całym cesarstwie było Forum Romanum. W I wieku n.ery Rzym liczył ponad milion mieszkańców. Forum Romanum leży pomiędzy siedmioma wzgórzami. W czasach starożytnych był to główny polityczny, religijny i towarzyski punkt miasta. Tutaj miały miejsce najważniejsze uroczystości starożytnego Rzymu. Historycy twierdzą, że był to teren podmokły, który po osuszeniu stał się miejscem publicznych zgromadzeń. Zbudowano tu takie obiekty jak kuria, mównica, liczne świątynie, archiwum, łuki triumfalne, kolumny na cześć cesarzy, bazyliki, biblioteki i sklepy. Forum Romanum zniszczone przez pożar, trzęsienie ziemi, najazd Wizygotów stanowi obecnie nieme świadectwo potęgi starożytnego świata i obraz zmian jakie zachodziły przez poszczególne epoki Wiecznego Miasta.

23 Architektura Forum Romanum OBECNIE

24 Architektura - Panteon Na koniec naszej wycieczki zajrzyjmy do Panteonu. Ta świątynia poświęcona była wszystkim bogom rzymskim, zbudowana w II wieku n.ery na planie koła, zwieńczona ogromną kopułą. Obecnie jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu.

25 Dziękujemy za uwagę Mamy nadzieję, że po naszej krótkiej prezentacji wszyscy zrozumieli jak wiele my współcześni zawdzięczamy starożytnym, że ich osiągnięcia przetrwały do dziś.


Pobierz ppt "Początki miasta 753r.p.n.e Historia starożytnego Rzymu zaczyna się wraz z założeniem miasta w 753 roku p.n.e., a kończy obaleniem cesarza Romulusa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google