Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Starożytny Rzym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Starożytny Rzym."— Zapis prezentacji:

1 Starożytny Rzym

2 Początki miasta 753r. p.n.e

3 Początki miasta 753r.p.n.e Historia starożytnego Rzymu zaczyna się wraz z założeniem miasta w 753 roku p.n.e., a kończy obaleniem cesarza Romulusa Augustulusa w 476 roku n.e. Legendy mówią o wychowaniu jego założycieli, braci Romulusa i Remusa, przez wilczycę, porwaniu Sabinek i ugodzie z władcą sabińskim Tytusem Tacjuszem jako faktach, które dały miastu początek. Najstarsze dzieje Rzymu mają w dużej mierze charakter legendarny.

4 Ewolucja ustroju w starożytnym Rzymie

5 Ewolucja ustroju w starożytnym Rzymie
Od czasów najdawniejszych do upadku imperium Rzymianie zmieniali oblicze swojego państwa poprzez liczne reformy ustrojowe. Na początku dziejów Rzym był monarchią. Według legendy pierwszym z 7 królów był Romulus, a ostatnim, wygnany przez poddanych Tarkwiniusz Pyszny. Od 509 r.p.n.e państwo rzymskie było republiką aż do objęcia władzy przez Oktawiana Augusta, który przejął władzę w państwie po zabiciu Juliusza Cezara w 44 r.p.n.e i wyniszczających kraj wojnach domowych. Pierwszy okres cesarstwa nosi nazwę pryncypat a od czasów cesarza Dioklecjana w III w n.e dominat i tak było aż do upadku państwa w 476 roku.

6 Republika rzymska Senat rzymski

7 Imperium rzymskie Rzymianie mieli wspaniałe wojsko - legiony rzymskie. Najpierw podbiły one Italię a następnie w okresie republiki i cesarstwa poprzez podboje nowych ziem w Europie, Azji i Afryce stworzyły Imperium Rzymskie. Rzym stał się starożytnym mocarstwem, bogatym i wspaniałym, gdzie rozwijały się wszystkie dziedziny życia społecznego, a Morze Śródziemne wewnętrznym morzem, o którym Rzymianie mówili : Mare Nostrum - nasze morze

8 Imperium rzymskie

9 Prawo rzymskie Prawo XII tablic

10 Język łaciński ALFABET ŁACIŃSKI
odmiana starożytna składa się z 23 liter: A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T V X Y Z a b c d e f g h i k l m n o p q r s t u x y z

11 Literatura: Wergiliusz, Owidiusz, Horacy
„ENEIDA”

12 Drogi rzymskie A teraz zapraszamy Was na wycieczkę drogami rzymskimi, które łączyły ziemie rozległego państwa. Budowę dróg Rzymianie opanowali do perfekcji. Kopali głębokie rowy, które wypełniali kilkoma warstwami kamieni, cementu i piasku Wzdłuż dróg umieszczali kamienie milowe, które informowały o odległości do Rzymu. Dlatego do dziś znane jest przysłowie: „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”

13 DROGI RZYMSKIE

14 Architektura Podobnie jak literatura i filozofia także architektura rzymska rozwijała sie pod wpływem kultury greckiej. Rzymianie dodali do wzorców etruskich i greckich wiele własnych rozwiązań i pomysłów, które podziwiamy do dziś. Starożytni inżynierowie i budowniczowie rzymscy udoskonalili i powszechnili konstrukcję łuku oraz kopułę, zastosowali beton To pozwoliło im wznosić skomplikowane konstrukcje, wspaniałe budowle, które były i są naśladowane w architekturze do dziś.

15 Architektura Termy rzymskie były łaźniami publicznymi. Odgrywały także rolę ważnych ośrodków życia kulturalnego i towarzyskiego. Poza częścią kąpielową w skład kompleksu wchodziły: boiska do ćwiczeń, ogrody, czytelnie, bufety.

16 Architektura To łuk triumfalny wzniesiony w IV wieku. Budowle takie miały upamiętnić kolejne zwycięstwa legionów rzymskich i były wystawiane na cześć cesarzy i zwycięskich wodzów.

17 Architektura KOLOSEUM AMFITEATR FLAWIUSZY

18 Koloseum Amfiteatry to wspaniałe budowle, w których odbywały się walki gladiatorów - ulubiona rozrywka Rzymian. Wznoszone były na planie koła lub elipsy, często piętrowe. Najsłynniejszym i największym amfiteatrem było rzymskie Koloseum budowane przez cesarzy Wespazjana i Tytusa z rodu Flawiuszów. 4 piętra, 80 wejść i widownia dla 50 tysięcy widzów nawet dziś robi duże wrażenie. To tu odbywały się walki gladiatorów, walki z dzikimi zwierzętami, a nawet po zalaniu areny wodą miniaturowe bitwy morskie. W okresie prześladowania wiele tysięcy chrześcijan straciło tu życie za wiarę. Do dzisiaj pozostały ruiny, które są symbolem współczesnego Rzymu - stolicy Włoch.

19 Architektura Kolejną, charakterystyczną budowlą rzymską były akwedukty, których ruiny można dzisiaj spotkać na terenie Europy Zachodniej - tam gdzie były prowincje rzymskie. Rzymianie doprowadzali akweduktami wodę. Woda płynęła rurami glinianymi lub ołowianymi w górnej części budowli, a dolna część służyła do komunikacji

20 Architektura Forum RomanuM

21 Forum Romanum Rzymianie na terenie ogromnego imperium budowali miasta i miasteczka według podobnego, regularnego planu, pośrodku którego było forum czyli rynek. Najwspanialsze w całym cesarstwie było Forum Romanum. W I wieku n.ery Rzym liczył ponad milion mieszkańców. Forum Romanum leży pomiędzy siedmioma wzgórzami. W czasach starożytnych był to główny polityczny, religijny i towarzyski punkt miasta. Tutaj miały miejsce najważniejsze uroczystości starożytnego Rzymu. Historycy twierdzą, że był to teren podmokły, który po osuszeniu stał się miejscem publicznych zgromadzeń. Zbudowano tu takie obiekty jak kuria, mównica, liczne świątynie, archiwum, łuki triumfalne, kolumny na cześć cesarzy, bazyliki, biblioteki i sklepy. Forum Romanum zniszczone przez pożar, trzęsienie ziemi, najazd Wizygotów stanowi obecnie nieme świadectwo potęgi starożytnego świata i obraz zmian jakie zachodziły przez poszczególne epoki Wiecznego Miasta.

22 Architektura Forum Romanum OBECNIE

23 Architektura - Panteon
Na koniec naszej wycieczki zajrzyjmy do Panteonu Ta świątynia poświęcona była wszystkim bogom rzymskim, zbudowana w II wieku n.ery na planie koła, zwieńczona ogromną kopułą. Obecnie jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu.

24 Dziękujemy za uwagę Mamy nadzieję, że po naszej krótkiej prezentacji wszyscy zrozumieli jak wiele my współcześni zawdzięczamy starożytnym, że ich osiągnięcia przetrwały do dziś.


Pobierz ppt "Starożytny Rzym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google