Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak oszczędzać energię?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak oszczędzać energię?"— Zapis prezentacji:

1 Jak oszczędzać energię?
Wykonała: Klaudia Polakowska kl. IV

2 Jak oszczędzać energię?
Produkując energię korzystamy z cennych źródeł naturalnych, np. węgla, gazu lub ropy. Aby złoża te wystarczyły nam na dłużej, powinniśmy rozsądnie z nich korzystać. Mniejsze zużycie energii pozwala nam nie tylko chronić środowisko, ale także zaoszczędzić sporo pieniędzy.

3 Oszczędne żarówki Wymień zwykłe żarówki na świetlówki lub halogeny energooszczędne, które zużywają do 80% mniej energii i świecą nawet do 10 lat.

4 Światło naturalne Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Korzystaj jak najwięcej ze światła naturalnego.

5 Wyłączaj [nie usypiaj] urządzenia
Co z tego, że to nie Ty płacisz za prąd, skoro to Ty wdychasz wyziewy elektrowni, która musi wyprodukować prąd do zasilenia niezgaszonej żarówki. Wyłączenie żarówki energooszczędnej ma sens, gdy jej ponowne zapalenie nie nastąpi w ciągu 8 minut. 8 minut jej pracy równoważy energię potrzebną na jej zapalenie.

6 W czajniku gotuj tyle wody, ile potrzebujesz
Na zagotowanie większej ilości wody potrzeba znacznie więcej energii. Gotując tyle ile potrzebujesz, zużywasz tyle energii ile potrzebujesz.

7 5 zasad jak prać oszczędnie
1. Usuwaj plamy z ubrań przed włożeniem ich do pralki. Wtedy można prać w niskiej temperaturze. 2. Włączaj pralkę wtedy, gdy całkowicie ją zapełnisz. Wyjątkiem są pralki z funkcję wyważania wsadu, gdyż same dostosowują pobór wody do ilości prania. 3. Pranie wstępne – korzystaj z niego tylko wtedy, gdy pierzesz bardzo brudne rzeczy.

8 5 zasad jak prać oszczędnie
4. Używaj programu do bawełny także do ubrań z tworzywa sztucznego (poza najdelikatniejszymi). Jest wydajniejszy niż pozostałe. Zmniejsz tylko obroty wirowania. 5. Jeśli pierzesz często, podpisz z elektrownią umowę na tańszą taryfę tzw. nocną. Włączając pralkę wieczorem, zapłacisz mniej za pobór prądu.

9 Podsumowanie Oszczędzając energię nie tylko dbamy o środowisko ale też o swój portfel


Pobierz ppt "Jak oszczędzać energię?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google