Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza pomoc w razie wypadku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza pomoc w razie wypadku"— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza pomoc w razie wypadku

2 W Polsce, konsekwencje prawne za zaniechanie pierwszej pomocy przewiduje art. 162 KK: § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3 Wyposażenie apteczki

4 Gaza wyjałowiona

5 Bandaż Bandaż elastyczny

6 Rękawiczki gumowe

7 Nożyczki

8 Chusta trójkątna

9 Plaster z opatrunkiem

10 Plaster

11 Maseczka do sztucznego oddychania

12 Woda utleniona

13 Bardzo dużym błędem jest wożenie w apteczce samochodowej jakichkolwiek leków!!

14 KOLEJNOŚĆ POSTEPOWANIA W RAZIE WYPADKU

15 1. Zabezpieczyć miejsca wypadku oraz wyłączyć zapłon we wszystkich uszkodzonych pojazdach.

16 2. Sprawdzić stan poszkodowanego: tętno, oddech, świadomość i obrażenia.

17 3. Powiadomić pogotowie, straż pożarną i policję.

18 Numer pogotowia ratunkowego: 999 Numer straży pożarnej: 998
TELEFONY ALARMOWE Numer pogotowia ratunkowego: 999 Numer straży pożarnej: 998 Numer telefonu alarmowego telefonii komórkowej: 112 Wzywając pogotowie ratunkowe należy podać krótkie i konkretne informacje o stanie chorego.

19 4. Wyciągnąć poszkodowanego gdy:
Samochód dachował Auto się pali Paliwo się wylewa

20 5. Prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową

21 POSTĘPOWANIE Z CHORYM NIEPRZYTOMNYM
Należy nieprzytomnego ułożyć płasko na plecach na twardym i równym podłożu. Następnie odchylić głowę trzymając jedną ręką za czoło a drugą za żuchwę.

22 Należy określić, czy poszkodowany oddycha, przykładając policzek nad jego usta, obserwując zarazem czy unosi się klatka piersiowa.

23 Udrożnienie dróg oddechowych
Podłożyć coś pod kark Odchylić głowę do tyłu Sprawdzić palcem drożność

24 Miejsce w którym należy sprawdzić tętno to tętnica szyjna.
Tętno możesz łatwo sprawdzić na szyi poszkodowanego - przyłóż trzy palce do boku jego szyi w miejscu, gdzie szyja łączy się ze szczęką.

25 Sztuczne oddychanie Najskuteczniejszą metodą sztucznego oddychania jest metoda usta-usta. Wentylację należy prowadzić do chwili powrotu oddychania lub przyjazdu karetki pogotowia. Zacisnąć nos chorego, wdmuchiwać do jego ust swoje powietrze wydechowe. Wykonuje się wdechów na minutę. .

26 Powietrze wdmuchuj rytmicznie, aż ratowany odzyska oddech - gdy uniesie się jego klatka piersiowa, masz pewność, że powietrze dostało się do płuc.

27 Masaż serca Przed rozpoczęciem masażu serca należy wykonać silne uderzenie pięścią w dolną część mostka, następnie sprawdzić czy nie powróciło tętno i dopiero jeśli go nie ma rozpocząć masaż serca. Masaż serca polega na rytmicznym uciskaniu odpowiednio ułożonymi dłońmi na wysokości 1/3 dolnej powierzchni mostka.

28 Gdy reanimację prowadzi jedna osoba to na 2 wdmuchnięcia powietrza przypada 15 uciśnięć.

29 Gdy jest dwóch ratowników to 1 wdmuchnięcie przypada na 5 uciśnięć.

30 Chorego nieprzytomnego, ale z wydolnym układem oddechowym i krążeniowym, należy ułożyć w pozycji zwanej boczną ustaloną.

31 Osoby rannej nie zostawiaj samej - staraj się z nią rozmawiać i uspokajać.
Pamiętaj - ranni bardzo szybko tracą ciepło ciała. Dlatego, do czasu przyjazdu karetki, postaraj się poszkodowanego czymś przykryć, np. kurtką. Staraj się nie dopuścić, aby lżej ranna osoba poszła do domu bez konsultacji z lekarzem. Pamiętaj - niektóre obrażenia mogą dać o sobie znać dopiero po upływie kilku godzin, a wtedy sytuacja może być groźna dla życia rannego.

32 Praca domowa Przepisz do zeszytu pytania i prawidłową odpowiedź
1. W czasie udzielania pierwszej pomocy, tętno sprawdza się: po obu stronach szyi palcami i kciukiem po jednej stronie szyi opuszkami trzech środkowych palców c) kciukiem na przegubie ręki 2. Bezpośrednio na ranę można położyć: a) ligninę b) wyjałowioną gazę c) dowolny materiał 3. Pierwszą czynnością, poprzedzającą udzielenie pomocy ofiarom wypadku powinno być: ocena obrażeń ofiar wypadku zadbanie o bezpieczeństwo ruchu w miejscu wypadku c) wezwanie pogotowia ratunkowego i policji 4. Jeżeli ofiara wypadku po kilku minutach odzyskała przytomność i chce iść do domu, to należy: a) przedtem podać jej coś do picia i środki przeciwbólowe b) namawiać ją do pozostania, bacznie obserwować i wezwać pomoc medyczną c) pozwolić jej odejść do domu, zalecając wizytę u lekarza


Pobierz ppt "Pierwsza pomoc w razie wypadku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google