Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Często pojęcie ekologia jest źle zrozumiane i nadużywane. Wielu ekologia kojarzy się z organizacjami takimi jak Greenpeace, które ratując robaki uniemożliwiają

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Często pojęcie ekologia jest źle zrozumiane i nadużywane. Wielu ekologia kojarzy się z organizacjami takimi jak Greenpeace, które ratując robaki uniemożliwiają"— Zapis prezentacji:

1

2 Często pojęcie ekologia jest źle zrozumiane i nadużywane. Wielu ekologia kojarzy się z organizacjami takimi jak Greenpeace, które ratując robaki uniemożliwiają budowę kolejnej autostrady. Jednak ekologia to po prostu nauka badająca strukturę i funkcjonowanie środowiska oraz powiązania między organizmami. Ekologia łączy się ściśle z ochroną środowiska. Dlatego wszelkie działania mające na celu ochronę środowiska nazywane są ekologicznymi.

3 Zrównoważona konsumpcja i produkcja to wydajniejsze użytkowanie zasobów naturalnych i energii oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Jej celem jest zaspokojenie naszych potrzeb na usługi i wyroby, a zarazem zagwarantowanie wystarczającej ilości surowców innym pokoleniom. Wynika z tego, że jesteśmy w tym całym mechani z mie bardzo ważni. To my decydujemy jakie produkty kupimy, z czego zostały zrobione i skąd przywiezione.

4 Zasada 3R czyli reduce, reuse, recycle jest najważniejszą zasadą świadomej konsumpcji mówiącą o alternatywach do kupowania. Dotyczy ona nie tylko czasu kiedy my użytkujemy dany produkt, ale całego cyklu życia przedmiotu. Cykl życia to wszystkie etapy, które przechodzi dany produkt od wydobycia surowców potrzebnych do produkcji po utylizację. Dzięki analizie takiego cyklu możemy się przekonać, na którym etapie zużyto najwięcej energii. Czasami okazuje się, że okres użytkowania nie jest najbardziej energochłonny.

5 Reduce czyli mniej znaczy lepiej Reuse czyli drugie życie przedmiotów Recycle czyli ze starego w nowe

6 W kuchni Sprawiedliwy handel Żywność lokalna i sezonowa W łazience Ekokosmetyki, zielona chemia Prysznic zamiast kąpieli W śmietniku Śmieci gdzie trzeba 5 R (refuse, return, reuse, recycle, repair) W domu i biurze Mniej drukowania Papier z odzysku Za broszury dziękujemy Wtyczka z kontaktu Zgaszone światło Uszczelnione okna i drzwi Energooszczędne żarówki i sprzęty

7

8 Żeby zatamować strumień zbędnych wydatków na wodę możemy zrobić kilka prostych rzeczy. Jedną z nich jest sprawdzenie czy nasz kran jest szczelny. Kiedy uszczelka jest uszkodzona niepotrzebnie zużywamy o ¼ wody więcej. Następny krok to założenie perlatora, jest to końcówka wlewki, która napowietrza strumień wody. Pozwoli nam to zużyć nawet o 60% wody mniej!

9 Gaz jest używany przede wszystkim w kuchenkach, dlatego to właśnie w gotowaniu warto poszukać oszczędności. Po pierwsze gotujmy tylko tyle wody ile jest nam aktualnie potrzebne. Po drugie garnek powinien mieć średnicę większą niż płomień.

10 Aby zmniejszyć rachunki za prąd trzeba na początek trochę zainwestować, ale oszczędności będą znaczne. Pierwszy krok to wymienienie tradycyjnych żarówek na te energooszczędne. Zużywają one czterokrotnie mniej prądu. Kupując nowy sprzęt wybierzmy ten o klasie energetycznej A++. Zużyje o połowę mniej prądu niż urządzenie o klasie B.

11 Co zrobić aby oszczędzić i nie marznąć we własnym domu? To proste! Grzejniki powinny być odsłonięte. Jeśli zastawimy je np. wersalką to ciepło zamiast przedostać się do pomieszczenia ucieknie z mieszkania. Pomocne w oszczędzaniu są też termostaty. Wystarczy obniżyć temperaturę wychodząc z domu i gotowe.

12 Garnki – podczas gotowania ich dno powinno być gładkie i dobrze prowadzić ciepło.

13 Płyta grzewcza - najmniej prądu zużywa płyta indukcyjna, a do tego wykorzystuje 90% energii.

14 Zmywarka - ważne aby zużywała jak najmniej wody(10-11l), a jej klasa energetyczna to A.

15 Lodówka - dzięki funkcji No Frost ścianki urządzenia nie będą oblodzone i co za tym idzie pobiorą mniej prądu, a tzw. alarm otwartych drzwi zapobiegnie niepotrzebnemu marnowaniu energii.

16 Kosz na odpadki – śmieci sortujmy już w domu. Najprostszym rozwiązaniem, będzie sortownik odpadów np. taki jak na zdjęciach. Zmieści się on nawet w najmniejszej kuchni.

17 Armatura - taka z termostatem sprawi, że woda od razu będzie miała dobrą temperaturę.

18 Pralka - Eko pralka to taka, która : -dopasowuje ilość pobieranej wody i energii do ciężaru załadunku, -sama dozuje ilość pobieranych detergentów, -umożliwia osiągnięcie wystarczających rezultatów prania w najniższej możliwej temperaturze.

19 Detergenty - niezbyt przyjazne środowisku środki można zastąpić naturalnymi orzechami piorącymi lub ekokulkami.

20 Miarka – jeśli stosujesz tradycyjne środki do prania to używaj miarki, która umożliwi ci odmierzenie właściwej ilości detergentu.

21 Sprzęty - warto zwrócić uwagę aby odkurzacz pobierał mało prądu i był wyposażony w dobre filtry.

22 Chemia - podczas porządków używaj preparatów przyjaznych naturze.

23 Domowe środki czystości Prawdziwi ekoentuzjaści do sprzątania mogą użyć środków zrobionych przez siebie. Dla przykładu osad z mydła, aby zniknąć nie potrzebuje mleczka, wystarczy papka z sody. A dobrym płynem do szyb będzie ciepła woda i ocet.

24

25 Lista na zakupy - aby nic nie potrzebnie się nie marnowało zawsze lepiej przemyśleć co jest nam niezbędne. Łatwiejsze będzie to z listą produktów, która jest gwarancją nie kupienia zbyt dużej ilości np. żywności.

26 Opakowania - to fakt, że plastikowe opakowania są najpopularniejsze, ale mają swoje bardziej przyjazne środowisku odpowiedniki takie jak szkło czy papier, które łatwiej zutylizować. Unikaj też zbędnych opakowań powiększających tylko wysypiska.

27 Eko-torby - na zakupy zabieraj ze sobą torby wielokrotnego użytku. Są mocne, trwałe i oczywiście eko. Za to foliówek używaj jako np. worków na śmieci.

28 Kosmetyki – wybierając kosmetyki pamiętaj by były ekologiczne i nietestowane na zwierzętach.

29 Kupuj na miejscu - pomarańcze z Hiszpanii czy jabłka z Belgii aby dotrzeć do naszych sklepów musiały przebyć długą drogę, zużyć na prawdę dużo paliwa i tym samym zanieczyścić środowisko. Dlatego bardziej ekologiczne jest kupowanie lokalnej żywności.

30 Postaw na świeżość - popularne mrożenie oznacza zużycie większej ilości prądu, więc warto tego unikać i posiłki przygotowywać ze świeżych produktów. Najlepiej wyhodowanych przez siebie w przydomowych ogródkach.

31 Etykiety - nawet w jedzeniu znajduje się chemia i nie da się jej wyeliminować, ale można wybierać te produkty z małą zawartością cukru i konserwantów. Przydatne w wyborze jest dokładne studiowanie etykiet.

32

33 Drukarki - przecież nie każdy dokument musi być przechowywany w formie papierowej. Czasem wystarczy ta elektroniczna. A jeśli drukowanie jest konieczne, to istnieje papier pochodzący z odzysku i warto z niego korzystać.

34 Komputer, a także inne urządzenia włączone przez wiele godzin pobierają mnóstwo prądu. Dlatego wychodząc warto je wyłączać lub ustawić na tryb czuwania.

35 Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że rower jest nie tylko lepszy dla natury, ale i dla naszego zdrowia. Dlatego czasami krótką trasę dla relaksu warto pokonać rowerem.

36 Second-handy to świetny i niedrogi sposób aby wyglądać niepowtarzalnie. A dobrą zabawę zapewnią nam ciuchowe wymiany z koleżankami.

37 Ekologia to też wylęgarnia pomysłów. Rzeczy z pozoru nam niepotrzebne możemy wykorzystać do stworzenia czegoś oryginalnego, co ozdobi nasz dom. To mogą być proste do wykonania lampiony z puszek albo klosze z butelek.

38 Życie w sposób przyjazny środowisku nie jest trudne. Można to robić nawet z radością. Podczas prac nad projektem starałyśmy się dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Na początku przeprowadziłyśmy ankietę wśród uczniów, pracowników naszej szkoły oraz mieszkańców pobliskiego osiedla. Wynika z niej, że ankietowani nie do końca zdają sobie sprawę co to znaczy być świadomym konsumentem.

39

40

41

42

43 Na potrzeby naszego projektu nagrałyśmy film, który zatytułowałyśmy Dzień z życia świadomego konsumenta. Krótkie scenki pokazują przed jakimi wyborami codziennie stajemy np. robiąc zakupy. Produkcja nie tylko bawi, ale też uczy jak żyć ekologicznie.

44 Dla rodziców i uczniów naszej szkoły przygotowałyśmy ulotkę informacyjną na temat świadomej konsumpcji energii. Rozprowadziłyśmy ją również wśród przedstawicieli władz lokalnych oraz uczniów gimnazjów z naszego powiatu.

45 Aby zwrócić uwagę na tematykę świadomej konsumpcji energii na początku pracy nad projektem na szkolnym korytarzu przygotowałyśmy gazetkę informacyjną, która pokazuje jakie są podstawowe zasady świadomej konsumpcji energii i jak ich przestrzegać.

46 W czwartek 19 maja uczniowie naszej szkoły mogli wysłuchać kilkuminutowej audycji radiowej oczywiście na temat świadomej konsumpcji energii.

47 W ostatnim numerze szkolnej gazety czytelnicy mogli odświeżyć swoją wiedzę na tematy ekologiczne. Specjalny artykuł o świadomej konsumpcji zaciekawił uczniów.

48 W naszym projekcie nie zapomniałyśmy też o najmłodszych. Ich edukacja ekologiczna jest bardzo ważna. Dlatego w środę 18 maja wybrałyśmy się do pobliskiego przedszkola numer 3. Tam opowiedziałyśmy dzieciom czym jest świadoma konsumpcja energii. Pokazałyśmy przygotowaną dla nich prezentację oraz nasz film. Potem przedszkolaki miały okazję sprawdzić nowo nabytą wiedzę w ekologicznych grach i zabawach. Musimy przyznać, że spisały się bardzo dobrze. Po zajęciach dzieciaki wykonały prace o tematyce świadomej konsumpcji, które nam podarowały.

49 Spotkanie z przedszkolakami

50

51 W środę 25 maja odbyła się oficjalna prezentacja naszego projektu. Zgromadzeni przedstawiciele klas oraz my byliśmy zadowoleni z efektów prac.

52

53 Prezentacja projektu podczas powiatowej debaty pod hasłem Młodzi wobec prezydencji Polski w Unii Europejskiej zorganizowanej w naszej szkole, w obszarze zielonej prezydencji.

54

55

56 Wykonały: Justyna Butrym, Marta Modrzewska, Milena Niedzielska, Sandra Piotrowicz, Maria Szymańska. mrbigben.com motherearthnews.com 123rf.com malopolska.eco.pl ekorodzice.pl g1.swidnica.pl trzy- re.blogspot.com gimnazjum.czersk.pl kompol.pl ekologia.biolog.pl hejter.eu meblik.pl obrazky.pl focus.pl ekonsument.pl allegro.pl kobietypraca.org domatorka.pl styl-zycia.ekologia.pl businessandbeauty.pl raciborz.com.pl pomyslynazakupy.pl pantofelekgotuje.blog.interia.pl ngt.pl ekoenergia.pl into.pl opinie.egospodarka.pl agito.pl amica.com.pl fotoforum.gazeta.pl okazje.info.pl stylownik.pl xarchiwum.pl armaturawodna.pl babel.uni.lodz.pl twenga.pl kulturystyka.waw.pl liderpack.com.pl kzg.pl zlotedrogi.pl Zdjęcia pochodzą ze stron internetowych:


Pobierz ppt "Często pojęcie ekologia jest źle zrozumiane i nadużywane. Wielu ekologia kojarzy się z organizacjami takimi jak Greenpeace, które ratując robaki uniemożliwiają"

Podobne prezentacje


Reklamy Google