Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Promieniotwórczość radioaktywność - to rozpad jąder atomowych niektórych pierwiastków, którym towarzyszy promieniowanie połączone z emisją cząstek alfa,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Promieniotwórczość radioaktywność - to rozpad jąder atomowych niektórych pierwiastków, którym towarzyszy promieniowanie połączone z emisją cząstek alfa,"— Zapis prezentacji:

1

2 Promieniotwórczość radioaktywność - to rozpad jąder atomowych niektórych pierwiastków, którym towarzyszy promieniowanie połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta, promieniowania gamma.

3 Atom to cząsteczka podstawowa materii. Składa się on z dodatnio naładowanego jądra atomowego, w skład którego wchodzą protony i neutrony oraz z powłoki elektronowej, na której krążą elektrony.

4 Większość atomów jest stabilna i nie zmienia się wcale. Inne natomiast są niestabilne i rozpadają się często. W trakcie rozpadu oddają część swoich cząstek elementarnych i energii na zewnątrz, co tworzy promieniowanie.

5 W 1896 Becquerel przez przypadek odkrył zjawisko radioaktywności, gdy badał fluorescencję rud uranu. Powtarzając eksperymenty, które przeprowadził Wilhelm Röntgen, zawinął fluorescencyjny minerał, będący rudą uranu, w materiał światłoczuły oraz czarny materiał nie przepuszczający światła. Odkrycie to przyniosło mu Nagrodę Nobla z fizyki w 1903, wspólnie z Piotrem i Marią Curie.

6 W latach 1895-1898 prowadził badania nad promieniowaniem wytwar zanym przez niektóre pierwiastki chemiczne. Odkrył, że ta radiacja zawiera dwie składowe obdarzone ładunkiem elektrycznym. Promienie dodatnie nazwał promieniowaniem alfa, ujemne –promieniowaniem beta.

7 Prowadził prace badawcze w dziedzinie promieniotwórcz ości. Stwierdził tożsamości cząstek alfa i jąder atomów helu z Ramsayem w 1903 r. W tym samy roku, we współpracy z Ernestem Rutherfordem stworzył teorię rozpadu radioaktywnego or az przeprowadził analizę promieniowania radu, rado nu i toru.

8 Jako pierwszy naukowiec dwa razy zdobyła Nobla. Wraz z mężem Piotrem Curie odkryła pierwiastki rad i polon. W 1903 roku małżonkowie otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za prace nad radioaktywnością. W 1911 roku Maria Skłodowska – Curie po raz drogi otrzymała Nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii, za wydzielenie czystego radu.

9 Promieniowanie alfa jest to strumień cząstek alfa, które są jądrami helu. Ma słabą przenikliwość, w czasie promieniowania liczba masowa zwiększa się o 4, a atomowa o 2.

10 Promieniowanie beta jest to rodzaj promieniowania jonizującego, średniej przenikliwości. W czasie promieniowania liczba atomowa zmniejsza się o 1, a masowa nie ulega zmianie.

11 Jest to promieniowanie elektromagnetyczne o wysokiej przenikliwości. W czasie promieniowania liczba masowa i atomowa nie ulega zmianie.


Pobierz ppt "Promieniotwórczość radioaktywność - to rozpad jąder atomowych niektórych pierwiastków, którym towarzyszy promieniowanie połączone z emisją cząstek alfa,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google