Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co może stać się z zębem? Ząb może się złamać albo w części widocznej w buzi, czyli koronie albo w obrębie korzenia, czyli części umieszczonej w zębodole.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co może stać się z zębem? Ząb może się złamać albo w części widocznej w buzi, czyli koronie albo w obrębie korzenia, czyli części umieszczonej w zębodole."— Zapis prezentacji:

1

2 Co może stać się z zębem? Ząb może się złamać albo w części widocznej w buzi, czyli koronie albo w obrębie korzenia, czyli części umieszczonej w zębodole. Ząb może się zostać wybity, czyli w całości wysunąć się z zębodołu.

3 Kiedy można uszkodzić ząb?
Zęby można uszkodzić w czasie każdego upadku, np. biegając, jeżdżąc na rowerze, rolkach lub deskorolce. Zdarza się to w czasie bójek lub w różnych wypadkach komunikacyjnych. Bardzo ryzykowne jest otwieranie zębami torebek, puszek i butelek, a także trzymanie w buzi kluczy, kapsli lub długopisów.

4 Czy to jest groźne? Każde uszkodzenie zęba jest niebezpieczne,
bo może doprowadzić do jego utraty. Najgroźniejsze są wybicia, ponieważ ząb już znajduje się poza jamą ustną. Zawsze trzeba pójść do dentysty, jeśli się uderzyło w ząb!

5 Czy można uratować wybity ząb?
Wybity ząb można uratować, wystarczy znać kilka prostych zasad. Pierwszej pomocy przy wybiciu zęba może udzielić każdy, nie trzeba być lekarzem lub pielęgniarką.

6 Jak to zrobić? Sposób 1 Trzeba szybko wprowadzić ząb na miejsce i pojechać do dentysty, który zajmie się dalszym leczeniem. Sposób 2 Trzeba włożyć ząb do mleka i tak zawieść go do dentysty, który wprowadzi ząb na miejsce i zajmie się dalszym leczeniem.

7 Jak uniknąć uszkodzenia zęba?
W czasie uprawiania sportu trzeba używać kasków ochronnych i specjalnych osłonek na zęby. Nie można jeść i pić w czasie aktywnej zabawy. Zęby to nie nożyczki, nie wolno nimi otwierać żadnych opakowań. Jeśli dziecko ma wadę zgryzu, powinno nosić aparat ortodontyczny, ponieważ nierówne zęby łatwiej ulegają uszkodzeniu.

8 Chcesz dowiedzieć się więcej?


Pobierz ppt "Co może stać się z zębem? Ząb może się złamać albo w części widocznej w buzi, czyli koronie albo w obrębie korzenia, czyli części umieszczonej w zębodole."

Podobne prezentacje


Reklamy Google