Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 Program Rozwoju Młodych Talentów (PRMT). Program Rozwoju Młodych Talentów - wstęp Program Rozwoju Młodych Talentów to, ciekawa, zaplanowana ścieżka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 Program Rozwoju Młodych Talentów (PRMT). Program Rozwoju Młodych Talentów - wstęp Program Rozwoju Młodych Talentów to, ciekawa, zaplanowana ścieżka."— Zapis prezentacji:

1 1 Program Rozwoju Młodych Talentów (PRMT)

2 Program Rozwoju Młodych Talentów - wstęp Program Rozwoju Młodych Talentów to, ciekawa, zaplanowana ścieżka kariery, pełna wyzwań i ambitnych zadań, z jasno zdefiniowanym programem rozwoju, złożona z 2 elementów. Osoby z potencjałem, utalentowane i otwarte na karierę w finansach, mają szanse na sprawdzenie się i rozwój swoich kompetencji w różnych obszarach naszej organizacji. Tym, którzy poważnie myślą o karierze zawodowej w świecie finansów i jeszcze podczas studiów chcieliby rozwinąć swoje kompetencje poprzez zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności, oferujemy program praktyk i staży. Pod okiem profesjonalistów będą oni mogli zdobyć swoje pierwsze doświadczenia w świecie biznesu. Co roku BRE Bank przyjmuje na praktyki ok. 200 osób. Praktykanci BRE Banku to najczęściej studenci kierunków ekonomicznych, ale również studenci i absolwenci zarządzania, ekonometrii, matematyki, informatyki, a także kierunków humanistycznych. Jako jeden z największych banków w Polsce chętnie angażujemy się w wydarzenia skierowane dla studentów i absolwentów. Chcemy wspierać rozwój młodych osób, pokazywać jaką ścieżkę warto obrać oraz dzielić się wiedzą i doświadczeniem naszych specjalistów.

3 - praktyki w centrali banku i placówkach na terenie całej Polski - praktyki są odpowiedzią na aktualne potrzeby organizacji (wsparcie przy realizacji określonych zadań, uzupełnienie zespołu podczas nieobecności pracowników itp.) - HR zapewnia wysoką jakość doświadczenia podczas praktyki przez: - rekrutację praktykanta - induction praktykanta - ocenę przebiegu praktyki i pracy opiekuna praktyki -najlepsi praktykanci są pierwszymi kandydatami do programu stażowego Opis programu PRMT: praktyki Praktyki to krótkoterminowa relacja banku ze studentem. Najlepszym praktykantom otwiera drogę do stażu i zatrudnienia. Wszystkim oferuje wysokiej jakości doświadczenie i kształtuje pozytywną relację z marką. 3 - rozmowa kwalifikacyjna - akcje rekrutacyjne o charakterze konkursu (case competition, gry symulacyjne) - liczba miejsc: ok. 200 rocznie - czas trwania: 1 – 3 miesiące z możliwością przedłużenia do maks roku - termin rekrutacji: cały rok - uczestnicy: studenci III-V roku, absolwenci - forma zatrudnienia: umowa o pracę Proces rekrutacjiWarunki Kogo poszukujemy? - najczęściej studentów kierunków biznesowych (ekonomia, finanse, bankowść, zarządzanie), ale również analitycznych i humanistycznych - studentów III – V roku oraz absolwentów maksymalnie dwa lata po zakończeniu studiów - osób zaangażowanych i zmotywowanych do zdobywania wiedzy, z inicjatywą i otwartych na działanie

4 PRMT: program stażowy - uczestnik programu po zakończonym stażu jest uniwersalnym kandydatem dla min. 2-3 rodzin stanowisk - rotacyjny charakter stażu: -doświadczenie w min. 3 obszarach banku -po zakończeniu stażu – decyzja o ofertowaniu i złożenie dostępnych propozycji zatrudnienia: min. 80% stażystów znajduje zatrudnienie w organizacji po zakończeniu stażu - przygotowanie stażysty do płynnego wejścia w organizację ( kultura, struktura, procesy HR) Opis programu Staż to oferta współpracy składana perspektywicznemu kandydatowi, obliczona na długoterminową relację banku ze studentem/ absolwentem. Otwiera drogę do etatowego zatrudnienia w banku. Jest rozłożonym w czasie induction, podczas którego przyszły pracownik uczy się organizacji, jej kultury i biznesu. 4 Kogo poszukujemy? - liczba miejsc: 15 rocznie - czas trwania: 9-12 miesięcy (możliwość dopasowania do specyfiki ścieżki rotacyjnej) - termin rekrutacji: październik, listopad - uczestnicy: studenci IV-V roku, absolwenci, praktykanci BRE - forma zatrudnienia: umowa o pracę (1 FTE) Proces rekrutacjiWarunki - rozmowa kwalifikacyjna - akcje rekrutacyjne o charakterze konkursu (case competition, gry symulacyjne) Odpowiadających poszukiwanemu profilowi kompetencyjnemu, ale także… Ludzi zaangażowanych. Zorientowanych na współpracę. Nie zamykających się w autystycznym świecie własnych zadań i opinii, poszukujących innych punktów widzenia. Ludzi rzetelnych, wywiązujących się z podjętych zobowiązań. Nie unikających odpowiedzialności. Elastycznych - umiejętnie adaptujących się do zmieniających się warunków. Poszukujących nowych możliwości i rozwiązań. Ludzi z pasją osiągnięć i skuteczności. Koncentrujących się na efektach działań i niezłomnie poszukujących sposobów ich realizacji.

5 Praktyka a staż – różnice Umowa o pracę Elastycznie program (możliwość pracy w niepełnym wymiarze etatu) Maksymalna długość programu to 12 miesięcy Cały okres praktyki w jednej jednostce Główny cel to wsparcie j.o. w aktualnie realizowanych zadaniach Umowa o pracę Pełen etat Od 9 do 12 miesięcy (3 – 4 miesiące w jednej j.o.) Rotacyjnie w co najmniej 3 różnych j.o. Jak najlepsze poznanie banku z perspektywy zadań wykonywanych w różnych j.o., promowanie wewnętrznej mobilności PraktykaStaż


Pobierz ppt "1 Program Rozwoju Młodych Talentów (PRMT). Program Rozwoju Młodych Talentów - wstęp Program Rozwoju Młodych Talentów to, ciekawa, zaplanowana ścieżka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google