Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pod względem występowania próchnicy Polska zajmuje drugie miejsce w Europie. Z tego powodu uważam, że warto poruszyć ten problem. Dlatego organizuje akcje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pod względem występowania próchnicy Polska zajmuje drugie miejsce w Europie. Z tego powodu uważam, że warto poruszyć ten problem. Dlatego organizuje akcje."— Zapis prezentacji:

1 Pod względem występowania próchnicy Polska zajmuje drugie miejsce w Europie. Z tego powodu uważam, że warto poruszyć ten problem. Dlatego organizuje akcje.

2 UŚMIECH MOIM WIZERUNKIEM

3 Budowa jamy ustnej Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu stałym ma 32 zęby (16 w żuchwie i 16 w szczęce)- 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i12 trzonowych Siekacze służą do odgryzania kęsów, kły do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmu, a przedtrzonowe i zęby trzonowe do jego miażdżenia.

4 Prawidłowa higiena jamy ustnej
Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów? Szczoteczkę należy wymieniać wtedy, gdy pojawią się na niej pierwsze oznaki zużycia, lecz nie rzadziej niż co 2 miesiące.  Jak należy prawidłowo szczotkować zęby? Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty. Większość osób myje zęby dużo krócej. Prawidłowe czyszczenie zębów polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych pociągnięć szczoteczką, przy szczególnym uwzględnieniu linii dziąseł, trudno dostępnych zębów tylnych.

5 Dlaczego należy szczotkować język?
Jak wynika z badań, myjąc zęby a następnie płucząc jamę ustną nie eliminujemy wielu bakterii, które umiejscawiają się właśnie na powierzchni języka. Grzbiet języka jest jednym z głównych siedlisk drobnoustrojów w jamie ustnej i źródłem ich rozsiewania, szczególnie gdy pokryty jest nalotem.  Nitkowanie i płukanie zębów. Nitkowanie powinno być naszym codziennym nawykiem, stosowanym po każdym posiłku. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że spożywany pokarm nie zalega nam w przestrzeniach międzyzębowych.  Nitkowanie z kolei należy uzupełniać płukaniem zębów płynem.

6 Żucie gumy Z przeprowadzonych przez naukowców badań wynika, że żucie gumy pomaga skupić się na bieżących czynnościach, łagodzi napięcie mięśniowe, a tym samym rozluźnia, redukuje stres i pomaga się zrelaksować. Żucie gumy zmniejsza napięcie, a zwiększa czujność i koncentrację, przez co więcej zapamiętujemy. Ale gumy nie należy żuć dłużej niż 10min. bo powoduje wrzody rzołądka.

7 Najczęstsze choroby zębów
Niestosowanie wyżej wymienionych zasad higieny jamy ustnej może prowadzić do wielu chorób. Stomatolog to dla większości ludzi najbardziej przerażający lekarz. 

8 Próchnica To najczęstsza choroba zębów. Szacuje się, że dotyczy 96 %Polaków. Próchnica to choroba bakteryjna, atakująca tkanki twarde zęba. Aby doszło do jej rozwoju niezbędne są czynniki - bakterie, cukry, podatność zębów i czas. Leczenie polega na usunięciu zarażonej tkanki zęba i wypełnieniu ubytku. W przypadku, gdy próchnica zaatakuje głębsze warstwy zęba, najczęściej niezbędne jest leczenie kanałowe.

9 Ropień Ograniczone ropne ognisko zapalne - czyli ropień, może pojawić się niemal wszędzie. Także w jamie ustnej.   Zazwyczaj rozwija się bardzo szybko - w jeden dwa dni - i jest bolesna. Zdarza się jednak, że ropień nie boli i wówczas łatwo zmianę przegapić. Przechodzi wówczas w formę przewlekłą, a rozwijająca się infekcja dociera do kolejnych tkanek, uszkadzając je. Niezbędne jest leczenie stomatologiczne, czasem nawet usunięcie zęba lub interwencja chirurga.

10 Paradontoza Zapalenie przyzębia - zwane paradontozą - to bardzo poważna choroba, która w konsekwencji może prowadzić do wypadania zębów. Początkiem choroby jest kamień nazębny, zbierający się pod dziąsłami i żyjące na nim bakterie. Brak dostatecznej higieny własnej i usuwania złogów w gabinecie dentystycznym, prowadzi do zapalenia dziąseł. Stają się one nabrzmiałe, zaczerwienione i bolesne. Podczas szczotkowania dochodzi do krwawienia.   

11 Zapalenie miazgi Zapalenie miazgi może mieć różne przyczyny - od przeciążenia zęba przez wielokrotne zabiegi stomatologiczne i nieszczelne wypełnienia, po urazy mechaniczne. Jednak najczęściej jest efektem nieleczonej próchnicy. Zapalenie miazgi daje o sobie znać silnym bólem zęba. Może też pojawić się obrzęk dziąsła otaczającego ząb. Takie objawy powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza. Zlekceważenie zapalenia miazgi może spowodować rozprzestrzenienie się ogniska bakteryjnego na kość.

12 Zgorzel Zlekceważenie zapalenia miazgi i zaniechanie przeprowadzenia leczenia kanałowego prowadzi do bardzo poważnej dolegliwości, jaką jest zgorzel.  W konsekwencji zapalnie miazgi dochodzi do jej martwicy. Martwa tkanka, na skutek działania bakterii beztlenowych, ulega procesowi rozkładu, którego efektem jest zgorzel - czyli silny stan zapalny, mogący mieć bardzo poważne skutki

13 Nadwrażliwość zębów Nadwrażliwość zębów może oznaczać silny ból i często wpływa na codzienne czynności, takie jak jedzenie, picie i szczotkowanie zębów. Dwie główne rozpoznane przyczyny nadwrażliwości zębów  to utrata szkliwa i cofnięte dziąsła.  Powodem może : Zbyt mocne szczotkowanie:  Zbyt mocne szczotkowanie lub używanie szczoteczki z twardym włosiem może z czasem spowodować cofnięcie się dziąseł. Kwaśne jedzenie. W celu zmniejszenia nadwrażliwości zębów i utraty szkliwa, Twój dentysta może zalecić używanie szczoteczki do zębów z miękkim włosiem lub pasty do zębów wrażliwych.

14 Choroby które powodują zepsute zęby.
Nowotwory Zły stan dziąseł i związana z tym utrata zębów może zwiększać ryzyko zachorowania na wiele rodzajów raka. Zawał Infekcje bakteryjne w jamie ustnej specjaliści uznali za poważny czynnik powodujący zachorowania na serce. Płuca Dbanie o zdrowie jamy ustnej, w tym zębów i dziąseł, zmniejsza ryzyko infekcji układu oddechowego (m.in. zapalenia płuc lub oskrzeli) 

15 DZIĘKUJE ZA OBEJRZENIE
Wykonała: Natalia Strojny Kl. II d


Pobierz ppt "Pod względem występowania próchnicy Polska zajmuje drugie miejsce w Europie. Z tego powodu uważam, że warto poruszyć ten problem. Dlatego organizuje akcje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google