Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu stałym ma 32 zęby (16 w żuchwie i 16 w szczęce)- 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i12 trzonowych Siekacze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu stałym ma 32 zęby (16 w żuchwie i 16 w szczęce)- 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i12 trzonowych Siekacze."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu stałym ma 32 zęby (16 w żuchwie i 16 w szczęce)- 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i12 trzonowych Siekacze służą do odgryzania kęsów, kły do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmu, a przedtrzonowe i zęby trzonowe do jego miażdżenia.

4

5

6

7

8 To najczęstsza choroba zębów. Szacuje się, że dotyczy 96 %Polaków. Próchnica to choroba bakteryjna, atakująca tkanki twarde zęba. Aby doszło do jej rozwoju niezbędne są czynniki - bakterie, cukry, podatność zębów i czas. Leczenie polega na usunięciu zarażonej tkanki zęba i wypełnieniu ubytku. W przypadku, gdy próchnica zaatakuje głębsze warstwy zęba, najczęściej niezbędne jest leczenie kanałowe.

9 Ograniczone ropne ognisko zapalne - czyli ropień, może pojawić się niemal wszędzie. Także w jamie ustnej. Zazwyczaj rozwija się bardzo szybko - w jeden dwa dni - i jest bolesna. Zdarza się jednak, że ropień nie boli i wówczas łatwo zmianę przegapić. Przechodzi wówczas w formę przewlekłą, a rozwijająca się infekcja dociera do kolejnych tkanek, uszkadzając je. Niezbędne jest leczenie stomatologiczne, czasem nawet usunięcie zęba lub interwencja chirurga.

10 Zapalenie przyzębia - zwane paradontozą - to bardzo poważna choroba, która w konsekwencji może prowadzić do wypadania zębów. Początkiem choroby jest kamień nazębny, zbierający się pod dziąsłami i żyjące na nim bakterie. Brak dostatecznej higieny własnej i usuwania złogów w gabinecie dentystycznym, prowadzi do zapalenia dziąseł. Stają się one nabrzmiałe, zaczerwienione i bolesne. Podczas szczotkowania dochodzi do krwawienia.

11 Zapalenie miazgi może mieć różne przyczyny - od przeciążenia zęba przez wielokrotne zabiegi stomatologiczne i nieszczelne wypełnienia, po urazy mechaniczne. Jednak najczęściej jest efektem nieleczonej próchnicy. Zapalenie miazgi daje o sobie znać silnym bólem zęba. Może też pojawić się obrzęk dziąsła otaczającego ząb. Takie objawy powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza. Zlekceważenie zapalenia miazgi może spowodować rozprzestrzenienie się ogniska bakteryjnego na kość.

12 Zlekceważenie zapalenia miazgi i zaniechanie przeprowadzenia leczenia kanałowego prowadzi do bardzo poważnej dolegliwości, jaką jest zgorzel. W konsekwencji zapalnie miazgi dochodzi do jej martwicy. Martwa tkanka, na skutek działania bakterii beztlenowych, ulega procesowi rozkładu, którego efektem jest zgorzel - czyli silny stan zapalny, mogący mieć bardzo poważne skutki

13 Nadwrażliwość zębów może oznaczać silny ból i często wpływa na codzienne czynności, takie jak jedzenie, picie i szczotkowanie zębów. Dwie główne rozpoznane przyczyny nadwrażliwości zębów to utrata szkliwa i cofnięte dziąsła. Powodem może : Zbyt mocne szczotkowanie: Zbyt mocne szczotkowanie lub używanie szczoteczki z twardym włosiem może z czasem spowodować cofnięcie się dziąseł. Kwaśne jedzenie. W celu zmniejszenia nadwrażliwości zębów i utraty szkliwa, Twój dentysta może zalecić używanie szczoteczki do zębów z miękkim włosiem lub pasty do zębów wrażliwych.

14 Nowotwory Zły stan dziąseł i związana z tym utrata zębów może zwiększać ryzyko zachorowania na wiele rodzajów raka. Zawał Infekcje bakteryjne w jamie ustnej specjaliści uznali za poważny czynnik powodujący zachorowania na serce. Płuca Dbanie o zdrowie jamy ustnej, w tym zębów i dziąseł, zmniejsza ryzyko infekcji układu oddechowego (m.in. zapalenia płuc lub oskrzeli)

15


Pobierz ppt "Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu stałym ma 32 zęby (16 w żuchwie i 16 w szczęce)- 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i12 trzonowych Siekacze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google