Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

T OLERANCJA RELIGIJNA DROGĄ DO POKOJU W PRZYSZŁOŚCI Projekt Comenius 2011 - 2013.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "T OLERANCJA RELIGIJNA DROGĄ DO POKOJU W PRZYSZŁOŚCI Projekt Comenius 2011 - 2013."— Zapis prezentacji:

1 T OLERANCJA RELIGIJNA DROGĄ DO POKOJU W PRZYSZŁOŚCI Projekt Comenius 2011 - 2013

2 CO TO JEST COMENIUS? To grupa programów wchodzących w skład europejskiego projektu Uczenie się przez całe życie nadzorowanego i finansowanego przez Komisję Europejską. W skład projektu Comenius wchodzą: Partnerskie projekty szkół: wielostronne i dwustronne, Partnerskie Projekty Regio, Asystentura Comeniusa, Mobilności Szkolnej Kadry Edukacyjnej, Wyjazdy Indywidualne Uczniów Wizyty przygotowawcze i seminaria kontaktowe

3 C O JEST CELEM PROJEKTU C OMENIUS ? Wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, Poprawa pod względem jakościowym i ilościowym partnerstw pomiędzy szkołami, czyli tzw. mobilności, Zwiększanie możliwości wzajemnego uczenia się, Wymiana najlepszych praktyk, Rozwijanie struktur współpracy międzynarodowej.

4 D LACZEGO T OLERANCJA R ELIGIJNA ? Temat tolerancji religijnej został przeze mnie wybrany pod wpływem obserwacji wydarzeń na świecie oraz coraz wyraźniej rysujących się antagonizmów pomiędzy religiami. Naszym celem było zapobieżenie kierowaniu się uprzedzeniom i stereotypom religijnym podczas wydawania własnych opinii na temat różnych grup religijnych. Chcieliśmy aby zastanawiając się nad źródłami konfliktów międzynarodowych nasi uczniowie nie osądzali na podstawie religii oraz pochodzenia.

5 S ZKOŁY PARTNERSKIE : LICEO SCIENTIFICO STATALE GALILEO GALILEI, CIVITAVECCHIA, WŁOCHY, CAROLUS CLUSIUS COLLEGE, ZWOLLE, HOLANDIA, CARLTON BOLLING COLLEGE, BRADFORD, WIELKA BRYTANIA, GIMNAZJUM NR 1 IM. ŚW. JANA BOSKO W WOLI.

6 C ELE PROJEKTU : Poznawanie poszczególnych religii oraz tradycji, obyczajów, świąt i innych istotnych elementów z nimi związanych, Nauka tolerancji względem odmienności, nie tylko religijnej, Poszerzanie wiedzy dotyczącej kultury, geografii i historii krajów partnerskich, Doskonalenie posługiwania się językiem angielskim podczas wykonywania zadań projektowych oraz komunikacji w projekcie, Wzrost umiejętności informatycznych, Doskonalenie umiejętności społecznych uczniów.

7 SPOTKANIA PARTNERSKIE ORAZ INNE DZIAŁANIA PROJEKTOWE

8 WOLA – LISTOPAD 2011

9 Podczas spotkania w Polsce: Uczniowie ze szkół partnerskich spotkali się po raz pierwszy, Przedstawiono prezentacje wszystkich szkół na temat swojej szkoły, miejscowości i regionu, Odwiedzano miejsca kultu religijnego, np. Jasna Góra, Wadowice, krakowski Kazimierz wraz z synagogą i żydowskim cmentarzem, Kaplicę Zygmuntowską na Wawelu oraz Kościół Mariacki, Odbyło się wiele działań integrujących grupę: rozgrywki sportowe, dyskoteka, dzień z rodziną goszczącą.

10 CIVITAVECCHIA – KWIECIEŃ 2012

11 W trakcie spotkania we Włoszech: Zaprezentowano historię krajów partnerskich przygotowaną przez każdą ze szkół, Odbyła się wycieczka do Rzymu, gdzie wszyscy uczestnicy spotkania zwiedzili Muzea Watykańskie wraz z Bazyliką św. Piotra, Meczet – największy we Włoszech, Synagogę i pozostałości rzymskiego getta oraz zabytki starożytnego Rzymu, Rozmawiano na temat religii katolickiej, prezentowano jej tradycje, święta oraz najistotniejsze aspekty wiary, Wszyscy skorzystali z wspaniałej pogody i delektowali się włoską kuchnią!

12 CZERWIEC 2012 – ODWIEDZANIE MIEJSC KULTU INNYCH RELIGII W POLSCE Spotkanie z proboszczem parafii ewangelickiej w Pszczynie i zwiedzanie kościoła, Wizyta w Centrum Muzułmańskim w Katowicach, udział w prelekcji na temat Islamu.

13 ZWOLLE – PAŹDZIERNIK 2012

14 Wizyta w Holandii: Przebiegała pod znakiem religii protestanckiej, Szkoły partnerskie przedstawiały przygotowane przez siebie filmy i prezentacje dotyczące religii obecnych w krajach partnerskich, Uczniowie rozmawiali na temat tolerancji religijnej, wpływu religii na życie codzienne mieszkańców krajów partnerskich, Uczestnicy spotkania odwiedzili Amsterdam oraz Delft.

15 WARSZTATY NA TEMAT TOLERANCJI RELIGIJNEJ – WOLA, STYCZEŃ 2013 Warsztaty były prowadzone przez imama z Centrum Muzułmańskiego w Katowicach.

16 BRADFORD – MARZEC 2013

17 Podczas spotkania w Wielkiej Brytanii: Uczniowie rozmawiali na temat religii Muzułmańskiej oraz zwiedzali miejsca kultu religijnego tj. meczet w Londynie, Katedra św. Pawła w Londynie, szkoła muzułmańska i meczet w Bradford, polski kościół w Bradford, Prezentowano typowe uprzedzenia i stereotypy na temat poszczególnych religii oraz omawiano ich wpływ na kształtowanie opinii publicznej, Uczestnicy spotkania złożyli wizytę w ratuszu w Bradford i spotkali się z władzami miasta.

18 EFEKTY PROJEKTU Poznanie przez uczniów innych religii niż ich własna, Poszerzanie horyzontów myślowych, wzrost postaw prospołecznych takich jak wzajemna akceptacja, tolerancja i zrozumienie, Doskonalenie umiejętności językowych i informatycznych, Udział w wyjazdach zagranicznych – spotkaniach partnerskich, Dodatkowe środki finansowe na zakup sprzętu i materiałów niezbędnych przy realizacji projektu, Kształtowanie umiejętności współpracy międzynarodowej oraz porozumienia pomiędzy młodymi ludźmi z różnych krajów Europy.

19 PRODUKTY KOŃCOWE PROJEKTU Strona internetowa: http://comeniustolerance2011.eu/ Broszura dotycząca tolerancji religijnej, CD przewodnik po religiach w krajach partnerskich projektu.

20 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "T OLERANCJA RELIGIJNA DROGĄ DO POKOJU W PRZYSZŁOŚCI Projekt Comenius 2011 - 2013."

Podobne prezentacje


Reklamy Google