Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wanda Korzeniowska (1883-1935, Lwów), Grajek podwórzowy, 1931, drzeworyt sztorcowy Tomasz Bewick do wykorzystania matrycy zastosował drewno.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wanda Korzeniowska (1883-1935, Lwów), Grajek podwórzowy, 1931, drzeworyt sztorcowy Tomasz Bewick do wykorzystania matrycy zastosował drewno."— Zapis prezentacji:

1 Wanda Korzeniowska (1883-1935, Lwów), Grajek podwórzowy, 1931, drzeworyt sztorcowy
Tomasz Bewick do wykorzystania matrycy zastosował drewno twarde i przecinane w poprzek słoja – drzeworyt sztorcowy. Klocek rytowana rylcami, które nie żłobiły drewna ale go nacinały, pozostawiając cienki i ostry ślad. Dzięki temu kreseczki mogły być bardzo delikatne, czego nie można było osiągnąć za pomocą dłutek i nożyków wykorzystywanych w drewnie miękkim i ciętym wzdłuż słojów. Najczęściej wykorzystywane drewno to bukszpan ze względu na twardą powierzchnię, można było ciąć rysunek we wszystkich kierunkach.

2 „ Kronika świata”( 1493 ) - Widok Wrocławia
Liber cronicarum – druk wydany w 1493 r. w norymberskiej oficynie wydawniczej Antona Kobergera z drzeworytniczymi ilustracjami pochodzącymi z pracowni Michała Wolgemuta i tekstem napisanym przez Hartmanna Schedla.

3 Widok Krakowa

4 Propozycje na zajęcia:
Ułożenie dowolnej kompozycji Ułożenie dowolnej kompozycji z wyciętych skrawków materiału, naklejonych następnie na kartkę z bloku technicznego. W ten sposób uczniowie uzyskują matrycę . Kolejnym etapem jest pomalowanie czarnym tuszem naklejonych elementów. Na koniec, na pomalowanej matrycy uczniowie starannie układają kartkę i gładząc delikatnie dłońmi odciskają ślady tuszu z powierzchni materiału - uzyskując w ten sposób odbitkę. Czynność odbijania mogą powtarzać aż do całkowitego braku efektu odbicia koloru.


Pobierz ppt "Wanda Korzeniowska (1883-1935, Lwów), Grajek podwórzowy, 1931, drzeworyt sztorcowy Tomasz Bewick do wykorzystania matrycy zastosował drewno."

Podobne prezentacje


Reklamy Google