Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1867-1935, polityk, marszałek polski ; od 1906. Przywódca PPS-Frakcji Rewolucyjnej, 1914 zał. POW, Legionów Polski. (Komendant I Brygady). 1918 Tymczasowy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1867-1935, polityk, marszałek polski ; od 1906. Przywódca PPS-Frakcji Rewolucyjnej, 1914 zał. POW, Legionów Polski. (Komendant I Brygady). 1918 Tymczasowy."— Zapis prezentacji:

1

2 1867-1935, polityk, marszałek polski ; od 1906. Przywódca PPS-Frakcji Rewolucyjnej, 1914 zał. POW, Legionów Polski. (Komendant I Brygady). 1918 Tymczasowy Naczelnik Państwa, Polski, Zwierzchnik sił zbrojnych. Zainicjował tzw. Wyprawę kijowską (wojna pol.-radz.) 1919-1920. 1926 dokonał zamachu stanu zapoczątkowującego okres rządów sanacji 1926-1928.

3 Ziemią rodzinną Józefa Klemensa Piłsudskiego była Litwa. Urodził się 5 grudnia 1867r. W Żułowie, majątku Piłsudzkich leżącym na północ od Wilna. Rodzice: Józef Wincenty i Maria z Billewiczów pobrali się kwietnia 1863r.,w czasie powstania styczniowego. Ojciec przyszłego Marszałka był wówczas komisarzem Rządu Narodowego w powiecie Romańskim.

4 W 1885 r. Józef Piłsudski zdał egzaminy maturalne.Na świadectwie zapisano, że,,sprawowanie jego było na ogół celujące, sprawność w uczęszczaniu na lekcje i ich przygotowaniu, a także wypełnianiu prac pisemnych dostatecznie, pilność dostateczna i zainteresowanie we wszystkich przedmiotach dostateczne

5 Do Wilna z Syberii Piłsudski w lipcu 1892 r. Po Kilku miesiącach wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej ( PPS ), stając się niebawem jej przywódcą. W zaborze rosyjskim, tak jak w całej Rosji, działalność polityczna była zabroniona, toteż,,towarzysz Wiktora (takiego pseudonimu używał) został spiskowcem.

6 Piłsudskiemu, który w kwietniu 1900 r. znalazł się w słynnym X Pawilonie warszawskiej Cytadeli, gdzie przebywali więźniowie polityczni, groził sąd wojenny. Oskarżono go nie tylko o redagowanie i drukowanie,,Robotnika, ale też o udział w zamachach na szpiegów których carska ochrona kierowała do PPS. Przed więzieniem pojawiła się realna perspektywa długoletniej katorgi, a nawet szubienicy.

7 W 1904 r. carska Rosja wdała się w wojnę z Japonią. Liczyła na szybkie i efektowne zwycięstwo, tym czasem kolejne starcia przynosiły jej armii coraz większe klęski. PPS, która traktowała Rosję jako największego wroga sprawy Polskiej, zamierzała wykorzystać te sytuację. Działacze ze ścisłego kierownictwa partii, na czele z Piłsudskim postanowili nawiązać z Japończykami współprace, by uzyskać do nich fundusze na przygotowanie powstania narodowego.

8 W styczniu 1905 r. wybuchła w Rosji rewolucja. Szczególnie dramatycznie przebiegała na ziemiach polskich znajdujących się pod panowaniem cara –przez miasta dawnego Królestwa Kongresowego czyli o polską szkołę. Skupieni wokół Piłsudskiego działacze PPS sytuację tę zamierzali wykorzystać do wywołania kolejnego po styczniowym antyrosyjskiego powstania.

9 Celem, do jakiego Piłsudski stale dążył, była niepodległa Polska. Droga ku temu nie była łatwa, wymagała bowiem wchodzenia w czasowe sojusze z siłami, które pragnęły osiągnąć własne korzyści. Pierwsze próby kontaktu miały miejsce wczesną jesienią 1906 r.,ale do ściślejszej współpracy doszło w dwa lata później, kiedy coraz bardziej prawdopodobny stawał się wybuch I wojny światowej.

10 W dniu w którym Austro-Węgry wypowiedziały Wojnę Rosji, 6 sierpnia 1914 r., Piłsudski mógł rozpocząć realizację swoich planów. Dowodzona przez Tadeusza Kasprzyckiego kompania kadrowa wczesnym rankiem przekroczyła granicę dawnego Królestwa Kongresowego. Z nią ruszyły kolejne oddziały strzeleckie. Piłsudski wyprawiał w bój tych pierwszych od czasu powstania styczniowego polskich żołnierzy, bo nie chciał dopuścić,do powstania antyrosyjskiego.

11 Przygotował: Adrian Ch. kl.VI c


Pobierz ppt "1867-1935, polityk, marszałek polski ; od 1906. Przywódca PPS-Frakcji Rewolucyjnej, 1914 zał. POW, Legionów Polski. (Komendant I Brygady). 1918 Tymczasowy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google