Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Józef Klemens piłsudski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Józef Klemens piłsudski"— Zapis prezentacji:

1 Józef Klemens piłsudski

2 Józef Klemens Piłsudski
, polityk, marszałek polski ; od Przywódca PPS-Frakcji Rewolucyjnej , 1914 zał. POW, Legionów Polski. (Komendant I Brygady) Tymczasowy Naczelnik Państwa, Polski, Zwierzchnik sił zbrojnych. Zainicjował tzw. Wyprawę kijowską (wojna pol.-radz.) dokonał zamachu stanu zapoczątkowującego okres rządów sanacji

3 Chłopięce Lata Ziemią rodzinną Józefa Klemensa Piłsudskiego była Litwa. Urodził się 5 grudnia 1867r. W Żułowie, majątku Piłsudzkich leżącym na północ od Wilna. Rodzice: Józef Wincenty i Maria z Billewiczów pobrali się kwietnia 1863r. ,w czasie powstania styczniowego. Ojciec przyszłego Marszałka był wówczas komisarzem Rządu Narodowego w powiecie Romańskim.

4 Zesłany na Syberię W 1885 r. Józef Piłsudski zdał egzaminy maturalne .Na świadectwie zapisano, że ,,sprawowanie jego było na ogół celujące, sprawność w uczęszczaniu na lekcje i ich przygotowaniu, a także wypełnianiu prac pisemnych dostatecznie, pilność dostateczna i zainteresowanie we wszystkich przedmiotach dostateczne”

5 W kręgu ,,ludzi podziemnych”
Do Wilna z Syberii Piłsudski w lipcu 1892 r. Po Kilku miesiącach wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej ( PPS ), stając się niebawem jej przywódcą. W zaborze rosyjskim, tak jak w całej Rosji, działalność polityczna była zabroniona, toteż ,,towarzysz Wiktora” (takiego pseudonimu używał) został spiskowcem.

6 Więzień cytadeli Piłsudskiemu, który w kwietniu 1900 r. znalazł się w słynnym X Pawilonie warszawskiej Cytadeli, gdzie przebywali więźniowie polityczni, groził sąd wojenny. Oskarżono go nie tylko o redagowanie i drukowanie ,,Robotnika” , ale też o udział w zamachach na szpiegów których carska ochrona kierowała do PPS. Przed więzieniem pojawiła się realna perspektywa długoletniej katorgi , a nawet szubienicy.

7 Między Polską a Japonią
W 1904 r. carska Rosja wdała się w wojnę z Japonią. Liczyła na szybkie i efektowne zwycięstwo , tym czasem kolejne starcia przynosiły jej armii coraz większe klęski. PPS, która traktowała Rosję jako największego wroga sprawy Polskiej, zamierzała wykorzystać te sytuację . Działacze ze ścisłego kierownictwa partii , na czele z Piłsudskim postanowili nawiązać z Japończykami współprace, by uzyskać do nich fundusze na przygotowanie powstania narodowego.

8 Starzy i młodzi W styczniu 1905 r. wybuchła w Rosji rewolucja. Szczególnie dramatycznie przebiegała na ziemiach polskich znajdujących się pod panowaniem cara –przez miasta dawnego Królestwa Kongresowego czyli o polską szkołę. Skupieni wokół Piłsudskiego działacze PPS sytuację tę zamierzali wykorzystać do wywołania kolejnego po styczniowym antyrosyjskiego powstania.

9 Współpracownik austriackiego wywiadu
Celem, do jakiego Piłsudski stale dążył, była niepodległa Polska. Droga ku temu nie była łatwa, wymagała bowiem wchodzenia w czasowe sojusze z siłami, które pragnęły osiągnąć własne korzyści . Pierwsze próby kontaktu miały miejsce wczesną jesienią 1906 r. ,ale do ściślejszej współpracy doszło w dwa lata później , kiedy coraz bardziej prawdopodobny stawał się wybuch I wojny światowej .

10 Legionowe boje W dniu w którym Austro-Węgry wypowiedziały Wojnę Rosji, 6 sierpnia 1914 r., Piłsudski mógł rozpocząć realizację swoich planów. Dowodzona przez Tadeusza Kasprzyckiego kompania kadrowa wczesnym rankiem przekroczyła granicę dawnego Królestwa Kongresowego. Z nią ruszyły kolejne oddziały strzeleckie . Piłsudski wyprawiał w bój tych pierwszych od czasu powstania styczniowego polskich żołnierzy , bo nie chciał dopuścić ,do powstania antyrosyjskiego.

11 Przygotował: Adrian Ch. kl.VI c


Pobierz ppt "Józef Klemens piłsudski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google