Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poszukiwanie i kolekcjonowanie drzew i krzewów to fantastyczne zajęcie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poszukiwanie i kolekcjonowanie drzew i krzewów to fantastyczne zajęcie"— Zapis prezentacji:

1 Poszukiwanie i kolekcjonowanie drzew i krzewów to fantastyczne zajęcie
Poszukiwanie i kolekcjonowanie drzew i krzewów to fantastyczne zajęcie. Nie tylko wzbogaca naszą wiedzę, ale jest wspaniałą przygodą. Można czerpać radość z odkrywania tajemnic roślin. Jest to dla nas przeżycie, dzięki tej pracy bliżej poznajemy przyrodę. My młodzi badacze ze Szkoły Podstawowej we Wnorach – Kużelach super się bawimy. A może i Was zachęcimy do badania tajemnic naszej pięknej przyrody. Pozdrawiamy! „ „Mali obserwatorzy przyrody”- grupa I

2 Przedstawiamy album multimedialny „Drzewa i krzewy naszej okolicy’’

3 Pod opieką pani Marioli Grabowskiej
Album wykonali uczniowie klas II – III w ramach projektu „Mała szkoła - duże szanse” Pod opieką pani Marioli Grabowskiej

4 To my mali obserwatorzy przyrody.
Bartosz Kamiński Paweł Pruszkowski Ewa Wnorowska Szymon Choiński Eliza Bagińska Kordian Zamrzycki

5 Dnia 7. X. 2013r. fotografoliśmy drzewa i krzewy
Dnia 7.X.2013r. fotografoliśmy drzewa i krzewy. Chcemy zaprezentować Wam wyniki naszej pracy. Oto niektóre gatunki drzew i krzewów jakie występują w naszej okolicy. Rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny sosnowatych, który obejmuje około 35 gatunków. Występuje na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej. W warunkach ekstremalnych (braku innego pożywienia) świerk może służyć jako tymczasowe źródło pokarmu. Pod korą właściwą znajduje się stosunkowo pożywna i jadalna miazga. Szkoły przetrwania rekomendują spożywanie jej w okresie wiosny, gdy znajdują się w niej większe ilości żywicy. Z igliwia zawierającego witaminę C można przygotować gorący napój zalewając go wrzątkiem Świerk

6 Liść i owoc świerku

7 To my. Mali obserwatorzy przyrody
To my! Mali obserwatorzy przyrody. Stoimy pod lipą, która rośnie obok naszej szkoły. Jak zauważyliście jesteśmy bardzo malutcy, ponieważ jest to ogromne drzewo. Są to drzewa dość długowieczne. W Polsce najbardziej okazałe drzewa tego rodzaju rosną w woj. śląskie i woj. łódzkie). Kwiaty są zwykle pachnące i miododajne. Rośliny lecznicze: do leczenia dawniej używano nie tylko kwiatów lecz również kory i liści. Kwiatostan zawiera olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP. Napar z kwiatów lipy działa napotnie i przeciwgorączkowo, moczopędnie, sokopędnie, uspokajająco oraz przeciwskurczowo. Łagodzi także kaszel.

8 W okolicach naszej szkoły rośnie krzew o nazwie pigwowiec, prezentuje go Eliza Bagińska.

9 A tak wyglądają owoce pigwowca..
Pigwowiec japoński jest ciernistym krzewem osiągającym wysokość, w zależności od gatunku m. Ma jajowate, opadające na zimę liście z dużymi przylistkami. Owoce pigwowca przypominają kształtem i wielkością małe jabłka. Są żółte lub zielone i nakrapiane. Jego owoce pachną jak cytrynki. A jakie są smaczne?! Powąchajcie sami jak pachną!

10 Hej. Hej. Poznajecie nas. Tuż w okolicach naszej szkoły rośnie klon
Hej ! Hej ! Poznajecie nas! Tuż w okolicach naszej szkoły rośnie klon. Widać go za nami.

11 Tu widać wyraźniej jak wygląda liść i owoc klonu.
W Polsce jest najpospolitszy z krajowych gatunków swego rodzaju, występuje powszechnie na całym niżu i w niższych położeniach górskich na całym terenie kraju. Drzewo dorastające do 20–30 metrów, posiadające szeroki, okrągły pień o korowinie na starszych okazach, drobno, podłużnie spękanej, rzadko łuszczącej się łuskami. Korona rozłożysta. Liście z ostrymi ząbkami, dłoniaste, owoce drzewa przypominają skrzydełka.

12 A to kochani widzowie krzew o nazwie cis pospolity
A to kochani widzowie krzew o nazwie cis pospolity. Rośnie w naszym pięknym ogrodzie przyszkolnym.

13 Cis pospolity Drzewo, o wysokości zwykle do 15 m, lub krzew o wysokości do 3-4 m. Formy krzewiaste pojawiają się najczęściej w wyniku wczesnej straty pędu wierzchołkowego i zastąpienia go kilkoma innymi. Zimozielone igły, spłaszczone, o długości cm, lekko wygięte, niekłujące, miękkie, osadzone na krótkim, cienkim ogonku. Górna strona - ciemnozielona, błyszcząca, spodnia - znacznie jaśniejsza, matowa. Bez zapachu. Igły na pędzie rozłożone dwustronnie grzebieniasto lub skrętolegle. U niektórych gatunków charakterystyczne czerwone owoce.

14 Popularnym drzewem naszej okolicy jest dąb bezszypułkowy
Kora cieńsza i drobniej popękana. Liście z dużą ilością dość symetrycznych, tępych klap, posiadają klinowato zbiegającą nasadę i dłuższy ogonek (1-2cm). Żołędzie siedzące lub na bardzo krótkich i grubych szypułkach, ciemnobrunatne, nie posiadają podłużnych pasków. Mimo, że dąb bezszypułkowy ustępuje nieco rozmiarami szypułkowemu, to jednak w Europie co najmniej dwa rekordy wysokości należą właśnie do dębu bezszypułkowego; wynoszą one 47m (Francja) i 44m (Niemcy).

15 Popularne drzewo, które rośnie w okolicy szkoły, to jarzębina .

16 A teraz kilka zadań o drzewie, które ma piękne, czerwone korale.
Jarząb pospolity, jarząb zwyczajny, jarzębina – gatunek drzewa należący do rodziny różowatych. Występuje w Europie. W Polsce pospolity na całym obszarze: lasy, zarośla, miedze. Jarzębina jest bardzo tolerancyjna pod względem wymagań środowiskowych. Jednak najlepiej się czuje w silnie nasłonecznionych miejscach i na glebach przepuszczalnych a nawet piaszczystych. Drzewo to jest odporne na zanieczyszczenia. Owoce są pożywieniem ptaków (gil, drozd, jemiołuszka, jarząbek) oraz zwierząt leśnych (sarna, borsuk). Są używane w postaci przetworów, cenione są w kuchni i przetwórstwie. Zawierają dwukrotnie więcej karotenu niż marchew oraz alkaloid sorbinę, który nadaje im gorzki smak. Wyrabia się z nich jarzębiak, soki, dżemy, marmoladę, syropy, mus. Po usmażeniu z jabłkami stanowią doskonały dodatek do mięs.

17 Ten piękny krzew też rośnie tuż przy szkole
Ten piękny krzew też rośnie tuż przy szkole. Jego nazwa to berberys pospolity. Gatunek krzewu należący do rodziny berberysowatych o wysokości 3 metrów.. Znany też jako: kwaśnica pospolita, kwaśniec. Dawniej berberys występował pospolicie w stanie naturalnym na całym obszarze Polski. Rósł na miedzach, zboczach, w zaroślach i na brzegach lasów.

18 A tu przedstawiamy fotografie kasztanowca zwyczajnego, jego liść, kwiat i owoc.

19 Kilka zdań o pięknym drzewie, które obsypuje się białymi kwiatami w maju. Uprawiany jest w niemal całej Europie, w tym także w Polsce. Inaczej nazywany: kasztanowiec koński, kasztan dziki, kasztan gorzki. Liście dłoniasto złożone z 5 do 7 wydłużonych, jajowatych listków. Jego owoce nazywane kasztanami, kolczaste torebki o średnicy do 6 cm, zawierające 1-3 nasion. Owocuje we wrześniu i październiku. Bogate są w skrobię i często służą jako pokarm dla zwierząt łownych, np. saren, jeleni, dzików. Kasztanowiec ma właściwości lecznicze. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, rozkurczająco, przeciwkrwotocznie, uszczelnia naczynia krwionośne. Stosowana na przewlekły nieżyt jamy nosowo - gardłowej, ostre bóle odbytu, stałe bóle w okolicy krzyża, lędźwi i bioder; obrzęki nóg.

20 Dziękujemy za uwagę. Bądźcie dobrymi obserwatorami przyrody!!! Pa!Pa!


Pobierz ppt "Poszukiwanie i kolekcjonowanie drzew i krzewów to fantastyczne zajęcie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google