Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poszukiwanie i kolekcjonowanie drzew i krzewów to fantastyczne zajęcie. Nie tylko wzbogaca naszą wiedzę, ale jest wspaniałą przygodą. Można czerpać radość

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poszukiwanie i kolekcjonowanie drzew i krzewów to fantastyczne zajęcie. Nie tylko wzbogaca naszą wiedzę, ale jest wspaniałą przygodą. Można czerpać radość"— Zapis prezentacji:

1 Poszukiwanie i kolekcjonowanie drzew i krzewów to fantastyczne zajęcie. Nie tylko wzbogaca naszą wiedzę, ale jest wspaniałą przygodą. Można czerpać radość z odkrywania tajemnic roślin. Jest to dla nas przeżycie, dzięki tej pracy bliżej poznajemy przyrodę. My młodzi badacze ze Szkoły Podstawowej we Wnorach – Kużelach super się bawimy. A może i Was zachęcimy do badania tajemnic naszej pięknej przyrody. Pozdrawiamy! Mali obserwatorzy przyrody- grupa I

2 Przedstawiamy album multimedialny Drzewa i krzewy naszej okolicy

3 Album wykonali uczniowie klas II – III w ramach projektu Mała szkoła - duże szanse Pod opieką pani Marioli Grabowskiej

4 1. Bartosz Kamiński 2. Paweł Pruszkowski 3. Ewa Wnorowska 4. Szymon Choiński 5. Eliza Bagińska 6. Kordian Zamrzycki To my mali obserwatorzy przyrody.

5 Dnia 7.X.2013r. fotografoliśmy drzewa i krzewy. Chcemy zaprezentować Wam wyniki naszej pracy. Oto niektóre gatunki drzew i krzewów jakie występują w naszej okolicy. Świerk Rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny sosnowatych, który obejmuje około 35 gatunków. Występuje na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej. W warunkach ekstremalnych (braku innego pożywienia) świerk może służyć jako tymczasowe źródło pokarmu. Pod korą właściwą znajduje się stosunkowo pożywna i jadalna miazga. Szkoły przetrwania rekomendują spożywanie jej w okresie wiosny, gdy znajdują się w niej większe ilości żywicy. Z igliwia zawierającego witaminę C można przygotować gorący napój zalewając go wrzątkiem

6 Liść i owoc świerku

7 To my! Mali obserwatorzy przyrody. Stoimy pod lipą, która rośnie obok naszej szkoły. Jak zauważyliście jesteśmy bardzo malutcy, ponieważ jest to ogromne drzewo. Są to drzewa dość długowieczne. W Polsce najbardziej okazałe drzewa tego rodzaju rosną w woj. śląskie i woj. łódzkie). Kwiaty są zwykle pachnące i miododajne. Rośliny lecznicze: do leczenia dawniej używano nie tylko kwiatów lecz również kory i liści. Kwiatostan zawiera olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP. Napar z kwiatów lipy działa napotnie i przeciwgorączkowo, moczopędnie, sokopędnie, uspokajająco oraz przeciwskurczowo. Łagodzi także kaszel.

8 W okolicach naszej szkoły rośnie krzew o nazwie pigwowiec, prezentuje go Eliza Bagińska.

9 A tak wyglądają owoce pigwowca.. Pigwowiec japoński jest ciernistym krzewem osiągającym wysokość, w zależności od gatunku 1 - 2 m. Ma jajowate, opadające na zimę liście z dużymi przylistkami. Owoce pigwowca przypominają kształtem i wielkością małe jabłka. Są żółte lub zielone i nakrapiane. Jego owoce pachną jak cytrynki. A jakie są smaczne?! Powąchajcie sami jak pachną!

10 Hej ! Hej ! Poznajecie nas! Tuż w okolicach naszej szkoły rośnie klon. Widać go za nami.

11 W Polsce jest najpospolitszy z krajowych gatunków swego rodzaju, występuje powszechnie na całym niżu i w niższych położeniach górskich na całym terenie kraju. Drzewo dorastające do 20–30 metrów, posiadające szeroki, okrągły pień o korowinie na starszych okazach, drobno, podłużnie spękanej, rzadko łuszczącej się łuskami. Korona rozłożysta. Liście z ostrymi ząbkami, dłoniaste, owoce drzewa przypominają skrzydełka. Tu widać wyraźniej jak wygląda liść i owoc klonu.

12 A to kochani widzowie krzew o nazwie cis pospolity. Rośnie w naszym pięknym ogrodzie przyszkolnym.

13 Drzewo, o wysokości zwykle do 15 m, lub krzew o wysokości do 3-4 m. Formy krzewiaste pojawiają się najczęściej w wyniku wczesnej straty pędu wierzchołkowego i zastąpienia go kilkoma innymi. Zimozielone igły, spłaszczone, o długości 2 - 3 cm, lekko wygięte, niekłujące, miękkie, osadzone na krótkim, cienkim ogonku. Górna strona - ciemnozielona, błyszcząca, spodnia - znacznie jaśniejsza, matowa. Bez zapachu. Igły na pędzie rozłożone dwustronnie grzebieniasto lub skrętolegle. U niektórych gatunków charakterystyczne czerwone owoce. Cis pospolity

14 Popularnym drzewem naszej okolicy jest dąb bezszypułkowy Kora cieńsza i drobniej popękana. Liście z dużą ilością dość symetrycznych, tępych klap, posiadają klinowato zbiegającą nasadę i dłuższy ogonek (1-2cm). Żołędzie siedzące lub na bardzo krótkich i grubych szypułkach, ciemnobrunatne, nie posiadają podłużnych pasków. Mimo, że dąb bezszypułkowy ustępuje nieco rozmiarami szypułkowemu, to jednak w Europie co najmniej dwa rekordy wysokości należą właśnie do dębu bezszypułkowego; wynoszą one 47m (Francja) i 44m (Niemcy).

15 Popularne drzewo, które rośnie w okolicy szkoły, to jarzębina.

16 A teraz kilka zadań o drzewie, które ma piękne, czerwone korale. Jarząb pospolity, jarząb zwyczajny, jarzębina – gatunek drzewa należący do rodziny różowatych. Występuje w Europie. W Polsce pospolity na całym obszarze: lasy, zarośla, miedze. Jarzębina jest bardzo tolerancyjna pod względem wymagań środowiskowych. Jednak najlepiej się czuje w silnie nasłonecznionych miejscach i na glebach przepuszczalnych a nawet piaszczystych. Drzewo to jest odporne na zanieczyszczenia. Owoce są pożywieniem ptaków (gil, drozd, jemiołuszka, jarząbek) oraz zwierząt leśnych (sarna, borsuk). Są używane w postaci przetworów, cenione są w kuchni i przetwórstwie. Zawierają dwukrotnie więcej karotenu niż marchew oraz alkaloid sorbinę, który nadaje im gorzki smak. Wyrabia się z nich jarzębiak, soki, dżemy, marmoladę, syropy, mus. Po usmażeniu z jabłkami stanowią doskonały dodatek do mięs.

17 Ten piękny krzew też rośnie tuż przy szkole. Jego nazwa to berberys pospolity. Gatunek krzewu należący do rodziny berberysowatych o wysokości 3 metrów.. Znany też jako: kwaśnica pospolita, kwaśniec. Dawniej berberys występował pospolicie w stanie naturalnym na całym obszarze Polski. Rósł na miedzach, zboczach, w zaroślach i na brzegach lasów.

18 A tu przedstawiamy fotografie kasztanowca zwyczajnego, jego liść, kwiat i owoc.

19 Kilka zdań o pięknym drzewie, które obsypuje się białymi kwiatami w maju. Uprawiany jest w niemal całej Europie, w tym także w Polsce. Inaczej nazywany: kasztanowiec koński, kasztan dziki, kasztan gorzki. Liście dłoniasto złożone z 5 do 7 wydłużonych, jajowatych listków. Jego owoce nazywane kasztanami, kolczaste torebki o średnicy do 6 cm, zawierające 1-3 nasion. Owocuje we wrześniu i październiku. Bogate są w skrobię i często służą jako pokarm dla zwierząt łownych, np. saren, jeleni, dzików. Kasztanowiec ma właściwości lecznicze. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, rozkurczająco, przeciwkrwotocznie, uszczelnia naczynia krwionośne. Stosowana na przewlekły nieżyt jamy nosowo - gardłowej, ostre bóle odbytu, stałe bóle w okolicy krzyża, lędźwi i bioder; obrzęki nóg.

20 Dziękujemy za uwagę. Bądźcie dobrymi obserwatorami przyrody!!! Pa!Pa!


Pobierz ppt "Poszukiwanie i kolekcjonowanie drzew i krzewów to fantastyczne zajęcie. Nie tylko wzbogaca naszą wiedzę, ale jest wspaniałą przygodą. Można czerpać radość"

Podobne prezentacje


Reklamy Google