Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W Zatoce Karpentaria, Australia północna, od września do listopada, zaobserwowano niezwykłe, piękne zjawisko chmur w kształcie powoju.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W Zatoce Karpentaria, Australia północna, od września do listopada, zaobserwowano niezwykłe, piękne zjawisko chmur w kształcie powoju."— Zapis prezentacji:

1 W Zatoce Karpentaria, Australia północna, od września do listopada, zaobserwowano niezwykłe, piękne zjawisko chmur w kształcie powoju

2

3

4

5 Przy dobrej pogodzie, co rano, gdy wschodzi słońce widzimy chmury w kształcie fali, od 1,6 do 3,2 km wysokości i długości wypełniającej cały horyzont.  Poruszają się one z prędkością 40 kilometrów na godzinę.

6

7

8

9 Czasami istnieje kilka fal zawsze w kierunku ze wschodu na zachód
Czasami istnieje kilka fal  zawsze w kierunku  ze wschodu na zachód. Przyczyną jest zderzenie mas powietrza o różnych temperaturach.

10

11

12

13 We wczesnych godzinach porannych,  ciepłe, wilgotne powietrze, od morza, przesuwa się obok zimnych górnych warstw powietrza.  Pod koniec 2006 r. naukowcy z kilku krajów badali to zjawisko, które występuje w wielu miejscach na świecie. Zaobserwowano je też na katalońskim wybrzeżu Hiszpanii.

14

15

16

17 Zderzenie mas powietrza występuje w Hiszpanii, ale nie powoduje powstawania tej dziwnej chmury. Zjawisko to jest unikalne dla Australii.

18

19

20

21

22 Od 1989 roku, każdej wiosny, gdy zjawisko to zachodzi, lotniarze surfują w chmurach podobnie jak w falach oceanu.  Trzeba być ostrożnym, ponieważ fale wytwarzają silne turbulencje i może być niebezpiecznie.  Lecąc zygzakami można pokonać ponad 400 km

23

24

25

26 Por : J. Eduardo Juárez Herrera
Tłumaczenie: wost Por : J. Eduardo Juárez Herrera


Pobierz ppt "W Zatoce Karpentaria, Australia północna, od września do listopada, zaobserwowano niezwykłe, piękne zjawisko chmur w kształcie powoju."

Podobne prezentacje


Reklamy Google