Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W Zatoce Karpentaria, Australia północna, od września do listopada, zaobserwowano niezwykłe, piękne zjawisko chmur w kształcie powoju.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W Zatoce Karpentaria, Australia północna, od września do listopada, zaobserwowano niezwykłe, piękne zjawisko chmur w kształcie powoju."— Zapis prezentacji:

1

2 W Zatoce Karpentaria, Australia północna, od września do listopada, zaobserwowano niezwykłe, piękne zjawisko chmur w kształcie powoju

3

4

5

6 Przy dobrej pogodzie, co rano, gdy wschodzi słońce widzimy chmury w kształcie fali, od 1,6 do 3,2 km wysokości i długości wypełniającej cały horyzont. Poruszają się one z prędkością 40 kilometrów na godzinę.

7

8

9

10 Czasami istnieje kilka fal zawsze w kierunku ze wschodu na zachód. Przyczyną jest zderzenie mas powietrza o różnych temperaturach.

11

12

13

14 We wczesnych godzinach porannych, ciepłe, wilgotne powietrze, od morza, przesuwa się obok zimnych górnych warstw powietrza. Pod koniec 2006 r. naukowcy z kilku krajów badali to zjawisko, które występuje w wielu miejscach na świecie. Zaobserwowano je też na katalońskim wybrzeżu Hiszpanii.

15

16

17

18 Zderzenie mas powietrza występuje w Hiszpanii, ale nie powoduje powstawania tej dziwnej chmury. Zjawisko to jest unikalne dla Australii.

19

20

21

22

23 Od 1989 roku, każdej wiosny, gdy zjawisko to zachodzi, lotniarze surfują w chmurach podobnie jak w falach oceanu. Trzeba być ostrożnym, ponieważ fale wytwarzają silne turbulencje i może być niebezpiecznie. Lecąc zygzakami można pokonać ponad 400 km

24

25

26

27 Por : J. Eduardo Juárez Herrera Tłumaczenie: wost


Pobierz ppt "W Zatoce Karpentaria, Australia północna, od września do listopada, zaobserwowano niezwykłe, piękne zjawisko chmur w kształcie powoju."

Podobne prezentacje


Reklamy Google