Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Frazeologizmy mitologiczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Frazeologizmy mitologiczne"— Zapis prezentacji:

1 Frazeologizmy mitologiczne
Prezentacja

2 Czym są frazeologizmy mitologiczne?
Frazeologizmy mitologiczne, mitologizmy – związki frazeologiczne mające swoje korzenie w mitologii greckiej i rzymskiej.

3 Pięta Achillesa Słaby, czuły punkt.
Matka herosa, boginka morska Tetyda, aby zapewnić synowi nieśmiertelność, wykąpała go w źródle uodparniającym ciało na wszelkie rany. Jednak zanurzając dziecko, trzymała je za piętę, która pozostała nieodporna.

4 szybkie osiągnięcie sukcesu po czym gwałtowny spadek
Ikarowy lot  szybkie osiągnięcie sukcesu po czym gwałtowny spadek

5 przyczyna poważnej kłótni, niezgody;
Jabłko niezgody przyczyna poważnej kłótni, niezgody; Jabłko z napisem "dla najpiękniejszej" rzucone przez boginię Eris. Kandydatkami o ten zaszczytny tytuł zostały: Hera, Atena i Afrodyta. O pomoc w rozwiązaniu sporu poproszono Parysa.

6 Koń trojański podstępny i niebezpieczny podarunek, ukryte niebezpieczeństwo, chytry plan; Wyrażenie związane z wojną trojańską i podstępem Odyseusza, który zaplanował podarować Trojańczykom konia wykonanego z drewna. Okazało się, że podarunek wypełniony był w środku żołnierzami armii greckiej.

7 Miecz Damoklesa wyrok losu, niebezpieczeństwo, kara nieubłaganie wisząca nad człowiekiem.

8 pomoc; coś, co pozwala wyjść z trudnej sytuacji;
Nić Ariadny pomoc; coś, co pozwala wyjść z trudnej sytuacji; Ariadna pomogła Tezeuszowi wydostać się z labiryntu, dając mu kłębek nici, który rozwijając zaznaczał drogę powrotną.

9 Olimpijski spokój panowanie nad emocjami. Podczas igrzysk przerywano walki i wojny, co powodowało wśród wszystkich opanowanie emocji. nie emocji;

10 Odpowiedź Lakoniczna odpowiedź krótka, zwięzła, treściwa.
Lakonie (państwo) zamieszkiwali Spartanie, lud znany ze swojej małomówności i przemyślanym dobieraniu słów. Według legendy, kiedy to Filip II Macedoński zbliżał się do jej bram ze swoim wojskiem zagroził Sparcie tymi oto słowami: „Jeśli was pokonam, wasze domy spłoną, wasze miasta staną w płomieniach a wasze żony zostaną wdowami.“ Na to odpowiedzieli Spartanie: „Jeśli.’’

11 Woda letejska symbol zapomnienia
W Hadesie znajdowała się rzeka Lete. Wypicie wody z jej źródła powodowało zapomnienie o swoim dawnym ludzkim życiu

12 Kasandra - Wróżbiarka z mitologii greckiej.
Wizja Kasandry zapowiedź klęski; Kasandra - Wróżbiarka z mitologii greckiej.

13 Penelopa czekała na powrót swojego męża Odyseusza 20 lat.
Wierna penelopa wierna żona. Penelopa czekała na powrót swojego męża Odyseusza 20 lat.

14 praca nie przynosząca efektu, daremna praca;
Syzyfowa praca praca nie przynosząca efektu, daremna praca; Kara Syzyfa polegała na wtaczaniu pod górę głazu, który jednak przed wierzchołkiem zawsze wymykał mu się z rąk, staczał się na sam dół i nieszczęśnik musiał zaczynać pracę od nowa.

15 miłość; rodzące się uczucie
Strzała erosa miłość; rodzące się uczucie Eros był bogiem greckim, który trafiając w ludzi strzałami miłości sprawiał, że ci się zakochiwali.

16 Stajnia augiasza miejsce szczególnie zaniedbane;
Oczyszczenie tej stajni było jedną z 12 prac Heraklesa.

17 nieskończone bogactwo;
Róg obfitości nieskończone bogactwo; Róg kozy Amaltei, która karmiła Zeusa, miał moc ciągłego napełniania się jedzeniem.

18 zwycięstwo okupione dużymi stratami;
Pyrrusowe zwycięstwo zwycięstwo okupione dużymi stratami; Od imienia króla Epiru, Pyrrusa, który okupił zwycięstwo ogromnymi stratami.

19 w opiece. Zeus był pod opieką tarczy Egidy ze skóry kozy Amaltei.
Pod egidą w opiece. Zeus był pod opieką tarczy Egidy ze skóry kozy Amaltei.

20 przyczyna zmartwień i kłopotów;
puszka pandory przyczyna zmartwień i kłopotów; Pandora była według mitu, dziewczyną, która sprowadziła na Ziemię smutek, ponieważ otworzyła puszkę wypełnioną nieszczęściami.

21 buntowniczy, heroiczny, wielki czyn.
Prometejski czyn buntowniczy, heroiczny, wielki czyn.

22 Powracać do itaki powracać do domu, do ukochanej ojczyzny; dążyć do swoich celów; dochodzić do czegoś po długim czasie, pokonując wiele trudności i niepowodzeń.

23 Miejsce biesiad w krainie wiecznej radości.
Pole elizejskie raj; Miejsce biesiad w krainie wiecznej radości.

24 Ośle uszy symbol głupoty;
Midas według innego mitu był także sędzią w zawodach muzycznych między Apollem i Marsjaszem (lub Panem). Ponieważ uznał, iż to Marsjasz grał piękniej, bóg ukarał go oślimi uszami.

25 Koszula Dejaniry - działanie w dobrej wierze, lecz przynoszące fatalne skutki;
Dejanira była ostatnią żoną Heraklesa, którą pewnego razu, gdy wraz z mężem przeprawiała się przez rzekę, porwał centaur Nessos. Herakles dogonił go i zabił, lecz przed śmiercią umierający stwór szepnął Dejanirze, że jego krew zapewnia wieczną wierność małżeńską. Dejanira postanowiła umoczyć koszulę w owej krwi, po czym dała ją Heraklesowi. Kiedy tylko heros ją założył, poczuł ogromny ból, gdy umierał bogowie zabrali go do siebie na olimp

26 Męki tantala torturowanie wizją czegoś pozornie bliskiego, lecz niedostępnego (podobnie do Syzyfowej pracy) Tantal został skazany za zdradzanie sekretów bogów na wieczny głód (nie mógł dosięgnąć owoców wiszących nad jego głową), pragnienie (nie mógł napić się wody, w której był zanurzony po kolana) i strach (tuż nad nim chwiał się głaz, grożąc mu w każdej chwili zmiażdżeniem).

27 bunt w słusznej sprawie, często okupiony cierpieniem.
Bunt prometejski bunt w słusznej sprawie, często okupiony cierpieniem.

28 Między scyllą a charybdą
być w sytuacji bez wyjścia.

29 Odpowiedź pytyjska odpowiedź niejasna, dwuznaczna. Nazwa wzięła się od kapłanki Pytii w świątyni w Delfach, która odurzona ziołami odpowiadała na zadawane pytania. Dla przykładu na pytanie żołnierza o swe przyszłe losy na wojnie, odpowiedziała: pójdziesz zginiesz wrócisz nie co można interpretować, że wojskowy pójdzie na wojnę, zginie i nie wróci, ale również, że pójdzie na wojnę, ale wróci i nie umrze.

30 Paniczny strach niepohamowany, nagły, często nieuzasadniony strach, przerażenie. Takie uczucia wzbudzał w ludziach koszmarnie brzydki grecki bóg pasterzy - Pan.

31 Spartańskie wychowanie
system wychowawczy, obowiązujący w Sparcie wg tradycji, od czasów Likurga. Podlegały mu formalnie przede wszystkim obywatelskie dzieci płci męskiej w wieku od 7 do 20 lat, czyli w okresie agoge. Wychowanie spartańskie trwało przez całe życie. Dziś oznacza ono bardzo surowe wychowanie, w którym głównym zadaniem jest przestrzeganie zasad i reguł.

32 Dejanira, żona Heraklesa darowała mu strój nasycony jadem.
Suknia dejaniry ogromne cierpienie; Dejanira, żona Heraklesa darowała mu strój nasycony jadem.

33 zagmatwana, trudna sprawa;
Węzeł gordyjski zagmatwana, trudna sprawa; Kunsztowny węzeł z łyka złożony w świątyni Zeusa przez Gordiosa I. "Rozwiązał" go Aleksander Wielki przecinając go mieczem.

34 symbol i nagroda zwycięstwa w równej walce.
Wieniec laurowy symbol i nagroda zwycięstwa w równej walce.

35 Złote runo bezcenny, legendarny skarb. : Było to runo cudownego baranka zawieszone na drzewie, w gaju w Kolchidzie i strzeżone przez stugłowego smoka, który nigdy nie spał. Jazon, grecki bohater, zdobył to runo przy pomocy Medei – czarownicy.

36 Tytan pracy pracoholik lub najogólniej rzecz ujmując osoba, która kocha pracę i nie może bez niej żyć. W greckiej mitologii byli to bogowie istniejący przed bogami olimpijskimi. Są to dzieci Gai i Uranosa.

37 Autor: Monika Bors

38 ŹRÓDŁA:


Pobierz ppt "Frazeologizmy mitologiczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google