Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Iliada i Odyseja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Iliada i Odyseja."— Zapis prezentacji:

1 Iliada i Odyseja

2 Autor: Iliady i Odysei Homeros - Homer

3 Iliada

4 Powstanie „Iliady” datowane jest na VIII lub VII wiek p. n. e
Powstanie „Iliady” datowane jest na VIII lub VII wiek p.n.e. Utwór jest najstarszym zabytkiem literatury europejskiej. Tytuł pochodzi od antycznej nazwy Troi - Ilionu. Od lewej: Menelaos, Parys, Diomedes, Odyseusz, Nestor, Achilles i Agamemnon

5 Iliada to wielki utwór epicki (epos), który podejmuje temat wojny trojańskiej. Wojna ta stanowi jednak u Homera tylko tło. Prawdziwym tematem dzieła jest bowiem konflikt między przywódcą wojsk greckich, Agamemnonem a najsilniejszym z achajskich wojowników Achillesem. Centralnym tematem Iliady jest gniew Achillesa spowodowany tym, że z nakazu Agamemnona została mu odebrana trojańska branka Bryzejda.

6   Syn Króla Troi, Parys, przyjechał do Sparty, na dwór króla Menelaosa i pokochał jego żonę, piękną Helenę. Lekceważąc prawa gościnności, porwał ją i wywiózł do Troi. Obrażeni Grecy wysłali posłów (Menelaosa i Odyseusza),żądając wydania porwanej. Lecz Priam ustąpił synowi i wbrew uczciwości i rozsądkowi pozwolił zatrzymać Helenę. O prawa Menelaosa upomnieli się wszyscy jego pobratymcy i z wielkim wojskiem przyciągnęli pod Troję, przysięgając zemstę.

7 Dziesięcioletnia wojna skończyła się całkowitą zagładą miasta
Dziesięcioletnia wojna skończyła się całkowitą zagładą miasta. Niemałą rolę w ostatecznym zwycięstwie Greków odegrał Odyseusz. Podsunął myśl zbudowania wielkiego, drewnianego konia, w którego brzuchu ukryci byli żołnierze greccy. Nieświadomi podstępu Trojanie wprowadzili go na teren miasta. Nocą Grecy wydostali się na zewnątrz, otworzyli bramy Troi, torując drogę swoim wojskom.

8 Koń Trojański

9 Troja

10 Pojedynek Parysa i Menelaosa, ok. 485-480 lat p.n.e.

11 Początek Odysei w języku greckim klasycznym.

12 Odyseja

13 ODYSEJA to kolejne dzieło Homera,które obejmuje wydarzenia, jakie mają miejsce już po zakończeniu wojny trojańskiej. Głównym tematem jest powrót Odyseusza do upragnionej Itaki, który wskutek gniewu bogów zamienia się w bolesną i długotrwałą tułaczkę.

14 Odyseusz-Odys

15 Dzieje Odyseusza - bohatera spod Troi, który wraca do rodzinnej Itaki po 10 latach wędrówki, aby rozprawić się z zalotnikami zabiegającymi o względy jego pięknej żony Penelopy. Jego podróż trwała tak długo ponieważ oślepił jednego z synów Posejdona-cyklopa, który chciał go zjeść, a w odwecie Posejdon zastawiał na niego różne pułapki i poddawał go próbom.

16 Cyklop Polifem

17 Miejsca, które odwiedził Odys to: -kraj lotofagów, -wyspa cyklopa, -wyspa boga wiatrów (Eola), -wybrzeże lajstryginów, - wyspa Kire, -wyspa terezjasza, - wyspa syren,skylla i charybda (skały), -wyspa boga słońca, -wyspa kalipso, -wyspa feaków.

18 Wyspa Syren

19 Pierwsze wersy Iliady

20 Autorzy: Straburzyńska Aleksandra
Iliada i Odyseja Homer Autorzy: Straburzyńska Aleksandra


Pobierz ppt "Iliada i Odyseja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google