Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała : Hanna Wicińska – Andrejczak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała : Hanna Wicińska – Andrejczak"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała : Hanna Wicińska – Andrejczak
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE Z MATEMATYKI, projekt „Ćwiczę, uczę się , wygrywam” Opracowała : Hanna Wicińska – Andrejczak

2 Tematyka wybranych zajęć
Na zajęciach z matematyki podczas realizacji projektu „Ćwiczę, uczę się, wygrywam” zrealizowane zostały tematy: Pięć brył Platona. Czyli po co filozofowi były wielościany foremne? Jak zaprojektować ogród? Łamigłówki logiczne, rebusy matematyczne, krzyżówki.

3 Pięć brył Platona. Po co filozofowi były wielościany foremne?
Podczas zajęć uczniowie pracowali z materiałami ksero, tablicą interaktywną, prezentowali modele brył i przedmioty występujące w otoczeniu. Otrzymali pomocnicze materiały dotyczące wielościanów foremnych i wykonywali modele wybranych brył (każda grupa wykonała cztery modele).

4

5

6 Zajęcia te pozwoliły uczniom:
wykazać się starannością w wykonywaniu modeli brył dbania o ład na stanowisku pracy docenienia praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy rozwijania umiejętności społecznych tj. współpracy w grupie, unikania zachowań agresywnych, wywiązywania się z ról wyrabiania nawyku oszczędnego gospodarowania materiałami dbania o kulturę słowa i poprawne nazewnictwo wdrażania uczniów do systematycznej i dokładnej pracy

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18 Jak zaprojektować ogród?
ZACZAROWANY OGRÓD (instrukcja dla uczniów): Jesteś szefem firmy zajmującej się projektowaniem ogrodów. Pan Nowak zlecił Ci przygotowanie oferty dotyczącej zagospodarowania terenu przed jego domkiem letniskowym, który jest prostokątem o powierzchni 4,86a : długości 27 m i szerokości:18m. Pan Nowak jest bardzo wymagającym klientem. Ponieważ zwiedził cały świat doskonale zna się na różnych typach ogrodów. Zachwyca się ogrodem w stylu japońskim, ale również podoba mu się ogród angielski. Jego najnowszą fascynacją są jednak ogrody geometryczne i taki chciałby mieć przed swoim domem. Stawia na różnorodność – im więcej figur geometrycznych w projekcie, tym większa szansa, że spodoba mu się propozycja Twojej firmy. Twój zespół natychmiast musi przygotować ofertę. Do dzieła!

19 Pole rabatki (obliczenie i wynik)
ZADANIA Zadanie 1. Zaprojektuj wielokątne rabatki . Musisz nadać im różne kształty: trójkąta, prostokąta, równoległoboku, rombu, trapezu. Rabatki mogą się stykać. Uzupełnij tabelkę: Lp. Nazwa wielokąta Nazwa i kolor kwiatów Pole rabatki (obliczenie i wynik)

20 Zadanie 2. Trzeba ogrodzić działkę siatką. Zaznacz na planie bramę wjazdową i furtkę. Bramę wjazdową i furtkę wykonano z elementów drewnianych. Ile rolek siatki należy kupić, jeżeli w jednej rolce jest 20mb.? Ile będzie kosztowała siatka, jeśli jedna rolka kosztuje 89zł?

21 Zadanie 3. Na działce zaprojektuj także chodnik z kostki brukowej. 1 metr kwadratowy kostki brukowej kosztuje 28,50zł. Ile metrów kwadratowych kostki należy kupić na ułożenie chodnika na waszej działce? Ile trzeba będzie zapłacić za tę kostkę?

22 Zadanie 4. Zaprojektuj trawnik. Nasiona trawy można kupić w półkilogramowych opakowaniach w cenie 9zł za paczkę. Według instrukcji widniejącej na opakowaniu na trawniki potrzeba 0,5kg ziaren na 25 metrów kwadratowych, a na boiska 2,5kg ziaren na 100 metrów kwadratowych. Obliczcie ile opakowań trawy musicie kupić, aby ją posiać na zaplanowanym przez Was trawniku oraz ile trzeba będzie zapłacić za nasiona?

23

24

25

26 Zajęcia te : Przygotowały uczniów do wykorzystania wiedzy matematycznej w rozwiązywaniu problemów z zakresu życia codziennego, Kształtowały umiejętność efektywnego współdziałania w zespole, wzajemnego komunikowania się, Rozwijały umiejętność uczniów w zakresie sprawnych obliczeń z zastosowaniem kalkulatora

27 Łamigłówki logiczne, rebusy matematyczne, krzyżówki.
Podczas zajęć uczniowie rozwiązywali rebusy, krzyżówki, ćwiczenia na skojarzenia, zadania logiczne, układali tangramy itp.

28

29

30

31

32

33

34 „Odkryj obrazek” Zadanie polegało na odkryciu zaszyfrowanego obrazka ukrytego na planszy.

35

36

37 Zajęcia umożliwiły uczniom przeżyć chwile zdrowej rywalizacji, pobudzały uczniów do twórczego myślenia, rozwijały zainteresowania i uzdolnienia uczniów oraz uczyły logicznego myślenia. Gimnazjaliści pracując w grupie rozwijali swoje zdolności interpersonalne.

38 Zakończenie Uczniowie bardzo miło wspominali przedstawione zajęcia. Stworzyliśmy dobre relacje między sobą oraz klimat charakteryzujący się wzajemną troską i wsparciem. Podsumowując można stwierdzić: że uczniowie zostali zmotywowani do pracy. Poznałam uczniów, ich indywidualne potrzeby i zainteresowania. Gimnazjaliści czuli się odpowiedzialni za własną naukę i aktywnie w nią się angażowali. Byli nagradzani, zachęcani oraz dumni z tego, czego dokonali. W prezentacji i na zajęciach zostały wykorzystane materiały z czasopisma „Matematyka w szkole” GWO oraz „Matematyka3” podręcznik do gimnazjum GWO, praca zbiorowa pod redakcją: M.Dobrowolskiej


Pobierz ppt "Opracowała : Hanna Wicińska – Andrejczak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google