Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Warunki naturalne Grenlandii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Warunki naturalne Grenlandii"— Zapis prezentacji:

1 Warunki naturalne Grenlandii

2 Informacje ogólne Grenlandia jest największą wyspą świata. Ma powierzchnię 2175,6 tys. km2 i ponad 50 tys. mieszkańców. Zalicza się ją do Ameryki Północnej, jej większa część znajduje się za kołem podbiegunowym północnym.

3 Historia Grenlandii Grenlandia nie była znana Europejczykom do X w., kiedy to odkryli ją norwescy wikingowie, którzy zabłądzili w drodze do Islandii. Przed tym odkryciem przez długi czas zamieszkiwały ją ludy arktyczne, choć w chwili przybycia wikingów była niezamieszkana. Przodkowie dzisiejszych Inuitów (dawniej Eskimosów) przybyli na wyspę dopiero na początku XIII w. Inuici byli jedynym ludem, jaki zamieszkiwał wyspę przez kilkaset lat, jednak w XVIII w. wyspa stała się kolonią duńską.

4 Ludność Przeważająca część ludności Grenlandii zamieszkuje południowo-zachodnią część kraju, gdzie warunki klimatyczne są najkorzystniejsze. Większość mieszkańców zamieszkuje małe osady lub miasteczka położone wokół wybrzeży Grenlandii.

5 Narodowości Większość mieszkańców Grenlandii stanowią Grenlandczycy. Są oni potomkami rdzennych Inuitów (Eskimosów) i Europejczyków (głównie Duńczyków). Na wyspie mieszkają także Europejczycy (w większości Duńczycy) urodzeni na Grenlandii.

6 Języki Mieszkańcy Grenlandii posługują się trzema dialektami języka grenlandzkiego, którego jedna z form używana na zachodnim wybrzeżu uznana została językiem urzędowym. Wśród ludności powszechna jest również znajomość języka duńskiego oraz, w mniejszym stopniu, angielskiego (głównie w miastach).

7 Zwierzęta żyjące na Grenlandii

8 Warunki naturalne Wyspa ta leży w północnej części Oceanu Atlantyckiego i jest częścią Ameryki Północnej. Najdalej położonym na północ punktem jest Przylądek Morris Jesup, a na południe Przylądek Farvel. Najwyższym szczytem tej wyspy jest Góra Gunnbjorna 3700 m n.p.m., Grubość lodu w czaszy lodowca dochodzi do 3500 m. Wybrzeże typu fiordowego z licznymi przybrzeżnymi wyspami.

9 Klimat Południowy zachód kraju jest cieplejszy a to za sprawą opływającego wyspę od tej strony odgałęzieniu ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego. Klimat Grenlandii charakteryzuje się m.in. częstymi zmianami pogody, ostrymi zmianami temperatur i dość dużymi opadami (zwłaszcza w części południowej).

10 Ciekawostki Pierwszymi Europejczykami, którzy przybyli na Grenlandię, byli wikingowie. Pierwsze osady założyli w X w. w czasie łagodnego klimatu, gdy na Grenlandii możliwa była uprawa jęczmienia i hodowla zwierząt. Osady te przetrwały kilka wieków, jednak wraz z ochłodzeniem się klimatu północnych regionów Atlantyku zaczęły wyludniać się i ostatecznie w XIV wieku zostały porzucone bądź wymarły. Nazwa wyspy oznacza zielony kraj – ta nazwa, miała zachęcić ludzi do osiedlania się na niej[13][14], w przeciwieństwie do Islandii, której nazwa („kraina lodu”) miała do tego zniechęcać.

11 Podsumowanie Opłaca się przeczytać „Anaruk chłopiec z Grenlandii ” bo przydaje się w szkole i jest bardzo pouczającą książką Czesława Centkiewicza .


Pobierz ppt "Warunki naturalne Grenlandii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google