Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Światowy Dzień Zdrowia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Światowy Dzień Zdrowia"— Zapis prezentacji:

1 Światowy Dzień Zdrowia
Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie.

2 Co roku ogłaszane jest nowe hasło roku oraz temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia. W ostatnich latach WHO proponowało następujące tematy przewodnie / hasła: „Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof!” „Człowiek i miasto” oporność mikroorganizmów (wirusów, bakterii, niektórych pasożytów) na leki antywirusowe, antybiotyki oraz leki przeciwmalaryczne

3 2012 - starzenie się i zdrowie / „Więcej zdrowia - więcej życia”
nadciśnienie tętnicze / „Zdrowe bicie serca” choroby przenoszone przez wektory "Z pola na stół - uczyń jedzenie bezpiecznym" "Pokonaj cukrzycę!" "Depresja - porozmawiajmy o niej"

4 Czym jest depresja? Chwilowy smutek związany z zawodem miłosnym lub utratą pracy nie jest depresją. Jeśli jednak stan przygnębienia lub wręcz rozpaczy trwa dłużej niż dwa tygodnie, warto udać się do lekarza, bo być może to już jest depresja. Nieleczona może doprowadzić do tak zwanego stuporu, czyli stanu paraliżu, kiedy chory nie jest w stanie ruszyć ani ręką, ani nogą.

5 Niebezpieczne mogą okazać się również myśli samobójcze, które towarzyszą osobom cierpiącym na depresję. W tym sensie depresja jest chorobą śmiertelną. Każdego dnia średnio szesnaścioro Polaków odbiera sobie życie, ponieważ nie może znieść cierpienia. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ponad półtora miliona ludzi.

6 Wyróżniono trzy rodzaje depresji:
o b n i ż o n y n a s t r ó j pojawiający się rano i utrzymujący się przez większą część dnia, prawie codziennie, niezależnie od okoliczności; poczucie smutku i przygnębienia; u t r a t a z a i n t e r e s o w a n i a działaniami, które zazwyczaj sprawiają przyjemność, lub zanik odczuwania przyjemności –czyli zobojętnienie emocjonalne; o s ł a b i e n i e e n e r g i i lub szybsze męczenie się.

7 Ważne są również takie objawy dodatkowe jak:
zaburzenia snu (najbardziej typowe – wczesne budzenie się); myśli samobójcze; problemy z pamięcią i koncentracją uwagi; utrata wiary w siebie i/lub pozytywnej samooceny; poczucie winy (nadmierne i zwykle nieuzasadnione); spowolnienie (rzadziej pobudzenie); zmiany łaknienia i masy ciała (częstsze zmniejszenie apetytu niż zwiększenie).

8 Muszą pojawić się przynajmniej dwa podstawowe objawy tej choroby oraz minimum dwa objawy dodatkowe, spośród wymienionych powyżej, aby można było zdiagnozować depresję. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi oraz niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku lat.

9 Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=1tVlrTwpdBM

10 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Światowy Dzień Zdrowia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google