Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UZALEŻNIENIA NIKOTYNIZM Opracowała Angelika Kowalska w oparciu o poradnik Jak rzucić palenie. Profesor Zatoński radzi, Wydanie XV, W. Zatoński, Medycyna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UZALEŻNIENIA NIKOTYNIZM Opracowała Angelika Kowalska w oparciu o poradnik Jak rzucić palenie. Profesor Zatoński radzi, Wydanie XV, W. Zatoński, Medycyna."— Zapis prezentacji:

1 UZALEŻNIENIA NIKOTYNIZM Opracowała Angelika Kowalska w oparciu o poradnik Jak rzucić palenie. Profesor Zatoński radzi, Wydanie XV, W. Zatoński, Medycyna Praktyczna, Kraków

2 Dym tytoniowy jest trujący!

3 Nikotyna jest substancją uzależniającą równie silnie jak kokaina czy heroina, lecz w przypadku nikotyny proces uzależnienia następuje szybciej.

4 Co to znaczy,że ktoś jest uzależniony i jakie są objawy uzależnienia? Według obowiązującej w Europie klasyfikacji chorób (ICD-10), uzależnienie to zespół zmian poznawczych, behawioralnych i fizjologicznych. Charakteryzuje się: silną potrzebą zażycia uzależniającego środka, trudnościami w kontroli zażywania (nieudane próby zmniejszenia dawki, zaprzestania używania itp.), ciągłym zażywaniem, mimo że powoduje to w życiu osoby uzależnionej negatywne konsekwencje, zażywanie środka uzależniającego staje się ważniejsze niż jakiekolwiek inne aktywności, obiekty, osoby, staje się centrum życia danej osoby, pojawiają się negatywne objawy psychiczne i/lub fizyczne w przypadku braku danego środka.

5 Uzależnienie Mechanizm działania: od momentu zapalenia papierosa, nikotyna zawarta w dymie dociera do mózgu w ciągu zaledwie 10 sekund w mózgu nikotyna pobudza wydzielanie substancji chemicznych odpowiedzialnych za: - doznawanie przyjemności związanej z paleniem - pobudzenie aktywności organizmu przejawiające się lepszą koncentracją uwagi i pamięcią - mniejszy apetyt i rozdrażnienie przyjemne odczucia powodują, że palacz kontynuuje palenie w rezultacie uzależniając się od nikotyny w przypadku regularnego palenia organizm przyzwyczaja się do działania nikotyny, obecność jej w mózgu staje się niezbędna, ponieważ tylko wtedy palacz potrafi normalnie funkcjonować bez regularnej dawki nikotyny w postaci np. papierosów, uzależniony palacz nie odczuwa już przyjemności, ale doznaje przykrych objawów abstynencji (czyli objawów występujących po odstawieniu nikotyny), takich jak: rozdrażnienie, niepokój i trudności w koncentracji. nieprzyjemne objawy powodują, że uzależniony sięga po następnego papierosa, aby ich uniknąć lub złagodzić je.

6 Co grozi palaczowi?

7 Rak płuc

8 Zęby palacza

9 Palenie zabija! Palenie tytoniu zabija więcej osób niż wszystkie inne razem wzięte przyczyny – jak: alkohol, narkotyki, mordercy, samobójcy, wypadki samochodowe i lotnicze, zatrucia, pożary, itp.

10 Palenie zabija! „Palenie papierosów przypomina grę w rosyjską ruletkę: nikt z biorących w niej udział nie jest bezpieczny – na pewno ktoś zginie…, nie wiadomo jedynie kto i kiedy.” Prof. Witold Zatoński


Pobierz ppt "UZALEŻNIENIA NIKOTYNIZM Opracowała Angelika Kowalska w oparciu o poradnik Jak rzucić palenie. Profesor Zatoński radzi, Wydanie XV, W. Zatoński, Medycyna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google