Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gołdap Moim Miastem. Historia Gołdapi Miasto założone zostało w 1565 roku przez księcia Albrechta Hohenzollerna, ulokowane zaś na gruntach wsi Szyłajty,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gołdap Moim Miastem. Historia Gołdapi Miasto założone zostało w 1565 roku przez księcia Albrechta Hohenzollerna, ulokowane zaś na gruntach wsi Szyłajty,"— Zapis prezentacji:

1 Gołdap Moim Miastem

2 Historia Gołdapi Miasto założone zostało w 1565 roku przez księcia Albrechta Hohenzollerna, ulokowane zaś na gruntach wsi Szyłajty, położonej w miejscu dogodnej przeprawy przez Gołdapę na trakcie z Królewca na Litwę. Prawa miejskie chełmińskie otrzymało 15 maja 1570 roku w Królewcu z rąk księcia Albrechta Fryderyka Hohenzollerna. Należało do okręgu administracyjnego Sambia. Początkowo dominowało tu osadnictwo mazurskie, natomiast od XVIII stulecia przewagę osiągnęło osadnictwo niemieckojęzyczne. Nieliczne osadnictwo mazurskie zachowało się do XX stulecia. Jeszcze w 1889 r. w Gołdapi odbywały się nabożeństwa w języku polskim. Zachował się w mieście układ urbanistyczny z XVI wieku. Przeważa zabudowa powojenna, blokowa i indywidualna, choć część nowej zabudowy nawiązuje w stylu do dawnego wyglądu kamieniczek, sprzed zniszczenia. Nieliczne są, zachowane z pożogi dziejów, domy z XIX wieku. Na północ od rynku, w pobliżu rzeki wznosi się późnogotycki kościół parafialny NMP Matki Kościoła z 1580 roku, odbudowany w latach 80 -, obecnie konkatedra diecezji ełckiej. Obok pomnik Immanuela Kanta. Niszczone przez wojny, pożary i choroby miasto, rozwijało się powoli. Było lokalnym ośrodkiem handlowo -rzemieślniczym i administracyjnym a od 1818 roku siedzibą powiatu. Szybszy rozwój nastąpił pod koniec XIX wieku, kiedy Gołdap stała się węzłem kolejowym. W 1914 roku zniszczyły ją wojska rosyjskie, a po odbudowie w okresie międzywojennym, przemieniła się w ośrodek turystyczno - wypoczynkowy. Miasto założone zostało w 1565 roku przez księcia Albrechta Hohenzollerna, ulokowane zaś na gruntach wsi Szyłajty, położonej w miejscu dogodnej przeprawy przez Gołdapę na trakcie z Królewca na Litwę. Prawa miejskie chełmińskie otrzymało 15 maja 1570 roku w Królewcu z rąk księcia Albrechta Fryderyka Hohenzollerna. Należało do okręgu administracyjnego Sambia. Początkowo dominowało tu osadnictwo mazurskie, natomiast od XVIII stulecia przewagę osiągnęło osadnictwo niemieckojęzyczne. Nieliczne osadnictwo mazurskie zachowało się do XX stulecia. Jeszcze w 1889 r. w Gołdapi odbywały się nabożeństwa w języku polskim. Zachował się w mieście układ urbanistyczny z XVI wieku. Przeważa zabudowa powojenna, blokowa i indywidualna, choć część nowej zabudowy nawiązuje w stylu do dawnego wyglądu kamieniczek, sprzed zniszczenia. Nieliczne są, zachowane z pożogi dziejów, domy z XIX wieku. Na północ od rynku, w pobliżu rzeki wznosi się późnogotycki kościół parafialny NMP Matki Kościoła z 1580 roku, odbudowany w latach 80 -, obecnie konkatedra diecezji ełckiej. Obok pomnik Immanuela Kanta. Niszczone przez wojny, pożary i choroby miasto, rozwijało się powoli. Było lokalnym ośrodkiem handlowo -rzemieślniczym i administracyjnym a od 1818 roku siedzibą powiatu. Szybszy rozwój nastąpił pod koniec XIX wieku, kiedy Gołdap stała się węzłem kolejowym. W 1914 roku zniszczyły ją wojska rosyjskie, a po odbudowie w okresie międzywojennym, przemieniła się w ośrodek turystyczno - wypoczynkowy.

3 Pływalnia Pływalnia Hala Widowiskowa Hala Widowiskowa Boisko Orlik 2012 Boisko Orlik 2012 Stadion Stadion Szkoła Muzyczna Szkoła Muzyczna Biblioteka Biblioteka Piękna Góra Piękna Góra Sanatorium Sanatorium Zajęcia Plastyczne i Ceramiczne Zajęcia Plastyczne i Ceramiczne Kino (Kultura) Kino (Kultura) Atrakcje Gołdapskie :

4 Zdjęcia Zdjęcia

5 Park w Centrum Miasta

6 Jezioro Gołdap

7 Piękna Góra Piękna Góra

8 Stańczyki Stańczyki

9 Co roczne imprezy w Gołdapi: Dzień Gołdapi Dzień Gołdapi Biegi Cross,Bieg Zwycięstwa,Bieg Gołdap - Gusiew Biegi Cross,Bieg Zwycięstwa,Bieg Gołdap - Gusiew Kartaczewo Kartaczewo Zawody Pływackie Zawody Pływackie Bieg Jaćwingów Bieg Jaćwingów Konkurs Krzyku Konkurs Krzyku

10 Zdjęcia z Ostatnich „Imprez” Dni Gołdapi 2008

11 Otwarcie Boiska ORLIK 2012 18.04.2009

12 XXXII Bieg Zwycięstwa Gołdap, 11-05-2008

13 III Zimowe Mistrzostwa Gołdapi w Pływaniu Gołdap, 21-02-2009

14 Zawody Narciarskie "Pierwszego Śniegu" Gołdap, 17-01-2009

15 Krataczewo 2008

16 Gołdap Dawniej… Gołdap Dawniej…

17

18

19

20 Odwiedź Polski Cud Świata Odwiedź Polski Cud Świata Zobaczyć Mazury IUmrzeć…

21 Zagłosuj na Mazury www.mazury.com.pl Pracę wykonała: Aleksandra Mejcz z kl. V d


Pobierz ppt "Gołdap Moim Miastem. Historia Gołdapi Miasto założone zostało w 1565 roku przez księcia Albrechta Hohenzollerna, ulokowane zaś na gruntach wsi Szyłajty,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google