Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JÓZEF PIŁSUDSKI Józef Piłsudski (1867 - 1935) urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie pod Wilnem. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej, w której.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JÓZEF PIŁSUDSKI Józef Piłsudski (1867 - 1935) urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie pod Wilnem. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej, w której."— Zapis prezentacji:

1 JÓZEF PIŁSUDSKI Józef Piłsudski ( ) urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie pod Wilnem. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej, w której dbano o polskie tradycje i patriotyzm. Jego ojciec brał udział w powstaniu styczniowym Piłsudski po ukończeniu gimnazjum w 1885 roku dostał się na studia medyczne na Uniwersytecie w Charkowie, z których został wydalony za udział w studenckich rozruchach.

2 Został zesłany na pięć lat na Syberię 22 marca 1887 roku za zaangażowanie w działalność wileńskich socjalistów pod zarzutem udziału w spisku zmierzającym do obalenia cara Aleksandra II. W 1892 wrócił ze zsyłki. Wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. Jako jeden z jej przywódców został aresztowany i osadzony w więzieniu w Cytadeli Warszawskiej. Piłsudski po powrocie z Syberii.

3 Później został przeniesiony do szpitala w Petersburgu (w więzieniu symulował bowiem obłęd) skąd uciekł przy pomocy jednego z lekarzy. W 1904 wyjechał do znajdującej się w stanie wojny z Rosją Japonii. List gończy Józefa Piłsudskiego z 1887 roku. Prowadził tam negocjacje z rządem Mikada dążące do utworzenia przy japońskiej armii legionu polskiego.

4 Jednak jedynym owocem negocjacji była pomoc przy nabywaniu broni dla PPS. W 1906 roku doszło do rozłamu PPS. Piłsudski wraz związaną z nim grupą założyli Frakcję Rewolucyjną, planującą powstanie przeciwko carowi. W 1910 udało mu się założyć legalnie dwie organizacje prowadzące ćwiczenia i wykłady teoretyczne z dziedzin wojskowości, organizacje - "Związek Strzelecki" we Lwowie oraz "Towarzystwo Strzeleckie" w Krakowie. Sierpień 1913, Józef Piłsudski na czele oddziału strzeleckiego wkracza do Zakopanego.

5 W roku 1912 Piłsudski został Komendantem Głównym Związków Strzeleckich
W roku 1912 Piłsudski został Komendantem Głównym Związków Strzeleckich. W chwili wybuchu I wojny światowej stanął na czele dobrze wyszkolonych oddziałów, z którymi wkroczył do Królestwa Polskiego, gdzie zajął opuszczony przez Rosjan pas ziemi przygranicznej. Sztab Legionów w Kielcach. Podporządkował się Austrii, następnie stworzył oficjalnie Legiony Polskie i osobiście dowodził ich I Brygadą, w ścisłej konspiracji natomiast powołał do życia Polską Organizację Wojskową (POW).

6 Kiedy w roku 1917 Legiony odmówiły złożenia przysięgi na wierność Austrii i Niemcom, Piłsudskiego, chociaż rok wcześniej zrezygnował z dowództwa i zostawszy członkiem Tymczasowej Rady Rady Stanu żądał utworzenia w Warszawie Rządu Narodowego. Aresztowano go i osadzono w więzieniu w Magdeburgu, gdzie przebywał do listopada 1918 roku. Piłsudski i jego oficerowie w 1915 roku.

7 Po klęsce Niemiec w wojnie został zwolniony z więzienia
Po klęsce Niemiec w wojnie został zwolniony z więzienia. Udał się do Warszawy, otrzymał tam naczelne dowództwo nad polskimi wojskami oraz zadanie utworzenia w wyzwolonym państwie rządu narodowego. 14 listopada 1918 roku powierzono mu tymczasowe zwierzchnictwo nad krajem, 22 zaś został Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. Funkcję tę pełnił do 9 grudnia Był „autorem” zwycięstwa wojsk polskich w bitwie warszawskiej. Józef Piłsudski i Józef Haller, w czasie przeglądu wojsk powracających ze zwycięskiej operacji bitwy warszawskiej.

8 Piłsudski skupił się na utrzymaniu niepodległości Polski
Piłsudski skupił się na utrzymaniu niepodległości Polski. W latach toczył na Wschodzie walki z bolszewikami zakończone pokojem w Rydze, na mocy którego Polska odzyskała Wschodnią Galicję. W marcu 1920 Piłsudski otrzymał buławę Pierwszego Marszałka Polski. W 1923 wycofał się jednak z czynnego życia politycznego, oddał się pracy literackiej i propagandzie opozycyjnej. Willa marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

9 Niespokojna sytuacja w kraju zmusiła go jednak do powrotu do polityki
Niespokojna sytuacja w kraju zmusiła go jednak do powrotu do polityki. W wyniku zamachu majowego w którym obalił obecnego prezydenta objął stanowisko ministra spraw wojskowych, przewodniczącego Rady Wojennej i generalnego inspektora Sił Zbrojnych. Piłsudski podczas otwarcia sesji Sejmu w 1928r. Sprawował również dwukrotnie urząd premiera - w latach i 1930). Józef Piłsudski prowadził politykę mającą na celu uzdrowienie państwa, dbał o dobre stosunki z sąsiednimi państwami.

10 12 maja 1935 roku marszałek Józef Piłsudski zmarł
12 maja 1935 roku marszałek Józef Piłsudski zmarł. Powodem śmierci była ukrywana przez niego nieuleczalna choroba- rak wątroby. Jego pogrzeb stał się ogromną manifestacją narodową oddającą hołd zmarłemu Marszałkowi. Został pochowany na Wawelu, a jego serce zostało umieszczone w urnie i złożone w grobie jego matki na cmentarzu w Wilnie. Wilno, pogrzeb serca Józefa Piłsudskiego 1936.

11 Kraków, trumna z ciałem Józefa Piłsudskiego w krypcie na Wawelu.

12 CIEKAWOSTKI ŻYCIA MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
W 1899 roku wziął ślub z Marią z Koplewskich Juszkiewiczową która należała do Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przez to Piłsudski musiał zmienić wyznanie , aby móc zawrzeć z nią małżeństwo. Przeszedł na protestantyzm. Jedną z ulubionych rozrywek marszałka było stawianie pasjansa. Józef Piłsudski podczas stawiania pasjansa.

13 Po sposobie, w jaki zwracał się do swoich podkomendnych, można było poznać jego stosunek do danej osoby. Najmilej było usłyszeć od niego określenie „dziecko”, burzę zapowiadało zaś jego zwrócenie się do kogoś per „pan” i podanie stopnia wojskowego. Piłsudski swobodnie posługiwał się językiem rosyjskim, francuskim i niemieckim. Józef Piłsudski do końca życia nie wyzbył się nawyków z czasu PPS-owskiej konspiracji. Nawet jako Generalny Inspektor Sił Zbrojnych ( ) nie zasnął, dopóki na stoliku obok łóżka nie spoczął naładowany rewolwer, nie ruszał się też poza Belweder bez broni. Kiedyś doszło do tragedii, gdy marszałek strzelił do majaczącej za oknem sylwetki w parku łazienkowskim. Niestety, żandarma z ochrony osobistej (bo on to był) uratować się nie udało.

14 ANEGDOTY Przed wyjazdem z Japonii, Józef Piłsudski wydał przyjęcie. Główną atrakcją była specjalnie przyrządzona ryba, leżąca na własnej, podwiniętej złotej skórce.  Kiedy Piłsudski pałeczkami podniósł kawałek do ust, ze zdumieniem ujrzał, że ryba łypie na niego strasznym okiem, rusza pyszczkiem i tłucze ogonem w talerz. Wypluć nie można, bo afront (a twarze japońskich dyplomatów wyrażają niebiański zachwyt), połknąć też się nie daje. Przynajmniej na trzeźwo. "Pierwszy i jedyny raz" - wspominał potem Filipowicz - widziałem, że Ziuk potrafił wypić jednym duszkiem  pół szklanki koniaku. Z koniakiem popłynęła jakoś i ta ryba. Jak się później okazało, była jedynie ogłuszona, sztuka zaś polegała na tym, by zjeść ją - zanim się obudzi.

15 W początkach 1909 roku, Piłsudski przebywał w Zakopanem
W początkach 1909 roku, Piłsudski przebywał w Zakopanem. Spotkał się wówczas z Żeromskim, który podaje taką anegdotę. "Zastałem go siedzącego przy stole, stawiającego pasjansa. Siedział w kalesonach, bo jedyną parę spodni, jaką posiadał, oddał właśnie krawcowi do zacerowania dziur (...) założyłem sobie [powiedział Piłsudski, że jeśli mi ten pasjans wyjdzie, to będę dyktatorem Polski" Mundur Józefa Piłsudskiego.

16 POWIEDZENIA Głowa moja pełna jest najdzikszych sprzeczności!
Nie ma lepszej pożywki chorobotwórczej dla bakteryj fałszu i legend, jak strach przed prawdą i brak woli. Głowa moja pełna jest najdzikszych sprzeczności! Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Bo ni z tego ni z owego mamy Polskę na pierwszego. Każdy może zostać do nas przyjęty, lecz nie każdy może wśród nas pozostać.  - Józef Piłsudski o przynależności do ZS Strzelec

17 Wojciech Kossak, "Józef Piłsudski na Kasztance", 1928 r.


Pobierz ppt "JÓZEF PIŁSUDSKI Józef Piłsudski (1867 - 1935) urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie pod Wilnem. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej, w której."

Podobne prezentacje


Reklamy Google