Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Józef Piłsudski był twórcą Legionów Polskich

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Józef Piłsudski był twórcą Legionów Polskich"— Zapis prezentacji:

1

2 Józef Piłsudski był twórcą Legionów Polskich
Józef Piłsudski był twórcą Legionów Polskich. W latach 1918 – 1922 pełnił funkcję Naczelnika państwa polskiego. Od 1918 r. piastował stanowisko wodza Armii Polskiej.

3 28 XII 1918 r. w drodze do Warszawy przybywa, do Poznania wybitny pianista i polityk Ignacy Paderewski. Jego patriotyczne wystąpienie dało sygnał do rozpoczęcia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zakończonego zwycięstwem Polaków. Polacy mieszkający na terenie Górnego Śląska także pragnęli przyłączenia tych ziem do Polski. Trzykrotnie wybuchały powstania w 1919, 1920 i 1921 roku. 12.X.1921 r. Liga Narodów zdecydowała o podziale Śląska. 29% przyłączono do Polski wraz z przemysłem górnośląskim.

4 Ostatnim etapem walki narodu polskiego o odzyskanie niepodległości była wojna z armią bolszewicką. Do decydującego starcia doszło podczas obrony Warszawy. Bitwa ta nazywana jest „cudem nad Wisłą” – 1921 rok. Bolszewicy zostali rozbici przez wojska polskie dowodzone, przez Józefa Piłsudskiego. To zwycięstwo uchroniło Polskę i Europę przed zalewem komunizmu.

5 Kopiec Piłsudskiego w Krakowie.
12.V.1935r. umiera Józef Piłsudski. Naród w hołdzie wielkiemu Polakowi, który walnie przyczynił się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości, usypuje kopiec nazwany jego nazwiskiem.


Pobierz ppt "Józef Piłsudski był twórcą Legionów Polskich"

Podobne prezentacje


Reklamy Google