Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rozwój obszaru międzynarodowego PKO Banku Polskiego Robert Zmiejko Biuro Strategii i Relacji Międzynarodowych Warszawa, maj 2016r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rozwój obszaru międzynarodowego PKO Banku Polskiego Robert Zmiejko Biuro Strategii i Relacji Międzynarodowych Warszawa, maj 2016r."— Zapis prezentacji:

1 Rozwój obszaru międzynarodowego PKO Banku Polskiego Robert Zmiejko Biuro Strategii i Relacji Międzynarodowych Warszawa, maj 2016r.

2 Klientów MŚP PKO Bank Polski zdecydowanym liderem polskiej bankowości 430 tys. Klientów w segmencie detalicznym (z MŚP) 9,0 mln Użytkowników z dostępem do bankowości elektronicznej 7,8 mln Klientów w segmencie korporacyjnym 14 tys. Agencje 0,9 tys. Pracowników Grupy 29,2 tys. Oddziałów 1,2 tys. Bankomatów 3,2 tys.

3 Potwierdza to raport „Polskie firmy na globalnej scenie. Ekspansja w fazie wzrostu” 3% 6% 5% 2% 1% 3% 88% 86% 89% 56% 6% 4% 3% 23% 1% 2% 8% 1% 2% 4% 2013 201420152016 (planowane kierunki ekspansji) Źródło: „Polskie firmy na globalnej scenie: Ekspansja w fazie wzrostu”, Think Tank Poland Go Global Kierunki polskiej ekspansji. Odsetek firm prowadzących lub planujących działalność na poszczególnych kontynentach. Europa pozostaje najważniejszym kierunkiem polskiej ekspansji. Jednak biorąc pod uwagę plany przedsiębiorców na rok 2016, można zauważyć, że atrakcyjność Starego Kontynentu będzie spadać.

4 Coraz więcej ankietowanych przedsiębiorców twierdzi, że przyczyna ekspansji zagranicznej jest chęć generowania wyższych przychodów i ograniczony popyt na lokalnym rynku – polski rynek staje się już „za ciasny” W 2014 roku najwięcej przedsiębiorstw kierowało swoje kroki na rynek brytyjski, niemiecki i włoski. RAPORT: Polskie firmy na globalnej scenie Źródło: „Polskie firmy na globalnej scenie: Ekspansja w fazie wzrostu”, Think Tank Poland Go Global Odsetek badanych firm obecnych na rynkach międzynarodowych Kierunki ekspansji Powody ekspansji Spada liczba firm, które w ogóle nie rozważają ekspansji. W 2014 r do całkowitego braku zagranicznych planów przyznało się 57% badanych przedsiębiorców, w 2015 r już tylko 49%.

5 PKO Bank Polski na zagranicznych rynkach PKO LEASING SVERIGE AB. PKO BANK POLSKI SA NIEDERLASSUNG DE PKO Bank Polski obecny na rynkach europejskich:  Niemcy – Oddział korporacyjny we Frankfurcie nad Menem – uruchomiony w 12/2015  Ukraina – Kredobank  Szwecja – Spółka leasingowa PKO Leasing Sverige AB

6 PKO Bank Polski czołowy bank w dziedzinie operacji zagranicznych w Polsce Możliwość szybkiego i taniego rozliczenia transakcji handlu zagranicznego dzięki:  automatycznej realizacji płatności do każdego i z każdego kraju na świecie,  bezpośredniej obsłudze 20 walut, w tym także rzadkich (np. dolar hongkoński, lira turecka, chorwacka kuna i inne),  ponad 1400 relacjom z bankami w różnych krajach i na różnorodnych rynkach (kraje EU, kraje d. ZSRR, Daleki Wschód, Kanada, Australia),  szerokiej sieci banków-korespondentów i instytucji współpracujących z nami w różnych obszarach bankowości:  Bank posiada szeroką i efektywną sieć rachunków w bankach-korespondentach na całym świecie,  Bank prowadzi prawie 200 rachunków na rzecz banków zagranicznych, służących do rozliczania ich operacji w Polsce. Elastyczne dostosowanie oferty zagranicznej do aktualnych potrzeb przedsiębiorców:  nawiązywanie relacji z kolejnymi bankami na potrzeby wsparcia polskich firm na konkretnych rynkach międzynarodowych,  ciągły monitoring głównych tendencji biznesowych,  obserwacja i analiza perspektywicznych kierunków ekspansji krajowego biznesu (m.in. region Zatoki Perskiej, Azji Południowo- Wschodniej i Dalekiego Wschodu).

7 Wymiana handlowa przed i po 2012 roku. Wartość polskiego eksportu i importu do i z Iranu (mln EUR) Źródło: GUS

8 Elastyczne dostosowanie oferty zagranicznej PKO Banku Polskiego do aktualnych potrzeb przedsiębiorców.  PKO Bank Polski jest obecnie w procesie przygotowywania infrastruktury rozliczeniowej do transakcji z Iranem.  Bank wymienił klucze SWIFT - instrumenty pozwalające na przesyłanie płatności komercyjnych międzynarodowym systemem telekomunikacyjnym SWIFT - bezpośrednio z siedmioma bankami irańskimi.  Prowadzimy negocjacje z jednym z banków, dotyczące otwarcia przez bank irański rachunku w EUR w PKO BP.  Wzajemne relacje na bazie rachunku pozwolą na szybkie i bezpośrednie rozliczanie się z tytułu handlu zagranicznego z/do Iranu. Te wszystkie działania umożliwią rozliczanie transakcji z bankami irańskimi za pośrednictwem banków-korespondentów z Europy Zachodniej poprzez systemy Eurokliringowe bądź bezpośrednio przez rachunek Loro banku irańskiego jeśli taki zostanie otwarty w PKO Banku Polskim.

9 Możliwości współpracy bankowej z Iranem Zniesienie sankcji amerykańskich na Iran dopuszcza jedynie rozliczenia w walucie EUR. PKO BP oferuje rozliczenie transakcji w EUR w kontaktach z Iranem. Nie ma możliwości rozliczeń w USD Rozliczenia w PLN potencjalnie są możliwe, o ile będzie taka potrzeba i wola kontrahentów irańskich oraz ich banków.

10 Osoby do kontaktu Aldona Sierzputowska Dyrektor Biuro Finansowania Handlu t: +48 22 521 56 47 mail: aldona.sierzputowska@pkobp.pl Radosław Ptaszek Dyrektor Departament Bankowości Zagranicznej i Instytucjonalnej t: +48 22 521 51 17 mail: radoslaw.ptaszek@pkobp.pl Robert Zmiejko Dyrektor Biuro Strategii i Relacji Międzynarodowych t: +48 22 521 53 58 mail: robert.zmiejko@pkobp.pl

11 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Rozwój obszaru międzynarodowego PKO Banku Polskiego Robert Zmiejko Biuro Strategii i Relacji Międzynarodowych Warszawa, maj 2016r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google