Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fabryki Izraela Poznańskiego Przędzalnia powstała w 1878 roku Budowli zdecydowano nadać cechy neorenesansowe. Pojawiają się one zwłaszcza w górnych kondygnacjach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fabryki Izraela Poznańskiego Przędzalnia powstała w 1878 roku Budowli zdecydowano nadać cechy neorenesansowe. Pojawiają się one zwłaszcza w górnych kondygnacjach."— Zapis prezentacji:

1

2 Fabryki Izraela Poznańskiego

3 Przędzalnia powstała w 1878 roku Budowli zdecydowano nadać cechy neorenesansowe. Pojawiają się one zwłaszcza w górnych kondygnacjach wież ożywiających długą na 170 m fasadę. Piętrowe arkadowania i pilastry przyczyniają się do złagodzenia surowości ceglanych ścian.

4

5

6 Kilka lat temu budynek przędzalni poddano rewitalizacji. Teraz znajduje się w nim czterogwiazdkowy hotel “Andels”.Wykonano go z polotem i rozmachem przy jednoczesnym poszanowaniu fabrykanckiej historii.

7

8 W jego wnętrzu znalazły się elementy starych maszyn, oryginalne ceglane ściany czy chociażby metalowe słupy. To wszystko tworzy niepowtarzalny charakter hotelu

9 Brama do Manufaktury

10 Budowę dużego kompleksu rozpoczęto w 1872 roku. Wzniesiono tutaj początkowo tkalnię bawełny, a następnie przędzalnię, bielnik, apreturę, farbiarnię, drukarnię tkanin i szereg obiektów pomocniczych ( gazownię, odlewnię żelaza, oddział budowy maszyn), które wraz z osiedlem robotniczym, szpitalem fabrycznym, własną szkołą i sklepami tworzyły zwartą "dzielnicę fabryczną" Poznańskiego.

11

12

13 Manufaktura – centrum kultury, rozrywki i handlu. Unikalny na skalę polską jak i europejską projekt rewitalizacji, łączący w sobie nowoczesne formy i architekturę z odnowionymi XIX-wiecznymi budynkami dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Na 20 ha znajduje się m.in. Rynek z kolorowymi fontannami – miejsce, gdzie odbywają się festyny, koncerty i imprezy plenerowe, restauracje, ponad 300 sklepów, dyskoteki, kręgielnia, ściana wspinaczkowa i multikino.

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28 Pałac Izraela K. Poznańskiego to największa rezydencja fabrykancka w Polsce. W jej architekturze można znaleźć elementy różnych stylów. Secesyjna klatka schodowa prowadzi do neobarokowej jadalni i sali balowej. Pałac jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi, w którym można zapoznać się z historią i kulturą XIX-wiecznej metropolii przemysłowej

29

30

31

32

33

34 Karol Scheibler największy ówczesny fabrykant pochodzenia niemieckiego zbudował 1870 roku w potężny kompleks zespołu fabrycznego. Przędzalnia ze względu na swoje rozmiary, styl architektoniczny i nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne stanowi przełom w architekturze przemysłowej, stając się wzorem dla wielu późniejszych projektantów fabryk. Jej ceglane elewacje oraz duże okna są charakterystycznym elementem architektury przemysłowej XIX wieku,

35 Rozpoznawalne dla budynku przędzalni Schieblera są także narożne, ośmioboczne wieże, w których ulokowano klatki schodowe, urządzenia sanitarne i dźwigowe. Wieże te i wielkość budynku nawiązywały do średniowiecznej architektury obronnej, świadcząc o potędze ówczesnego właściciela.

36

37 Dzisiaj mieszkania na wynajem

38 Straż ogniową w przedsiębiorstwie Scheiblera uruchomiono w czerwcu 1884 r.. Stylem nawiązuje do pozostałych budynków wchodzących w skład przedsiębiorstwa. W głębi posesji wybudowano domy mieszkalne dla strażaków oraz stajnię

39 Domy dla robotników

40

41

42 Skansen

43

44

45

46 Biała Fabryka to okazały kompleks klasycystycznych budynków, jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Zbudowana w latach 1835-39 przez Ludwika Geyera Biała Fabryka była pierwszą w Łodzi „fabryką wielowydziałową”. Mieściła pierwszą w Polsce mechaniczną przędzalnię, tkalnię i drukarnię bawełny poruszane pierwszą w Łodzi maszyną parową

47

48

49 W kompleksie klasycystycznych budynków, w którym znajdowała się pierwsza w Łodzi mechaniczna przędzalnia można oglądać narzędzia, maszyny włókiennicze, tkaniny historyczne i współczesne oraz ubiory.

50 Wejście do Muzeum

51 . Ludwik Geyer był „pierwszym” łódzkim przemysłowcem, wizjonerem i przedsiębiorcą z prawdziwego zdarzenia. Nadawał ton i wyznaczał pewne standardy postępowania również w tych obszarach życia miasta, które wykraczały poza sferę biznesową i zawodową. Dał się więc poznać jako człowiek, któremu nieobce były działania służące dobru publicznemu. Założył Niemieckie Męskie Towarzystwo Śpiewacze, udostępniał jeden z fabrycznych budynków na przedstawienia teatrów amatorskich i objazdowych. Uruchomił szkołę dla dzieci pracujących w jego fabryce.

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66 Zdjęcia i opracowanie : Bogumiła Żyto czerwiec 2016 rokMuzyka: Wojciech Kilar- Ziemia Obiecana


Pobierz ppt "Fabryki Izraela Poznańskiego Przędzalnia powstała w 1878 roku Budowli zdecydowano nadać cechy neorenesansowe. Pojawiają się one zwłaszcza w górnych kondygnacjach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google